Infarct miocardic?

01-01-2013
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
La multi ani in primul rand tuturor.
As vrea sa stiu daca e posibil ca cineva sa aibe un infarct miocardic fara ca aceea persoane sa stie de fapt cat e de grava situatia. De cateva zile ma confrunt cu niste simtome extrem de infioratoare si nu mai stiu ce sa fac.
Am cautat pe google si ori de cate ori deschideam un site cu aceste simtome se facea referire ori la infarct miocardic ori la atac de panica. Ma ingrijorez pt ca daca ar fi atac de panica ar disparea simtomele intr'o jumate de ora insa la mine tine ore in sir acest calvar si se repeta mai nou in fiecare zi deja de o saptamana incoace.
Nu mai stiu ce sa cred si sper sa primesc cateva raspunsuri iata simtomele: senzatie de amorteala la muschii fetei, tremur, senzatia de lesin, simt ca nu mai am aerul necesar, panicare, greata, voma uneori, palpitatii de scurta durata iar in ultimele doua zile ma doare in zona toracica. Tin sa precizez ca durerea toracica se amplifica mai mult in cand ma misc ia crizele se atenuaza dupa ce vomit dar dureaza f mult pana se intampla acest lucru. Tensiunea o masor in fiacare zi si este in 9 cu 6 si 10 cu 7 iar pulsul inimii intre 60 si 90. Va rog cine poate sa ma indrume ce sa fac si cum sa fac nu ezitati insa fara comentarii de gen dute la medic pt ca nu am nici asigurare nici bani sunt vai si amar de capu meu.
7 comentarii
0
01-01-2013, ora 15:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
LA MULTI ANI!

Nu te voi trimite la medic.
asta tu hotarasti daca si cand...
parere:
Nu ai nimic.grav...
zici : "Tensiunea o masor in
fiacare zi si este in 9 cu 6 si 10 cu 7"
pai...ti-ai dat raspuns singur/singura;
- TOATE SIMPTOMELE tii se aduna de la acea tensiune...
CE? sa faci?
- mananca cate putin si des.si mancare ok...nu doare fructe..etc;
- bea multe lichide (asta NU inseamna tarie, bere, vin...)
- dormi 6-7 ore/noapte
SIGUR toate astea nu-s ok in cazul tau..
Sper ca Noul An sa-ti aduca liniste-n suflet
si
daca vei dormi, manca, bea lichide si-ti aduci tensiunea la "normal"
iata vei fii ok.
numai bine,
0
01-01-2013, ora 15:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!
0
01-01-2013, ora 16:30
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
deci durerile toracice frisoanele starile de greata si restu se datoreaza faptului ca am tensiunea mai mica?
am 31 de ani nu beau cafea si alcool deloc lichide in jur de un litru pe zi si totusi sa fie doar hipotensiunea imi vine
f greu sa cred pt ca in momentele acelea de criza pur si simplu cred ca mi'a venit sfarsitul
0
01-01-2013, ora 19:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ba SA CREZI.
nici nu-ti poti da seama ce rau e...
Dar nu te mai sperii...
(cineva f drag mie..din aceasta cauza la o varsta frumoasa.Nu mai e printre noi)
iar inainte a ajuns de n ori la urgente crezand ca SI tine : ba ca-i inima, ca stari de anxietate.etc.

parere:
NU e f greu.
si rezolva-ti problemele asa cum am mai scris.
Un An Bun!
0
01-01-2013, ora 19:40
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
In concluzie nu imi ramane decat sa beau apa cat incape si sa sper ca totul va fi bine. Sincer sa fiu nu imi displace
ideea deloc insa na am o asa neliniste in mine cum ca ar fi ceva mult mai grav. Acum 4 luni cand eram gras mi sa
spus ca daca slabesc o sa ma simt mult mai bine si nu stiu ce dar din pacate este exact invers adica ma simt si mai
rau.M'am chinuit sa dau jos aproape 20 de kg pt ce? In fine mersi pt indrumari oricum
0
01-01-2013, ora 20:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
apa
si
mancare cate putin sI des...NU ingrasa.
apoi somn 6-7 ore/noapte
si
multa miscare
cele bune,
0
02-01-2013, ora 12:45
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
buna.am inceput un tratament cu magnerot si calciu si as vrea sa incerc si betaserc pt ca azi noapte aveam niste
ameteli de neinchipuit. intrebarea mea este daca se pot combina aceste pilule mc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  • Depresia la pacienții cu infarct miocardic și accident vascular cerebral
  • Screeningul pentru hipercolesterolemia familială ar putea ajuta la prevenirea infarctului miocardic
  • Vitamina E ar putea reduce pagubele cardiace cauzate de un atac de cord
  • Recuperarea în urma infarctului miocardic
  • O altă cauză a infarctului miocardic
  •