mi-a iesit reflex stipedian absent urechea stanga, tinitus, hipoacuzie.

27-01-2011
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Am fost diagnosticata cu infarct cohlear in urma unor salturi tensionale de 22/13. Am 32 de ani si de 3 luni aud incontinuu un tiuit inalt in ureche extrem de insistent si care nu inceteaza decat cand dorm. Am facut o gramada de teste si mi-ai iesit reflex stipedian absent urechea stanga, tinitus, hipoacuzie.
Mi s-a recomandat Betaserc si Miligama, dar nu observ nici o ameliorare.
Stiti vreun alt tratament?? Exista vreo metoda naturisita ptr a rezolva problema asta????
5 comentarii
0
27-01-2011, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infarct.. inseamna ca nu a mai venit sange si oxogen spre celulele nervoase.
daca aceasta hipocsie dureaza mai mult de cateva ore.. acele celule mor difinitiv
daca tratamentul nu a dat rezultate in primele 5 zile..
sunt foarte mici sanse sa mai remediati ceva
ca si tratament se foloseste
Cerebrolizina injectabil 5 ml in muschi 1 pe zi
Vit B 6 injectabil 1 pe zi
Stugeron 2 tab la 8 ore 10 zile dupa care 1 la 8 ore pe termen lung
tratamentul naturist depinde de celelalte probleme a Dvs.
probleme rinichi,. inima, Kg in plus s.a
(Paducel, usturoi, urzica, ulei de peste.s.a)
0
28-01-2011, ora 08:59
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
va multumesc domnul doctor
eu in noiembrie am avut problema asta si de atunci persista. am fost internata la spital la colentaina cardiologie unde desi am insistat sa merg la orl-acest asa numit infarct cohlear a aparut pe fondul hipertensiunii-22/13, nu mi s-a facut nici un tratament.Dupa ce am iesit din spital am mers la mai multi orl-isti, disperata fiind ca nu mai auzeam si reamasesem cu un tiuit continuu in ureche.
Asa am ajuns acum in al 12 lea ceas fiind internata acum la alt spital ambulator sa mi se spuna in urma testelor nenumarate ca am facut infarct cohlear. Mi-au spus sa iau Betaserc de 24 mg si Millgama cate o pastila din fiecare o data pe zi.
Si aici i-am intrebat daca se fac niste perfuzii speciale ca sa scap de aceste simptoe, dar au zis ca este prea tarziu.
As fi dispusa sa merg si la alt medic, va rog sa imi dati adresa dvs de email sa va contactez. Eu sunt din Bucuresti si am 32 de ani.
0
07-03-2012, ora 23:47
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
http://www.mdguidelines.com/cervical-disc-disorder-with-myelopathy

mielopatia si hernia cervicala
0
11-03-2012, ora 19:18
suta.andreea
Nu este medic/terapeut
suta.andreea
Inca o poveste cu si despre tinitus.

Perioada acuta a debutat pe 4 Februarie, cu febra (39) si otita medie la urechea stanga. Am luat antibiotic (Augmentin 1gx2/zi), antivirale si antiinflamatoare nesteroidiene.
Din pacate, dupa 2 zile am inceput sa aud mai slab cu urechea stanga si in plus s-a adaugat un tiuit usor sesizabil.
Pe 8 Februarie tiuitul era metalic, inalt si clar, unilateral (urechea stanga). Scaderea acuitatii auditive a fost confirmata si de audiograma hipoacuzie neurosenzoriala la urechea stanga (30-40 decibeli si pe ambele urechi pe frecvente inalte 8000hz).
Pe 9 Februarie am inceput tratamentul cu Solumedrol + B1 + B6 + pentoxifilin. Dupa 10 zile atat tinitusul cat si hipoacuzia instalata pe partea stanga disparusera complet (am ramas cu deficienta pe frecvente inalte 8000 hz la ambele urechi). Am urmat apoi 2 sedinte de oxigenare hiperbara, dupa care s-a declansat o noapte crunta de vertij, cu presiune intracraniana (care se elibera usor in episoadele de vomat), cefalee difuza si in spatele encefalului, tremur, senzatie de amorteala in zona urechilor, mainilor si picioarelor, scaderea campului vizual, vedere incetosata... si tinitusul a revenit.

Mi s-a administrat din nou hidrocortizon (dexametazona) + B1+B6+pentoxifilin. In 7 zile, tinitusul s-a redus semnificativ. Au ramas insa senzatia de ameteala si vederea in ceata (despre care mai tarziu am inteles ca poate fi vb de afectarea reflexului vestibulo-ocular). Testele oftalmologice nu indicau in niciun fel afectarea acuitatii vizuale.
Pe 28 Februarie am facut un RMN craniu+coloana cervicala+ureche (de exceptie), care a condus la un diagnostic : modificare la nivelul canalului semicircular anterior stang imagistic compatibila cu sechela post labirintita.

Tinitusul a revenit, impreuna cu o hipoacuzie usoara la ambele urechi...pe 9 Martie am facut injectii transtimpanice cu dexametazona, administrate bilateral. Asta a declansat inca o criza de vertij, similara celei de mai sus. Tinitusul este mai puternic, senzatia vedere in ceata si ameteala se mentin si ele, impreuna cu o bulversare totala si nesiguranta reluarii tratamentului cu cortizon administrat intravenos sau continuarea injectiilor transtimpanice. Mi-e ingrozitor de teama sa nu se permanentizeze, desi tratamentul administrat initial de medici a fost corect si prompt.
0
13-05-2012, ora 01:40
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
la ce medic ati fost?
ce diagnostic aveti pana la urma?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •