Inel deplasat la coloana

10-02-2016
monza
Nu este medic/terapeut
monza
Buna ziua. Ma aflu in Germania cu prietena mea si acum 3 luni s-a trezit cu o durere de spate asa deodata. Sa dus la doctor, a facut analize si a rezultat ca are un inel de la coloana deplasat. Doctorul i-a recomandat ca niste calmante Ibuflam 1000 (tin sa precizez ca sunt in Germania), problema e ca pastilele sunt prea tari si o doare stomacul si poate sa reziste numai daca ia aceste calmante in rest durerile sunt foarte crunte. A fost si la cateva sedinte de gimnastica, dar mai rau i-a fost. Weekendul trecut a fost in spital ca sa faca mai multe analize si doctorii au hotarat ca ea trebuie sa se opereze si ca nimic nu poate sa remedieze problema decat operatia, dar ei au zis ca exista si un risc 30% dupa operatie sau in timpul operatiei daca ceva merge gresit. As vrea sa va intreb pe dumneavoastra si sa imi dati o parere ce as mai putea sa fac cu prietena mea, ea e foarte speriata ca i se poate intampla ceva daca se opereaza, dar efectiv nu poate sa mai reziste cu durerile, abia doarme si noptile.
Ea are 23 ani si tin sa precizez ca e cam cu 10 kg mai grasuta decat greutatea normala la inaltimea ei. Credeti ca ajuta cu ceva daca ar slabi ???
Astept un raspuns din partea dumneavoastra si va raman recunoscator daca imi raspunde cineva.
1 comentarii
0
12-02-2016, ora 12:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise de D-voastra poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Exista criterii destul de clare pentru a prescrie interventia chirurgicala, insa este de competenta neurochirurgului.
Este evident ca greutatea excesiva agraveaza problema, prin solicitarea mecanica de la nivelul coloanei lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul