Indrumati-ma catre un doctor!!!!

28-04-2015
crissy_tina06
Nu este medic/terapeut
crissy_tina06
Mama mea nu se simte bine de un an si jumatate am facut tot felu de analize si am fost si la psiholog, internist, endocrinolog nimeni nu ii gaseste nimic. Are 53 de ani si multi din doctori au zis ca o parte din simtome se datoreaza menopauzei, dar mi se pare tare ciudat ca starea ei in loc sa se amelioreze este tot mai rea. Simtomele prezentate sunt frisoane alternand de la cald la foarte frig, transpiratii abundente, tremur, lipsa de pofta de mancare dar senzatie de foame, ameteli, lipsa fortei in picioare, insomnii, disconfort general, palpitatii (desi la cate ecg-uri a facut toate au iesit ok) toate astea amplificate de o stare de anxietate si frica. Sunt perioade in care isi revine dar sunt scurte. Am facut si encefalograma si rmn cerebral fara substanta de contrast si au iesit ok la endo i-au gasit 2 noduli si a fost operata de unul din ei, a iesit necancerigen la biopsie, dupa anestezie a ramas cu raguseala si la cateva zile dupa ce a ajuns acasa a facut pneumnie dupa inca o luna a facut bronsita din care inca nu si-a revenit dupa 2 sapt. de tratament dat de medicul de familie.
Va rog dati-mi si mie un sfat : cu ce ar trebui sa incepem si ce fel de medic ar trebui sa consultam (specialitatea).

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-04-2015, ora 14:07
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai la psihiatru de ce nu ati fost daca se plange de anxietate ? Psihologul ala care ati fost ce a pazit ? Este inca o dovada in plus a incompetentei si malpraxisului pe care il practica in mod obisnuit !
0
29-04-2015, ora 16:48
crissy_tina06
Nu este medic/terapeut
crissy_tina06
Psihiatru i-a prescris la inceputul anului 2 medicamente : esprital si rivotril cate un sfert de pastila (esprital seara iar rivotril dim, si seara), iar de luna asta a spus sa renunte treptal la rivotril si sa mai ia espritalul inca vreo 3 luni si ca ar trebui sa fie ok.
0
29-04-2015, ora 19:04
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca a primit tratament inseamna ca ati fost la psihiatru nu la psiholog ! Diferenta intre ei este ca cea intre moasa si ginecolog !
Sa continue tratamentul si daca nu se simte simte suficient de bine sa ceara schimbarea tratamentului cu ceva mai eficient sau mai potrivit reactivitatii personale, sau sa mai consulte si un alt psihiatru !
Optiunile de tratament in tulburarea anxioasa sunt foarte multe si se prea poate ca mama sa nu se simta destul de bine cu acest antidepresiv recomandat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.