De cateva zile am o senzatie ca mi se inclesteaza maxilarul

12-05-2014
EoMircea
Nu este medic/terapeut
EoMircea
Buna ziua !

De cateva zile am o senzatie ca mi se inclesteaza maxilarul, nu prea pot pronunta litera ' R ' si am unele dificultati in vorbire (daca vorbesc prea mult simt cum mi se umfla limba si se atinge de maxilar, neputand sa mai vorbesc).

Ar putea fi de la o deficienta de calciu? Mi-a spus cineva ca ar putea fi si din cauza asta dar in luna februarie mi'am facut niste analize si atunci aveam prea mult calciu in organism.

De la ce ar putea fi si ce este de facut ?

Multumesc anticipat !
7 comentarii
0
13-05-2014, ora 11:17
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Aveti nevoie urgenta de un consult neurologic. Aveti si tulburari de inghitit?
0
13-05-2014, ora 13:00
EoMircea
Nu este medic/terapeut
EoMircea
Nu, nu am probleme la inghitit, dar senzatia de gura inclestata.Din ce cauza ar putea fi ?
0
14-05-2014, ora 20:58
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Alte simptome mai aveti? Senzatia despre care vorbiti apare mai mult seara sau dupa ce vorbiti mai mult? Sunt si eu de parere ca trebuie sa mergeti neaparat la un neurolog. Cati ani aveti?
0
14-05-2014, ora 21:45
EoMircea
Nu este medic/terapeut
EoMircea
Am 19 ani, si nu este doar seara.Cam toata ziua am senzatia asta.Ar putea fi ceva grav ? Am uitat sa mentionez ca starea asta am mai avut'o si acum 2 ani si mi'a trecut cu o fiola de calciu gluconic si de atunci n-am mai patit nimic de genul acesta. Multumesc anticipat !
0
15-05-2014, ora 16:03
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
In cazul acesta nu pare a fi ceva grav. Faceti niste analize uzuale, inclusiv calciu, magneziu, fier si calciu ionic sa vedeti cum stati. Sanatate!
0
29-05-2014, ora 20:56
steluta27101979
Nu este medic/terapeut
steluta27101979
buna! Sunt din R.Moldova In urma unui stres puternic in 2008 m-am imolnavit tare avind permanent ameteli, vomitari si inclestari de gura M-am adresat la psihiatru si mi-a prescris antidepresante Ametelile si greata putin mi-au mai trecut dar inclestarile devin tot mai dese de 1-2 ori pe saptamina Mi se blocheaza vorbirea, nu pot pronunta cuvinte, limba se invirte si ese afara si am o durere enorma in macsilar Aceste inclestari pot tine 10-15 min si se pot repeta in aceeasi zi sau a 2 zi Pot aparea in orice moment cu stres si fara stres Deja nu mai pot suporta, va rog ajutati-ma, caci unde nu m-am adresat nu am rezultate si nu mai pot suporta, ma deranjeaza foarte mult Astept raspuns
0
08-09-2017, ora 17:43
cristinelu32
Nu este medic/terapeut
cristinelu32
si eu am aceleasi simptome mai ales seara cand aproape adorm, simt ca mi se inclesteaza gura si trebuie sa ma ridic in fund ca sa imi treaca asta se petrece aproape in fiecare seara de vreo 4-5 ori pana sa adorm stie cineva de la ce ar putea sa fie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: