Incheietura mainii

29-01-2010
scandac
Nu este medic/terapeut
scandac
Acum aproximativ 3 saptamani la un meci de fotbal, in poarta fiind, am parat o minge care mi-a dat palma peste cap f tare. Am pus imediat ghiata pe incheietura mainii (cam 15-20 minute) si m-am tratat cu 2 toburi de Voltaren gel, aplicat cam de 3-4 ori pe zi. In acelasi timp, cam 2 saptamani mi-am imobilizat cum am putut mai bine incheietura mainii si palma cu bandaje si manseta neopren. Nu am ridicat nimic si am menajat la maxim mana cu problema. Nu am consultat un medic. Acum, dupa aproximativ 3-4 saptamani de la intamplare, nu mai am aceeasi durere, pot misca mana in toate directiile (cu ceva jena ce-i drept cand fac stanga - dreapta) insa fata de mana sanatoasa, se observa inca o usoara umflatura iar o vena formeaza un semicerc pe incheietura mainii, fiind si mai umflata decat la cealalta. Este normal asa? Sa mai astept in repaos si trece de la sine? sa mai ung cu ceva?
2 comentarii
0
31-01-2010, ora 23:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Solutia logica, fireasca si pragmatica este consultul la ortopedul specializat.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2011, ora 17:18
sanya
Nu este medic/terapeut
sanya
Buna ziua de doua zile ma doare incheietura la mana stanga, nu pot sa o aplec prea mult pe spate sau pe fata, nu pot sa ma las in mana, nu am facut vreun sport si nici nu am carat greutati in ea. Aceasta durere revine si pleaca. M-am mai confruntat cu ea acum cateva luni. Am vreo boala? Ma poate ajuta cineva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.