Incetare tratament pe termen lung

29-08-2009
crasho
Nu este medic/terapeut
crasho
Stiu ca ar trebui sa discut asta cu medicul de familie, dar nu ma prea inteleg deloc si nici pe internet nu prea am gasit.
Am 23 de ani si mam ingrasat foarte mult in curusul unui an/an jumatate si mancam foarte mult de la fast-fooduri + lucram foarte multe ore(pe pc, somn mai redus, etc) si ma simteam fff rau, dureri de cap, ameteli, zgomote la ceafa... dureri de burta daca nu mancam, etc, aveam tensiune... si ma pus cardiologul initial sa tin regim fara sare... am tinut cat am putut dar sincer nu mancam nici inainte cu sare multa, am evitat in tot ce am stiut, dar tot mai rau ma simteam, erau perioade cand eram bine, si apoi 1-2 sapt oboseala, dureri de cap puternice si dintro data, tremurat, reflexe necontrolat.
Si am rugat sa-mi prescrie tratamentul desi mi-a spus ca va trebui sa-l continui toata viata? Sunt pe nebilet acum la ora 7 dim il iau zilnic... mi-a spus ora fixa... dar cand lucru (15 zile pe luna il iau la ora 7 fix) iar celalalte cam pe la 9-10 cand ma trezesc find obosit.

Intrebarile mele sunt:
1)Cauza find greutatea la tensiune (90kg, 1.70 aprox) daca reusesc incet incet sa revin la o greutate normala si pastrez un regim fara sare, se poate renunta la tratament sau nu e deloc recomandat? (zic intrun viitor.. 5-10 ani etc? )
2) Se poate inlocui pe viitor intrun medicament care sa nu fiu nevoit sa-l iau fix la 7 dim?

Am uitat sa mentionez, cam dupa o saptamana de cand am inceput cu Nebilet ma simt super bine si plin de viata, iar regimul strict de sare va trebui sa-l tin toata viata indiferent de greutate//tratament etc??
1 comentarii
0
29-08-2009, ora 22:25
crasho
Nu este medic/terapeut
crasho
hypertensiune am, am uitat sa specific... 160/90 am avut la cardiolog si nu cred ca era de la emoti ci de la mcdonalds :))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.