Inceput de gastrita bacterie - sange in urina

14-09-2014
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
Salut la toti,

Intr-o zi de miercuri, m-am trezit la ora 5 dimineata cu o durere ingrozitore de stomac (initial am crezut ca poate mi-e foame sau sunt nevoile de vina) nu a fost nici una, nici alta, inainte sa merg la birou am luat 2 medicamente (NO-SPA si inca unul care din pacate i-am uitat numele), la ora 10.00 nu am mai rezistat la birou si am plecat la urgente, acolo mi-au facut analize si am inteles ca am inceput de gastrita si mi-au dat astea 3 medicamente

Omez
Motilium
Debridat

Bun la spitalul judetean cand am fost m-au intrebat daca urinez sange, sau am diaree, am spus ca nu pentru ca atunci acele simptome nu le aveam.

In schimb cand am ajuns acasa dupa o perioada am inceput sa am acele simptome toate inafara sa urinez sange.

Partea cu urinatul in sange (si da recunosc a fost vina/prostia mea) a fost cand am iesit seara in oras, am pus medicamentele cu mine care trebuia sa le iau in seara respectiva (Motilium si Omez) si le-am consumat cu o gura de bere (apa nu au avut ) iar cand am mers la toaleta am inceput sa urinez cu sange.

Acuma vine intrebarea mea cea mare ar trebui sa ma speriu? E un semn ? Ar trebui sa merg la un medic sa cer un control amanuntit, deoarece tot ce am citit despre urina cu sange e destul de nasol.

Doresc sa mentionez ca s-a intamplat doar o singura data, de atunci e clar si limpede, la fel am scapat si de diaree nu mai am nici o problema.

Va multumesc.
4 comentarii
0
15-09-2014, ora 13:15
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
Vreo sugestie ? Sa merg la medic pentru niste analzie detaliate?
0
16-09-2014, ora 14:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Urinarea cu sange inseamna hematurie si poate fi atat de redusa incat sa nu o vezi cu ochiul liber si asta inseamna probleme ale rinichilor cel mai indicat este sati faci un control, mergi la medicul de familie si iati trimitere mai bine sa mergi degeaba decat sa se agraveze.
0
16-09-2014, ora 14:27
moisoiu
Nu este medic/terapeut
moisoiu
Multumesc mult, am sa merg joi sa-mi deie trimitere sau ceva.
0
29-10-2016, ora 14:01
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
De multe ori diareea poate declansa hematuria, din intestine pleca bacterii (klebsiela, asta am avut eu tot de la diaree) care irita vezica urinara, sau o piatra care in drumul ei pana in vezica a iritat peretii uretrei, daca fenomenul nu s-a repetat inseamna ca n-au fost bacterii, infectia cu bacterii trece mai greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: