In mare dilema... Nu stim ce sa mai facem.

06-12-2015
ovidiu0984
Nu este medic/terapeut
ovidiu0984
Sa incep cu povestea!

Eu si sotia mea incercam fara succes de vreo 3 ani sa avem un copil. Eu am 31 de ani, ea 30. Prima sarcina am obtinut-o acum mai bine de doi ani. E drept ca nu din prima luna. Aceasta sarcina s-a pierdut la 6 saptamani, cu diagnosticul de sarcina oprita in evolutie. Doctorii ne-au spus ca in ultimul timp tot mai multe femei pierd sarcina in primele saptamani, mai ales la prima sarcina. Au mai zis ca sigur nu este de la mine si ca atat timp cat am obtinut o sarcina cauzele ar trebui investigate la sotie. A investigat tot felul de cauze, majoritatea foarte scumpe si nu i-a iesit nimic. A facut teste de trombofilie si au iesit normale. Doar factorul 5 Laiden heterozigot, care din ce am inteles de la hematolog nu are nicio treaba cu pierderea sarcinii.

A doua aventura. A inceput inainte de Craciun, anul trecut. Dupa mai multe incercari succesive, ajutati de un test de ovulatie am obtinut cea de-a doua sarcina. In preajma Craciunului am primit iarasi vestea ca sarcina e oprita in evolutie, culmea tot in 6 saptamani. A facut chiuretajul. A continuat cu analizele (care mai de care mai ciudate si costisitoare). La solicitarea mea am mers sa fac o spermograma desi ma asigura ginecologul sotiei ca sigur nu e la mine problema. Am facut spermograma si rezultatele arata asa:

Volum sperma: 2.62 ml
Aspect: Normal
Timp de fluidificare: 10 minute
PH sperma: 23 (aici ori e vorba despre o greseala de tastare ori e incompetenta)
Nr. spermatozoizi: 4.68 mil /ml
Spermatozoizi cu mobilitate normala: 23%
Spermatozoizi cu mmobilitate redusa: 25%
Spermatozoizi imobili: 52%
Spermatozoizi cu asppect normal: 68%
Spermatozoizi cu forme aberante: 32%
Reactie inflamatorie minima. Rare celule epiteliale scuamoase. Prezente hematii. La urocultura nu a iesit nimic.

Vazand aceasta spermograma, chiar daca nu sunt un initiat in ale medicinei mi-am dat seama ca ceva este in neregula. Am solicitat sa merg la un urolog, desi mi s-a spus de la ginecologul sotiei ca spermograma se mai 'greseste' si ca laboratorul la care am facut nu ar fi asa de incredere. Am repetat spermograma la alt laborato si rezultatul a fost:

Culoare: alb-galbuie
Aspect: usor tulbure
Miros: caracteristic
Fluidifiere: completa la 37 de grade Celsius, in 30 de minute
Agregare: absenta
Volum: 1.5 ml
PH: 8.4
Densitate: 700 000 / ml
Mobilitate:
-miscari vii de inaintare: 30%
-miscari lente, pe loc: 10%
-imobili: 60%
Vitalitate: 30%
Morfologie
-normala: 60%
-anomalii ale capului: 15% (din care microcefali 5%, macrocefali 2%, forme amorfe 4%, anomalii ale gatului 4%)
-anomalii ale cozii - lipsa cozii: 25%

Prezente leucocite: 25 / camp micorscopi
Prezente hematii: 15 / camp microscopic
Prezenta flora microbiana. Concluzie oligoastenospermie.

Am mers cu rezultatele la urolog si mi-a zis ca ar putea fi de la 1. o afectiune a prostatei 2. o posibila BTS. Excluzand cea de-a doua cauza a ramas prima de investigat. Am primit un tuseu rectal si mi s-a pus diagnosticul de prostatita cronica. Am primit un tratament cu Levofloxacina timp de 6 saptamani cu o pauza de o saptamana intre.

In pauza am repetat spermograma si a iesit:

Culoare: alb-galbuie
Aspect: usor tulbure
Miros: caracteristic
Fluidifiere: completa la 37 de grade Celsius, in 30 de minute
Agregare: absenta
Volum: 2 ml
PH: 8.2
Densitate: 6.7 milioane / ml
Mobilitate:
-miscari vii de inaintare: 55%
-miscari lente, pe loc: 10%
-imobili: 35%
Vitalitate: 55%
Morfologie
-normala: 70%
-anomalii ale capului: 10% (din care microcefali 4%, forme amorfe 3%, bicefali 3%)
-anomalii ale cozii - lipsa cozii: 20%
Prezente hematii, prezente leucocite, rara flora microbiana.

Dupa terminarea curei de antibiotice am repetat spermograma si a iesit:

Culoare: alb-galbuie
Aspect: usor tulbure
Miros: caracteristic
Fluidifiere: completa la 37 de grade Celsius, in 30 de minute
Agregare: absenta
Volum: 2 ml
PH: 8.5
Densitate: 16 milioane / ml
Mobilitate:
-miscari vii de inaintare: 15%
-miscari lente, pe loc: 20%
-imobili: 65%
Vitalitate: 15%
Morfologie
-normala: 80%
-anomalii ale capului: 10% (din care microcefali 5%, macrocefali 2%, bicefali 3%)
-anomalii ale cozii - lipsa cozii: 10%
Fara flora microbiana patogena. Concluzie oligospermie usoara cu astenospermie.


Sfatul urologului a fost sa incercam pe cale naturala si ca altceva nu are ce sa imi faca. Din martie tot incercam si degeaba. Nu stim unde sa ne mai ducem, pe cine sa mai consultam. Am fost la o groaza de medici, unii chiar nesimtiti. O doamna doctor imi intreba sotia de fata cu mine daca a ramas insarcinata cu mine sau cu altul ca la ce spermograma mi-a iesit nu crede ca a ramas cu mine insarcinata. Recent am luat si teste de ovulatie pentru a prinde momentul si nu s-a intamplat nimic. Mentionez ca nu fumez, nu consum alcool decat in cantitati mici si ocazional, am 89 de kg, 1.80, 31 de ani. Nu sunt o fire sportiva. Am luat o groaza de suplimente pentru imbunatatirea calitatii spermei (tinctura de Branca Ursului, Apilarnil Potent, acid folic, Vitamina E, Magne B6, laptisor de matca). Ultima spermograma a fost facuta la incheierea curei cu aceste suplimente.
Sunt o persoana anxioasa, care se streseaza usor uneori, insa intotdeauna am fost optimist in obtinerea unei sarcini.

Simt ca nu am facut tot ce a fost in putinta, asa ca va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Daca stiti un urolog mai bun in zona Bacaului va rog sa mi-l recomandati. Cel la care am fost desi destul de calificat a fost de fiecare data expeditiv si nu m-a ajutat cu mare lucru. A exclus ca si cauze: varicocel, criptorhidie.

Contacte sexuale avem 2-3 in perioada fertila si apoi pauza toata luna pana la urmatoarea perioada fertila. Mie mi se pare cam putin, sotiei nu. Ea zice ca ar trebui sa fi ramas daca era in regula. Plange de fiecare data cand ii vine ciclul si devine foarte suparata.

Simt ca ar trebui sa investighez si in alte parti dar nu stiu unde.
Ajutati-ma cu un sfat, va rog!
4 comentarii
0
06-12-2015, ora 19:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Larvalbina
0
09-12-2015, ora 12:33
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In aceste cazuri nu ajuta altceva decat adoptarea unui stil de viata sanatos, VEGETARIAN - cu cereale INTEGRALE, legume si fructe drept BAZA a alimentatiei si f putine proteine si grasimi animale - ou, peste, curcan ! In rest miscare dupa posibilitati, apa si ceaiuri medicinale cat de multe si veti deveni fertili ambii !
0
09-12-2015, ora 14:59
ovidiu0984
Nu este medic/terapeut
ovidiu0984
Paradoxul e ca eu am un stil de viata cat mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie si ce imi recomandati dumneavoastra.
Multumesc frumos!
0
09-12-2015, ora 19:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu neg, dar mult mai important este acest stil de viata pentru femei, pt ca ele trebuie sa initieze si sa duca sarcina 9 luni ! In general femeile se indreapta spre o dieta tipica de felina : parizer, lapte, branza, carne si carnati, slanina, crenvursti.., in plus multa cafea, ciocolata si eventual tutun ca sa fie 'meniul' complet !
Abuzul (adica uzul zilnic) de aceste alimente este cauza tuturor bolilor ! Ori felinele au intestinul adaptat perfect pt a digera alimentele de mai sus, oamenii trebuie sa adopte o dieta apropiata de a iepurilor pt a dobandi sanatatea si fertilitatea lor !

:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul