In general sunt o persoana echilibrata, dar ma dau peste cap aceste stari mai mult cele somatice

25-09-2009
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Draga Mr.NICK,
Apreciez foarte mult sfaturile pe care le dati celor aflati in aceasta cumplita suferinata.Astept de la d-voastra un sfat mi-ar face foarte bine.In general sunt o persoana echilibrata, dar ma dau peste cap aceste stari mai mult cele somatice, acelea ma sperie cel mai mult, nu am atacuri de panica gen sufocari, lesin, senzatii de derealizare etc,..Am postat problema mea mai sus, maurica, astept vesti si sfaturi, rog mult de tot, ma simt atat de singura si neajutorata aici intr-o tara straina, unde nici limba nu o stapanesc bine, si nu am cu cine socializa.Fac singura exercitii de relaxare, prin metoda respiratiei, meloterapie, incerc sa ma menti pe linia de plutire pana ajung in tara, totusi niste sfaturi ar fi binevenite.
Cu deosebita consideratie, Maurica
349 comentarii 12 ..... 11 12 Înainte ›
0
25-09-2009, ora 16:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mulţumesc pentru aprecieri! Imediat verific topicul în care dumneavoastră vă detaliaţi simptomatologia, şi-am să încerc să vă ajut cât pot de mult... ;)

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
08-10-2009, ora 13:23
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
sAL NICK! Am o mare rugaminte la tne! Sper sa ma poti ajuta cu un raspuns cat mai rapid! Sufar de stari de anxietate, cu depresie! Mi s-a prescris Cipralex, am luat cateva zile, dar organismul meu nu l-a agreat, in sensul ca aveam o stare si mai depresiva, insomni...Am incercat un tratament cu Gaba 60 tb, o capsula pe zi, la pranzsi m-am simtit mai bne, dar a reaparut starea de depresie! tratamentul cu gaba 60 tb il fac de vreo 50 de zile, mai luam pt somn seara valeriana uneori, o capsula! Am achizitionat de la Natures Harmony 5 HTP 90 de capsule! vreau sa incep trat cu ele impot depresiei, dar mi-e un pic teama de efecte adverse! Ce ma sfatuiesti? nu vreau sa dea o stare de somnolenta pt ca eu am un serviciu f activ, lucrez cam 12 ore pe zi, lucrez si noaptea ( in ture)! cum sa-l iau ? seara 50 de mg ( o tableta) e de ajuns nu?
intrerup si gaba 60 tb, din care mai am vreo 9 capsule? pot lua spirulina dimineata si la pranz ca sa ma ajute sa nu am stari de somnolenta? Multumesc anticipat si sper sa ma poti aj k un raspuns! /O zi buna! Silviu
0
12-10-2009, ora 21:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn, deja sper că v-am edificat toate nelămuririle prin sms-urile expediate. Totuşi, dacă mai există câteva, vă ajut cu mare drag, dacă pot şi ştiu, bineînţeles! Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
12-10-2009, ora 23:57
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
buna Nick,
unde ai disparut ca nu am mai vazut postari de ale tale in ultimul timp.Te urmaresc.Vreau sa-ti spun ca ma simt mai bine si cu ajutorul lui Dumnezeu saper sa ajung cu bine acasa joi.Sanatete multa iti doresc si tot binele din lume.
0
13-10-2009, ora 20:52
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
multam mr. nick! m-ai ajutat f mult ! Dumnezeu sa te rasplateasca!
0
13-10-2009, ora 20:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna dnă Maurica,

Nu am mai intrat pe forum pentru că am avut probleme cu internetul, dar şi datorită altor motive 100% obiective. În maxim 2 zile revin în forţă! Mă bucur enorm că vă simţiţi mai bine...Dumnezeu este cel care vă ajută; veţi ajunge joi cu bine acasă, veţi vedea...toate cele bune;)))

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
13-10-2009, ora 21:30
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
DOAMNE AJUTA, sa fie bine pt toata lumea. Multumesc, pt incurajari,..toate cele bune si tie.
O seara cat mai placuta si linistita iti doresc.
0
14-10-2009, ora 18:00
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Multumesc pt tot Nick, esti chiar o persoana extraordinara! iti faci timp si pt altiii...Dumnezeu sa te rasplateasca! Poate te gasesc pe forum sa mai vbim! O zi buna
0
15-10-2009, ora 13:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mulţumesc Maurica şi Slick! Doamne ajută tuturor... ;)))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-10-2009, ora 21:30
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Am ajuns in romania cu ajutorul lui DUMNEZEU, si nu mi-a fost rau in avion nici nu am facut nici un atac de panica.Ce bine e acasaaaaaaaaaa!!!!.Intradevar DUMNEZEU e Mare si Bun.Multumesc Lui si tuturor celor care m-au incurajat, Nick,..esti primul pe lista.
Oseara buna la toti si sanatate multa.
0
15-10-2009, ora 21:49
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Bvo ! Ma bukur sincer pt tne! Dumnezeu sa ne ajute pe toti! o seara buna
0
15-10-2009, ora 22:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv, exact cum trebuia să fie! DUMNEZEU este INFINIT. Cu mare plăcere v-am ajutat şi susţinut, şi pe viitor voi face la fel. Aveţi grijă de dumneavoastră, toate cele bune!
0
16-10-2009, ora 20:00
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Multumesc Nick, multumesc Slik, ma simt atat de bine acasa, incat am impresia ca nu mai am nevoie de nici un medicament, numai de credinta si de afectiunea celor din jur.Va pup mult de tot si mai vb.
Oseara buna si linistita pt toti, si Dumnezeu sa ne aiba in paza lui.
0
16-10-2009, ora 21:16
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
mariuca, ce faci ????? este ora 21.16 si de la 20.10 stau lipita de telefon !!!!!!!! :(( :((
0
16-10-2009, ora 21:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Mă bucur foarte mult pentru dumneavoastră. Credinţa face minuni, mişcă munţii din loc şi atrage energii pozitive, atrage LUMINĂ în suflet şi-n inimă...şi noi vă pupăm dulce ;))))))

Dna Tania62, şi pe dvs. vă pupăm (să nu fiţi geloasă!). ;))) Numai Bine tuturor!
0
16-10-2009, ora 22:33
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Ce dulci sunteti toti, va iubesc din suflet.ADEVARAT, credinta face minuni.Pupici multiiiiiiiiii,.!!!!!
Linistea si pacea sa fie cu voi.
0
17-10-2009, ora 15:02
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Multumim frumos! Si tie Mariuca toate cele bune! Pace interioara si sanatate!
0
18-10-2009, ora 21:36
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Slik,
Spune-mi te rog, sunt curioasa sa stiu daca ai inceput tratamentul cu 5 HTP, si cum te simti sau daca simti deja vreo schimbare in bine.Multa sanatate, o seara cat mai buna si linistita.Daca vrei sa vb pe mes.marya_ilie.Eu deocamdata sunt ok acasa, dar nu pot sa nu ma gandesc ca ma voi intoarce in Londra si o voi lua de la capat.Poate starea mea de bine e si pt ca sunt in mijlocul familiei, sunt mai relaxata, nu mai am parte de acel stres din afara tarii, sta nu imseamna unsa ca m-am vindecat complect si nu voi mai avea nici o problema.As vrea eu sa fie asa.Te astept in lista mea de mes.
Numai bine.
0
19-10-2009, ora 17:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Maurica,

NU renuntaţi la a crede că vă veţi face bine, nu lăsaţi nicio "picătură" de îndoială să fructifice în inima, mintea sau sufletul dumneavoastră...

Numai Bine!
0
19-10-2009, ora 20:25
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Multumwsc din suflet Nick, incerc din toate puterile sa fac asta, dar iti spun sincer ca numai gandul ca ma voi intoarce acolo unde am suferit atat de mult, imi da tot curajul peste cap,..si efectiv retraiesc acele momente.Deprea multe ori am fost disperata, de prea multe ori mi-a fost atat de rau acolo si am suferit in singuratate pana am dat de voi pe forumul asta, incat am facut o fixactie pt acel loc.
Si pe moment chiar nu pot sa nu ma reintorc acolo pt ca sunt niste probleme de rezolvat si apoi in timp poate voi renunta.Spune-mi te rog despre passiflora si despre remotiv.Dca renunt la rivotril si iincep sa iau de astea, daca pot lua din amandoua sau numai unul singur, pe care mi-l recomanzi si cum anume sa iau
.Multumesc si astept un rasp cat de repede.Multumesc si numai bine.
Murica
0
19-10-2009, ora 20:29
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
... pt Mariuca si Nick !!!!!!!!!!!!!!!
Ce mai faci, Nick ? Au luat sfarsit ostilitatile ? sper ca da!
Sanatate multa tuturor, Tania
0
19-10-2009, ora 21:00
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
... ostilitatile de pe forum, vreau sa zic...
0
20-10-2009, ora 00:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dnă Maurica,

Vă înţeles...faptul că retrăiţi acele momente neplăcute mă determină să vă spun că vă confruntaţi cu o psihotraumă, un stres posttraumatic moderat spre puternic.
Discontinuarea Rivotrilului (clonazepamului) se face strict conform unei scheme realizate de medic, pentru că doza de medicament trebuie scăzută până la faza în care va trebui doar să "radeţi" cu o lamă puţin de pe pastilă. Această metodă este eficientă datorită sdiminuării efectelor adverse ale toleranţei organismului la o astfel de benzodiazepină foarte puternică (clonazepamul modifică şi undele cerebrale, de aceea este dificil de renunţat la el, şi tot de aceea se renunţă gradat...). Renunţarea se face pe o perioadă de minim 7 zile, maxim 14, depinde de doza ingurgitată în acest moment şi de starea dvs. psiho-afectivă.
Remotivul şi passiflora sunt remedii foarte bune; le puteţi lua concomitent, dar cu prudenţă, pentru că asocierea dintre două plante care au efecte psihoactive este relativ riscantă. De cele mai multe ori riscul în acest caz se rezumă doar la apariţia unor ameţeli (vertij), a cefaleei, chiar uscarea cavităţii bucale (xerostomie), o uşoară astenie etc., în general simptome/semne pe care în mod normal o persoană le "experimentează" fără să ia o astfel de medicaţie (datorită poluării şi a factorilor stresori)

Remotivul se administrează de două ori pe zi, după micul dejun şi după cină, cu minim 100 ml de apă (o altă variantă mult mai eficientă şi naturală ar fi tinctura de sunătoare (o linguriţă de 3 ori pe zi, diluată în apă, după cele 3 mese principale (postdejunal, postprandial şi postcinal), dar alegerea vă aparţine.
Iar passiflora, doar o singură capsulă seara la culcare (o administraţi la minim 40 de minute după sunătoare, nu mai devreme)!

Dnă Tania62, ostilităţile şi animozităţile nu vor înceta niciodată pe Romedic, poate doar când se vor dispersa factorii ostili, adică oamenii care au un comportament şi o personalitate nihilistă, şi care se cred omniscienţi şi infailibili. Pe mine chiar nu mă deranjează, respect opiniile tuturor, de multe ori chiar am "făcut" pe observatorul la unele topicuri doar pentru a "citi" unele mentalităţi elevate sau nu...singurul aspect care mă deranjează întotdeauna este lipsa de bun simţ, dar şi vulgaritatea + unitarismul extrem al unora care doresc să-ţi impună preconcepţiile invalide. Mă bucur totuşi că administratorul acestui forum mă susţine în totalitate, cu toate că a înregistrat foarte multe reclamaţii de la persoane care au "calităţiile" enumerate în fraza anterioară, şi chiar şi de la medicii de pe forum. Nu-i nimic, îi înţeleg. Când eşti invidios ţi se întunecă mintea şi gândeşti prin intuneric, şi cum întunericul este 100% ostil şi antibonom...Dumnezeu să ne ierte pe toţi şi să ne rânduiască tot ce crede EL că avem nevoie pentru a ne mântui, pentru a ne ajuta şi iubi necondiţionat semenii (inclusiv vrăjmaşii), şi pentru a fi buni şi milostivi...nu avem nevoie de mai mult!
În încheiere doresc să vă mai spun că viitorul se anunţă şi mai tenebros decât este deja, dar dumneavoastră continuaţi să mergeţi pe drumul dvs. presărat cu flori albe, gri şi negre, şi totul va fi bine.

Sănătate multă amândurora (de fapt, tuturor), multe binecuvântări alese din partea Lui Dumnezeu şi tot ce vă doriţi.

Post Scriptum - Vă las un dicton creaţie proprie, reflectaţi cu privire la el:
NU tot ce se află "peste", este şi "deasupra".toate cele bune ;))) :)))

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
20-10-2009, ora 16:03
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Multumesc mult Nick, o sa vad ce o sa fac.Mine ma duc si la doctora mea sa-i cer si ei o parere, de fapt mai mult sa vad ce spune ea nu ca nu am incredere in ce spui tu, am vazut pe forum ca au primit unii remotiv impreuna cu rivotril.Nu stiu cum e mai bine am sa ma sfatuiesc si cu doctora, sa-i spun ca nu mai vreau sa iau cipralex sau alte antidepresive din gama pe care o stie ea si mi-le prescrie mereu.Oricum treb sa merg pe la cabinetul ei, sa-mi mai complecteze in fisa planului de recuperare pt revizuirea de anul viitor a pensiei pe caz de boala.Sper ca intelegi ce vreau sa spun.Multa sanatate si mai vb am sa-ti spun ce am facut maine seara dupa ce ajung acasa.Linistea si pacea sa fie cu tine si cu noi toti.
Maurica
0
20-10-2009, ora 20:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna,

Cu mare plăcere! Consulţi-vă şi cu medicul, n-am de ce să mă supăr, Doamne fereşte...nu vă împiedică nimeni să luaţi Remotiv cu Rivotril, dar şansele de augmentare a anxietăţii sunt foarte mari, iar de celelalte efecte adverse nici nu mai comentez...

Vă mulţumesc nespus pentru cuvintele frumoase, tot ce-mi doriţi mie să aveţi şi dumneavoastră parte, dar însutit! Multă lumină şi serenitate...Vă pup dulce ;)))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
20-10-2009, ora 20:54
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Ai dreptate, Nick. NU tot ce se află "peste", este şi "deasupra".
Dar, Ceea ce se afla "deasupra", este sigur "peste" ! :))
In ceea ce priveste viitorul - ni-l facem, din pacate, chiar noi, oamenii, cu manutele noastre...
Referitor la drumul meu... de multe ori e presarat cu flori gri si negre, doar ca eu ma chinui sa le fac albe - nu neaparat albe, chiar si policrome ;P. Uneori reusesc, alteori nu, ... Dar imi repet ca viata e totusi frumoasa (!) si merita traita FRUMOS. Macar de unii dintre noi...
Sănătate multă si tie in special, si voua, tuturor, si sa ne ajute Dumnezeu sa trecem peste toate cu bine si sa devenim mai buni, mai drepti, mai calzi. Prietena voastra - Tania
0
21-10-2009, ora 14:45
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Nick,
Help me, mi-a dat Prozac cu Calmepam.ce sa fac?
Spune-mi despre prozac.te rog.Astewpt repede.
0
21-10-2009, ora 15:00
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
i-am zis de remotiv sau alt medicam pe baza de plante si a zis ca astea sunt asa,..adik cu alte cuvinte sunt injectie in picior de lemn, si ca astea mi-le pot lua si singura din plafar sau farmacii fara reteta si ca nu au interactiuni cu med alopate, ceea ce eu nu pot sa cred din cate stiu si dun cate mi-ai mai spus si tu,.Bineinteles ca am ahjuns acasa si m-am uitat pe net sa vad ce scrie despr prozac si marturisesc ca la ce am citit acolo, nu am curaj sa-l iau.Atept un rasopuns si un sfat.
Maurica
0
21-10-2009, ora 16:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dnă Tania62, aţi concluzionat exact ce trebuia. Da, aşa este...ceea ce se află "deasupra", adică în cer, este sigur "peste", vă felicit...sunteţi o doamnă "jos pălăria"...pavaţi-vă drumul cu ce doriţi, rugaţi-vă şi Bunul Dumnezeu vi-l face fortifia spre binele dumneavoastră!

Maurica, prozaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaccccccccccccccccccccccc, nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, să nu luaţi aşa ceva, niciodată. Vă transformă într-o legumă lipsită de sentimente proprii...iar în legătură cu "injecţia în picior de lemn", sincer, m-am aşteptat la o asemenea atitudine, dar nu-i una obiectivă. În Germania, tratamentul cu Hypericum Perforatum (sunătoare) este cel mai folosit pentru tratarea depresiei şi a anxietăţii (este tratament de elecţie), cu toate că americanii se străduiesc şi transpiră enorm pentru a discredita sunătoarea...au făcut "studii" false care "atestă" că este şi otrăvitoare (uite că eu nu am murit deloc şi iau de 2 săptămâni pentru a-mi ajuta organismul să facă faţă stresului cotidian), da ce nu au făcut...săracii, "joacă" murdar, asta pentru că le-au scăzut lor profiturile. Dumnezeu să le ierte lipsa de corectitudine şi nesimţirea flagrantă...

Sfatul meu este să continuaţi să vă rugaţi, să aveţi credinţă şi să luaţi tot "ceva" natural, nu sintetic, pentru că medicaţia psihiatrică sintetică doar maschează cauza modulând oarecum efectul acesteia, însă sunătoarea nu, este polivalentă (acţionează asupra cauzei eliminând şi efectul - se înscrie din punct de vedere terapeutic în sfera principiului holistic (global) - (abordează şi tratează organismul uman la toate nivelurile - fizico-mentalo-psiho-afectiv!)...decizia vă aparţine!



O zi minunată!
0
21-10-2009, ora 17:04
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Multumesc Nick, oricum nu aveam de gand sa-l iau.Am citit despre el si m-am speriat.am sa ma duc la farm si am sa-mi iau remotiv sau tinctura de sunatoare.Dar e ok daca iau si calmepam au vreo interferenta?Ca de asta am mai luat si ma linistea f f bine.Apropo, din dispeare de a da de tine mai repede, mi-am permis sa te adaug in lista mea de mes, acum ramane la apreciereata daca imi dai accept sau nu.Oricum eu azi ma duc sa-mi iau asta si vreau sa mai vb saimi spui cum sa fac sa scap de rivotril daca zici ca nu merg impreuna, ca am inteles ca daca trec de la rivptril la calmepan nu e asa o tragedie pt ca este tot o benzodiazepina.o
O zi buna si tie
Maurica
Adaugă un comentariu / răspuns
349 comentarii 12 ..... 11 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sufocarea - primul ajutor
  • Leșinul
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  •