sex in ultima zi a perioadei fertile

12-07-2012
Mara Marcoci
Nu este medic/terapeut
Mara Marcoci
In data de 8.06 am intretinut un contact sexual neprotejat. M-am gandit ca, fiind in ultima zi a perioadei fertile, si cea cu un procentaj scazut in ceea ce priveste conceperea unui copil, nu se poate intampla nimic grav. Ascultand sfatul unor prietene, am luat Aspirina (2 pastile/zi) si menstruatia mi-a venit cu o saptamana mai devreme (16.08). Cantitatea era mai mica decat dee obicei, mai deschisa la culoare, dar sangerarea a tinut 3-4 zile, fiind urmata de o scurgere vaginala de culoare maro. Luna aceasta (iulie), menstruatia ar trebui sa-si faca aparitia ori in jurul zilei de 17, ori in jurul zilei de 21 cum ar fi normal, dar am observat ca imi curge din san un lichid albicios dupa ce am strans putin de sfarc. Dupa o analiza mai amanuntita a sanilor, am ajuns la concluzia ca astia s-au marit, insa nu sunt nici sensibili la atingere, nici intariti, iar areolele au aceeasi culoare, poate foarte putin mai inchisi. Este posibil ca acea sangerare sa fi fost de fapt o sangerare cauzata de implantarea embrionului in peretele uterului? sau sa fi fost chiar menstruatie si sa-mi fi venit mai devreme? Va rog, o parere. Va multumesc !
4 comentarii
0
12-07-2012, ora 16:19
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
unul din simptoamele sarcinii este scurgerea unui lichid din san, al doilea lipsa menstruatie sau prezenta ei foarte slab cantitativa ce simbolozeaza nidatia( cuibarirea ovuluiui fecundat in peretele uterin). dupa parerea mea nu conta ca e ultima zi fertila, trebuia sa astepti pt ca sunt 100% sigura ca esti insarcinata. fa un test de sarcina si vezi, sunt curioasa care e raspunsul tau. si inca ceva, ce treaba are aspirina cu conceptia au contraceptia?????nu am mai auzit asa ceva pana acum, explica mi si mie, e ceva nou pt mn. trebuia sa iei pastiluta de a doua zi...bafta multa!
0
26-07-2012, ora 00:53
Mara Marcoci
Nu este medic/terapeut
Mara Marcoci
Incep sa am indoieli in ceea ce ma priveste, avand in vedere ca pe data de 14 luna aceasta (iulie) mi-a venit menstruatia, m-a tinut 3 zile, in a 4a si a 5a mi-a curs putin iar primele 3 zile de menstruatie au fost insotite de dureri. Sanii mei nu au nimic, nu imi mai curge nimic indiferent de cat de tare strang de ei, si sunt si moi, nu doar sfarcurile, ci si sanii. Nu am facut test, dar totusi nu cred ca as putea fi, nu am niciun fel de simptom, nimic. Faza cu Aspirina: aspirina luata in timpul sarcinii cica ar avea efecte negative asupra fatului, aceasta provocand avort spuntan in peste 80% din cazuri.
0
26-07-2012, ora 05:39
Mara Marcoci
Nu este medic/terapeut
Mara Marcoci
Am uitat sa mentionez, nu a ejaculat.
0
26-07-2012, ora 10:23
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
totusi un test de sarcin nu e f scump ai putea sa faci unul sa fii sigura. si daca nu e mergi la medic, am auzit foarte multe femei care au avut menstruatie pana in luna 3 a.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •