In atentia dr I.F.am repetat analizele

22-11-2007
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Am repetat analizele la Institutul de Hematologie, acestea sunt rezultatele:
WBC 12, 3 (4, 0-9, 0)
NE 9, 0 (1, 7-7, 7)
EO 0, 5 (0, 0-0, 3)
Celelalte valori se incadreaza in limite normale.
VSH 3/11mm

WBC FLAG
Immature granulocyte
NS 6%
S 70%
L 16%
M 4%
E 4%
Mi s-a recomandat sa fac o radiografie pulmonara si peste 2 saptamani sa repet analizele, insa nu mi s-a explicat nimic despre ce ar putea fi vorba. Pe fisa scrie doar leucocitoza cu neutrofilie.Sunt in continuare foarte speriata. Va rog sa ma ajutati!

Ce anume semnifica aceste granulocite imature?
Poate fi vorba despre leucemie? Indica o anumita afectiune?
Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
22-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
V-am raspuns la acest mesaj in locul in care am mai discutat.
As vrea sa va mai intreb cate ceva.
V-a vazut vreun medic pana acum din punct de vedere clinic adica o examinare mai amanuntita, palpare abdominala, ascultatie pulmonara.?
Alte analize in afara de hemoleucograma ati mai facut, a mai iesit ceva in neregula?
0
25-11-2007, ora 00:00
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Pana acum am facut urmatoarele investigatii:
-consult cardiologic: tahicardie sinusala (108 bpm), TA 110/70, AV aprox 100bmp, fara sufluri patologice;
- exudat faringian: negativ
- Rx pulmonar: mi s-a spus ca nu sunt probleme la acest nivel
Luni urmeaza sa fac si o eco abdominala.
Va multumesc mult pentru promptitudinea raspunsurilor si va tin la curent cu noile investigatii.
0
25-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
In regula. E foarte bine ca veti face ecografie abdominala, de asta v-am intrebat daca v-a palpat vreun medic, ma intereseaza ficatul si splina. In rest, analizele de biochimie le-ati facut cand ati facut hemoleucogramele? Printre ele m-ar interesa LDH, acid uric si, in plus, TS (timp de sangerare), adezivitate si agregare plachetara.
Astept noutati. Numai bine!
0
27-11-2007, ora 00:00
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Examenul ecografic:
Ficat: lob stg: 43mm, lob dr 129mm, contur regulat, fara distensii, ecostructura omogena;
splina: 87mm, ecostructura omogena
colecist: cudat infundibula corporeal, dim: 60/18mm, pereti normali, continut transonic, fara calculi;

rinichi dr: discreta distensie bazineala caliceala
anexa dr: o imagine ovalara bine delimitata 30/24 cu continut transonic (chist).
Vi le-am specificat si pe ultimele 2 pt ca doar aici mi s-a spus ca ar fi probleme.
Inca nu reusesc sa inteleg ce anume imi cauzeaza aceste stari, totusi eu ma simt in continuare rau: dureri in dr si stg in partea superioara a abdomenului, fatigabilitate, stari de lesin, ameteli puternice, tuse productiva (care ma tine deja de 2 luni), batai accelerate ale inimii. dureri de cap (mai ales junghiuri in partile laterale).
Analizele enumerate de dvs. nu le-am facut.
Saptamana viitoare urmeaza sa repet analizele la Institutul de Hematologie.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
0
28-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ecografia e buna, in afara de acel chist ovarian - care ar putea totusi sa dea singur inapoi. Sa-mi spuneti cum ies analizele saptamana viitoare. Imi pare rau ca nu va pot ajuta mai mult de atat...
Sper sa va simtiti mai bine!
0
10-12-2007, ora 00:00
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Acestea sunt rezultatele:
WBC 11, 5 (4 - 9)
NE 8, 1 (1, 7 - 7, 7)
70, 3% (42 - 85)
EO 1, 6 (0, 0 - 0, 3)
13, 9 (0, 0 - 3, 0)
PLT 420 (120 - 380)
Celelalte valori ale hemoleucogramei se incadreaza in limite normale.
Alte analize:
VSH 10/27
Fibrinogen: 583 mg%
ASLO 100
Proteina C reactiva : prezenta

Valoarea celuleor albe a mai scazut, insa remarc, de data asta, sunt alte valori care au luat-o razna.
Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce anume ar putea indica aceasta eozinofilie, in afara de alergie (pe care o exclud) si parazinti?
Mi s-a recomandat sa fac un ex. coproparazitologic si sa refac analizele peste 2 luni.
Ce inseamna PLT si ce poate semnifica valoarea mare?
Si fibrinogenul este aproape dublu fata de limita normala, ce indica?
Toate acestea pot indica vreun diagnostic?
Imi cer scuze pentru numarul mare de intrebari, insa tare as vrea sa stiu care-i problema si sa o tratez, pentru ca deja am obosit de cand tot investighez (din octombrie), fara nici un rezultat concludent.
Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.