In atentia dlui dr. Marius Uscatu - dureri de calcaie (fetita de 5 ani si 10 luni)

14-07-2015
CroitoruS
Nu este medic/terapeut
CroitoruS
Buna ziua,

Stimate domnule doctor Marius Uscatu,

Pe fetita mea de 5 ani si 10 luni (are inaltimea unui copil de clasa intai si 33 kg) o dor de aproximativ o luna si jumatate calcaiele. Nu o doare doar cate unul ci ambele in acelasi timp - la inceput o dureau mai rar, acum in fiecare zi si durerea devine pe zi ce trece mai puternica. Cateodata spune ca o dor, altadata ca o inteapa si nu suporta sa fie atinsa atunci cand o dor sau o inteapa, de mers cateodata merge pe varfuri sau cu piciorusele inspre exteriorul talpii incercand sa nu calce pe tot calcaiul. Am evitat incaltamintea incomoda, a purtat doar sandalute, de la varsta de 4 ani merge la gimnastica ritmica de doua ori pe saptamana dar nu face performanta ci doar miscare sa aiba unde sa isi consume energia, dar de 2 saptamani am intrerupt si gimnastica dar durerile tot persista (cateodata parca nu mai sunt dureri asa de mari in schimb). Cateodata se plange de durere in timp ce merge pe strada sau alteori in timp ce sta pe canapea la TV.
Am fost la ortopedie (spitalul Sf. Maria - Iasi) unde a fost consultata de o domnisoara doctor rezident care i-a verificat piciorusele, am facut o raza si ne-a zis ca sunt dureri de crestere, ca pe raza ea vede ca sunt un pic fisurate calcaiele - lucru normal in crestere, ca va dura de la 1 la 2 ani aceasta durere si nu putem lua decat unguent antiinflamator, nurofen la nevoie daca durerea este insuportabila, sa evide saritul, chiar si gimnastica unde este solicitat destul de mult piciorul(calcaiul). De asemenea din analizele de sange calciul este spre limita minima (minim pt varsta ei este 4, 00 ea avand 4.20 doar desi pana la varsta de 2 ani i-am facut tratament cu calciu fiole si vigantol si apoi in lunile cu R i-am dat calciu tot fiole, o luna da si una nu).
Am marea rugaminte sa ne explicati daca sunt intradevar de crestere aceste dureri, daca este normal ca la copii datorita cresterii sa se fisureze calcaiul, ce trebuie sa facem pt fetita, daca se poate sa ne recomandati un medic ortoped in Iasi la care sa mergem si ce alte investigatii mai pot fi recomandate in aceasta situatie pentru ca durerile fiind din ce in ce mai mari in ultima perioada fetita mi-a zis: 'daca as avea o pereche de carje cu care sa merg poate nu m-ar mai durea asa de tare picioarele'.
Va multumesc anticipat pentru amabilitate si promptitudine !
Cu stima Sinziana Croitoru
4 comentarii
0
14-07-2015, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre maladia Sever, tipica acelui copil
supra-ponderal si/sau sportiv.
Singura solutie este evitarea oricarui efort sportiv (alergare, gimnastica, absolut orice sport) timp de 6-24 de luni.
Trebuie sa va ganditi foarte serios la greutatea exagerata, deoarece ii va
provoca mari-mari necazuri de aici inainte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-07-2015, ora 08:27
CroitoruS
Nu este medic/terapeut
CroitoruS
Buna dimineata,

Stimate domnule doctor,

Va multumesc din suflet pt amabilitate si promptitudinea raspunsului dumneavoastra si am marea rugaminte sa ne mai raspundeti la cateva intrebari: aceasta maladie Sever cum poate fi tratata ? sau daca nu se trateaza cat timp se manifesta (durerile sunt deja de o luna si jumatate) ? cum se pot ameliora simptomele ? sunt normale fisurile in calcaie in perioada de crestere ? ce alte investigatii mai amanuntite putem face ? Tocmai pt ca are cateva kilograme in plus am optat pt miscare (gimnastica)si va intreb - putem inlocui gimnastica cu innotul ? sau cele 6-24 de luni este exclus sportul de orice fel ?

Mii de multumiri pt toata atentia si amabilitatea !
Cu respect,
S. Croitoru
0
15-07-2015, ora 08:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- maladia Sever este o osteocondroza, adica o osteonecroza a tuberozitatii calcaneene posterioare;
- se manifesta radiologic prin 'fragmentarea nucleului de crestere posterior', o imagine nesemnificativa terapeutic si prognostic;
- singurul tratament imaginabil consta in evitarea cu strictete a oricarui sport 6-24 luni, deoarece efortul fizic agraveaza evolutia si intarzie vindecarea;
- tratata corect (prin evitarea sportului 6-24 luni), se vindeca 100% fara sechele;
- nu aveti ce alte investigatii suplimentare sa faceti;
- simptomele se amelioreaza numai prin reducerea drastica a efortului fizic (6-24 luni).
- optiunea de a reduce greutatea prin sport este catastrofala. La adulti determina distrugerea rapida a articulatiilor, la copii determina ostesocondroze: ale calcaiului, ale tuberozitatii tibiale posterioare, respectiv in toate insertiile tendinoase puternice.
- a inlocui gimnastica cu inotul va mentine in aceeasi lipsa de logica: va avea manifestari similare la alte articulatii mari (genunchi, cot, ante-picior, glezna etc).
- trebuie sa intelegeti ca sportul nu determina scadere ponderala, ci tocmai inversul, adica cresterea in greutate. Singura solutie logica si viabila este dieta adecvata (cu minimum de glucide).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-07-2015, ora 09:24
CroitoruS
Nu este medic/terapeut
CroitoruS
Stimate domnule doctor,

Va multumim din suflet pt toata atentia si amabilitatea pe care ati acordat-o solicitarii noastre !

Cu respect,
S. Croitoru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •