In atentia Dr. Harisis Dimitrios, sarcina pierduta 37 sapt, preeclampsie severa | Forumul Medical ROmedic

In atentia Dr. Harisis Dimitrios, sarcina pierduta 37 sapt, preeclampsie severa

27-02-2013
luizaiulia
Nu este medic/terapeut
luizaiulia
Buna ziua,
Am pierdut sarcina acum 10 zile la 37 sapt. Fatul era mort de cateva zile, avea 1600 g. M-am luptat cu hipertensiunea de la inceputul sarcinii de la cateva luni luam dopegyt. Pe la 6 -7 luni am facut tensiune 16 si mi s-a prescris de la cardiolog si norvasc si nebilet si dopegyt. Ma duceam la 2 sapt la ecograf, saptamanal la dr familie. Am luat 10 kg intr-o luna, eram desfigurata de edeme, gingiile se inflamasera si sangerau, aveam sindrom de tunel carpian la ambele maini. Ultimele doua saptamani nu aveam tensiune mai mare de 13. Am ajuns la spital in travaliu si am nascut normal un baietel care murise deja. Diagnostic preeclamsie severa, insuficienta materno-fetala.
Sotul meu are rh negativ grupa a2, eu am 01 pozitiv. Are legatura?
Voi avea preeclamsie din nou la alta sarcina? Cat timp trebuie sa stau pana la alta sarcina? ce trebuie sa fac in continuare daca vreau sa fac alt copil?
2 comentarii
0
05-03-2013, ora 11:30
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Ati avut un diagnostic destul de sever, unul din accidentele nefericite ale sarcinii, deocamdata nu se recomanda sa ramaneti insarcinata pana nu faceti investigatiile generale care sa precizeze ca au ramas sau nu sechele dupa acest accident.
In ceea ce priveste RH-ul dvs pozitiv iar al sotului negativ, cat si incompatibilitatea de grupe 0I si AII poate da si ea anticorpi care pot duce la evenimente neasteptate in timpul sarcinii, respectiv a nasterii. Nu avem mai multe informatii despre dvs. precum: varsta, daca mai aveti copii, nasteri normale/cezariana etc.
Va recomandam sa consultati un medic obstretician care va hotara cand si in ce conditii se mai poate repeta o noua sarcina.

O zi excelenta!
0
05-03-2013, ora 13:04
luizaiulia
Nu este medic/terapeut
luizaiulia
Va multumesc pentru raspuns.
Obstreticianul care m-a tratat mi-a zis ca nu se pune problema de vreun raspuns imunologic daca eu am rh pozitiv. Deci totusi se poate pune si problema asta in discutie. Eu am citit un articol american pe tema preeclampsie, care punea aceasta problema ca una dintre posibilele cauze, in functie si de gradul de implantare al sarcinii.
Era prima sarcina, am 29 ani, sotul are 36, el mai are un baietel din alta casatorie, sanatos. A fost prima data cand am ramas insarcinata, nu am avorturi. Am luat anticonceptionale 4 ani, le-am intrerupt acum 5 ani. se poate din cauza lor sa fi dezvoltat ceva probleme de coagulare ? o sa-mi fac si anlizele necesare.
Nu am istoric de hipertensiune, am facut toate analizele inainte si in sarcina, eram in regula, aveam putina greutate in plus, sub limita obezitatii. Sunt o persoana sportiva, activa. Incercam de 5 ani sa raman insarcinata, am avut ceva probleme cu tiroida, care imi deregla ciclul menstrual si inflama ovarele. o rezolvasem, am facut si analize hormonale in primul trimestru sarcina, au fost bune.
Am observat ca preeclampsia si eclampsia sunt subiecte inca discutate si cercetate in comunitatea medicala. Sper sa se gaseasca cauzele si tratamentul corespunzator cat mai repede, sa nu mai pateasca nimeni ca mine.

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul