suspecta de lupus eritomatos sistematic + analize

05-02-2009
lenti
Nu este medic/terapeut
lenti
Mama mea este suspecta de lupus eritomatos sistematic...a fost la Colentina, unde a facut niste analize specifice cu urmatoarele rezultate: factor antinuclear FAN -negativ, anticorpi anti adn 0.432, anticorpi anti ro 0.14. Ce inseamna asta??? Va multumesc !!!
3 comentarii
0
05-02-2009, ora 19:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Conform acestor analize se pare ca mama nu are lupus eritematos sistemic.Oricum, medicii care i-au recomandat aceste analize trebuie sa o vada din nou.Numai bine!
0
05-02-2009, ora 20:16
lenti
Nu este medic/terapeut
lenti
Va multumesc frumos pt raspuns...o sa atasez un alt mesaj cu rezultatul analizelor care au condus medicul la presupunerea ca ar avea les...poate ma ajutati si aici.".Mamei mele, in varsta de 55 ani, i-au iesit urmatoarele valori (va scriu doar cele in neregula):rbc 3.78;hct 35.5;pdw 18.8;complement seric( c3) 0.52.Va rog frumos, spuneti-mi ce implica toate astea, ea merge luni la hematolog, mai asteapta rezultatul la urina.Daca va poate ajuta cu ceva, are probleme mari cu rinichii...poate fii o cauza???"
Astea au fost primele analize, apoi celelalte.O sa mergem luni la medic, suntem din provincie si nu prea mai am rabdare pana luni...
0
06-02-2009, ora 19:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, globulele rosii sunt la limita inferioara a normalului, dar probabil datorita afectarii renale. Singura analiza care suspicioneaza LES este C3 scazut.Dar acesta poate scadea si in glomerulonefrita [ o boala renala ], in hepatite, ciroza, malnutritie, diverse infectii [ in special cu Neisseria] etc..Concluzia este, dupa mine, ca mama nu are LES ci rinichii sunt problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.