Impresia ca anumite momente s-au mai intamplat.

17-06-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Rar, in locuri in care merg des(acasa, in clasa), am pentru cateva secunde impresia ca o anumita secventa s-a mai intamplat(spargerea unei farfurii intr-un anumit fel, un moment de cearta intre un elev si profesor cu aceleasi particularitati, observatie facuta de cineva.tipuri de-astea le numesc secvente...).
Sa fie clauze foarte asemanatoare care s-au mai intamplat, sau pura impresie insotita de o problema? Este vreo boala astfel manifestata?

Multumesc.
5 comentarii
0
17-06-2009, ora 15:05
trifan francesca
Nu este medic/terapeut
trifan francesca
si eu patesc tot la fel.oricum nu este o boala.
0
17-06-2009, ora 16:01
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
categoric nu este o boala, multi oameni au senzatia asta.
Ai zis bine, s-au mai intamplat lucruri asemanatoare pe care mintea si le aminteste si de aici senzatia ca s-au intamplat exact la fel.
Stai linistit(a).
0
17-06-2009, ora 16:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu esti bolnav. Ca acceptam sau nu, constientizam sau nu, majoritatea dintre noi s-a confruntat de-a lungul vietii cu ceea ce tu povestesti.Parapsihologia incearca sa explice ceea ce ni se intampla cateodata facand aluzie la memoria ascunsa, colectiva, universala, ce ne "arunca" in cale din cand in cand o clipa din vietile anterioare traite de noi.Sufletul omului [ nu spiritul], nemuritor, fara a poseda realitate fizica sau materiala tresare si interactioneaza imediat vibrand neexplicabil cand suntem la un moment dat intr-un anumit loc, intr-o anume zi, in anumite circumstante ori cu anume persoane.Este ca o interconexiune intre lumi, intelegerea motivului pentru care oamenii au astfel de experiente nu este cunoscut. Constiinta supravietuieste trupului.Parapsihologii sustin ca aceste "reveniri" sunt de fapt legate de trecutul locului respectiv ; lucruri ce s-au intamplat de-a lungul istoriei lumii, la care am fost partasi, s-au inregistrat, s-au imprimat si cateodata sunt redate.Sunt cunoscute multe cazuri cu copii de varsta mica care nu prea au amintiri si nu au inca dezvoltata o personalitate puternica care isi "amintesc" la un moment dat, intr-un anume loc, spontan, persoane si locuri, le descriu sau le deseneaza cu o exactitate foarte mare, fara sa fi luat contact vreodata in viata actuala ce ceea ce expun ei. Oamenii, foarte sensibili la campurile electromagnetice ale Pamantului si Cosmosului, interactioneaza cu acestea, crescandu-le receptivitatea. Exista multa literatura parapsihologica ce incearca sa lamureasca, dar adevarul despre ceea ce ni se intampla nu-l vom sti niciodata.Numai bine!
0
17-06-2009, ora 19:22
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Cat de tare! Multumesc pentru raspunsuri.Acum m-am mai linistit.
0
17-06-2009, ora 20:09
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
si eu am patit o de foarte multe ori.
pe langa asta, cele mai multe dintre visuri mi se implinesc asa ca iar am senzatia ca s a mai intamplat o data.
nu cred ca e o problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Exerciții de memorie
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Care sunt procesele prin care somnul consolidează memoria?
  • Femeile au o memorie mai bună decât bărbații?
  •