Imposibilitate de ridicare a varfului talpii

18-03-2014
dragos001
Nu este medic/terapeut
dragos001
De cand am incetat sa folosesc bocancii de iarna am observat o diferenta in felul mersului data de piciorul drept. La inceput am crezut ca este ceva trecator insa nu s-a schimbat nimic dupa 4 saptamani. Cand stau drept in picioare nu pot sa ridic varful talpii piciorului drept ( sa raman doar pe calcai ), iar in mers simt cum se incordeaza mult gamba si simt ca schiopatez. De atunci am vazut ca mobilitatea talpii drepte este mai redusa fata de talpa stanga. Fac miscare regulat si alerg des. Nu ma doare articulatia, si nici muschiul, insa cand incerc sa ridic varful talpii foarte mult, cum pot la celalalt picior, nu pot si simt cum se inmoaie muschiul gambei cand fortez si dupa'aceea nu mai pot. Mentionez ca pe varfuri pot sa stau foarte bine sa misc talpa in acea directie, pot sa o rotesc, insa apare problema cand incerc sa apropii varful talpii de picior.
3 comentarii
0
18-03-2014, ora 23:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un medic care se pricepe la probleme neurologice ca sa va examineze, sa nu fie o leziune de n. peroneus (cel mai des din cauza unor probleme cu coloana lombara)
0
22-03-2014, ora 13:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate fi o afectiune a coloanei lombare localizata la nivelul L4-L5.
Va recomand un RMN de coloana lombara si apoi, in functie de rezultat, consultarea unui neurochirurg.
Cu stima:

dr Petre Muresan
0
23-03-2014, ora 01:54
dragos001
Nu este medic/terapeut
dragos001
Va multumesc pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  • Îngrijirea tălpilor
  •