Implantul dentar se misca.

31-05-2015
grandanat
Nu este medic/terapeut
grandanat
Buna ziua,
As vrea sa va cer un sfat cu privire la o problema ce a a aparut in urma unui implant.

In urma cu aproximativ o luna mi-au fost puse 2 implanturi( pe dintii 36 si 24)., Daca are vreo importanta ele au fot vizibile inca de la inceput. Nu stiu daca partea metalica de la suprafata e implantul propriuzis sau bontul de vindecare.

Acum 2 zile, fara sa am alte simptome, am simtit o mica hemoragie la un implant. Dintr-o data am simtit in zona dintelui 24 un gust pronunta de sange, care a durat doar cateva secunde, ca si cum a iesit brusc de undeva. Alte simptome nu am simtit. Si greseala mea a fost ca nu am acordat important acestui fapt.

Ieri dupa amiaza am inceput sa simt ca e ceva in neregula cu implantul 24. La presiune cu limba se simte o senzatie destul de ciudata, 'simt implantul'. Nu e durere si nici nu stiu cum sa explic. Un al doilea simptom, cand apas cu degetul pe obraz, in dreptul radacinei dintelui, simt o foarte foarte usoara durere.

Iar aseara am constatat cu uimire ca implantul (partea aia metalica ce iese la suprafata) se misca.

Ingrijorarea mea, si totodata motivul pentru care apelez la dumneavoastra, daca e posibil sa se fi format o infectie?

Din pacate ma aflu si intr-o situtie mai complicata, fiind plecat din localitate si voi putea ajunge la medic abia peste 3 zile.

Pana voi ajunge la medic, este cazul sa aplic un tratament cu antibiotic, preventiv, chiar fara a stii exact care e situatia?

As mai putea sa mentionez ca nu am urmat un tratament cu antibiotic dupa implant. Am luat doar 2g de amoxiclav(parca) cu 2 ore inainte de operatie.
Nici nu-mi aduc aminte ca implantul sa fi suferit vreo leziune mecanica. Nu mananc pe partea stanga de foarte multa vreme.

Daca aveti si alte sfaturi le astept cu nerabdare.
Multimiri
7 comentarii
1
04-06-2015, ora 15:44
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
este nevoie sa ajungeti la medicul dvs, el va sti ce e de facut in urma unui control.
este foarte posibil sa se fi desurubat capa de vindecare ce a fost aplicata in implant. ( capa sau bontul de vindecare este ceea ce dvs vedeti metalic la suprafata) daca asa este cazul se poate foarte usor reinsuruba. acest lucru trebuie facut cu atentie pentru ca implantul este destul de sensibil la doar o luna dupa operatie.
0
28-08-2018, ora 15:51
AndreiMarius1
Nu este medic/terapeut
AndreiMarius1
Buna ziua
In urma cu o luna jumatate mi sau inserat doua implanturi in locul incisivilor si un canin cu incarcare imediata (dinti provizori), in urma cu doua zile atingand cu limba acei dinti provizorii am simțit o mica miscare cum imi pot da seama daca se mișca tot implantul sau doar acei dinti, si ce simtome ar trebui sa am daca se misca tot implantul (sangerari, dureri):
Daca se misca tot implantul e posibil sa se lipeasca, prinda, integreze dinou in os in urmatoare perioada
Ce se poate intampla daca se misca tot implantu si nu merg in urmatoarele 2 luni la dr. care a executat lucrare deoarece nu sunt in tara
Multumesc anticipat
0
26-09-2018, ora 15:34
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Aveti o radiografie pentru a vedea clar situatia?
0
07-11-2018, ora 00:21
Ligicutza
Nu este medic/terapeut
Ligicutza
Buna seara, am făcut si eu 2 implanturi in luna Februarie a.c. Un implant mi-a căzut după 4 luni, iar cel de-al doilea chiar in seara asta. Ce pot face? Nu mai am bani sa repet Implanturile si nici nu sunt convinsă ca ele au fost făcute la cel mai bun medic. Are medicul stomatolog o responsabilitate? Poate sa mi le facă din nou, gratuit? Dvs. Ce ma sfătuiți sa fac?
0
07-11-2018, ora 07:39
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Cel mai bine e sa vorbiti cu medicul dvs daca poate sa va faca gratuit, nu pe net.
Primul implant de a cazut, a fost inlocuit?
0
07-11-2018, ora 10:05
Ligicutza
Nu este medic/terapeut
Ligicutza
Nu, nu a fost înlocuit.
0
30-11-2018, ora 11:18
floryana20
Nu este medic/terapeut
floryana20
Buna ziua,
Am si eu un implant si dupa 2 saptamani de la finalizarea coronitei, a inceput sa se miste. Am fost la doctor si mi-a zis ca e probabil bontul desurubat si din cauza asta si ca trebuie sa astept sa cada de tot ca el nu are ce face pentru ca imi strica coronita altfel.
Mie imi este frica sa nu fac infectie sau sa se strice implantul din cauza coronitei care se misca intr-una. Mancare sigur imi va intra acolo oricat de atenta as fi eu si as curata.

Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt foarte speriata, va rog ajutati-ma cu o solutie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •