Implantul dentar poate inlocui aparatul dentar?

25-01-2014
amathista
Nu este medic/terapeut
amathista
Buna-seara, am şi eu o intrebare, poate implantul dentar inlocui tratamentul ortodontic, concret, dintii din faţă sunt mult aplecaţi...in faţă, odată extraşi dintii vechi, noi dinti implantaţi, să zic aşa, ar avea aceeaşi poziţie, sau ar putea fi aliniaţi in randul celorlalţi.Multumesc.
6 comentarii
0
25-01-2014, ora 22:33
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna seara

Implanturile se insera acolo unde este oferta ososa mai mare apoi lucrarea protetica se va adapta dorintelir dvs. Deci va puteti inbunatati aspectul prin acest mod. De asemenea puteti sa folositi si o lucrare protetica fixa pe dinti stalpi slefuiti daca mai exista. Se poate rezolva si in acest mod
0
25-01-2014, ora 23:59
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
e o prostie sa faci asa ceva. du-te la un ortodont bun, eu mi-am indreptat dintii la 21 de ani. aparatul dentar fix functioneaza pana la varste foarte inaintate.
0
26-01-2014, ora 14:24
amathista
Nu este medic/terapeut
amathista
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
0
26-01-2014, ora 14:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
o prostie mai mare ca aceea de a extrage dintii ca sa se puna implanturi...no comment
0
26-01-2014, ora 15:06
amathista
Nu este medic/terapeut
amathista
Mi-am asumat faptul că poate intrebarea e stupida. Voiam doar sa aflu variante...nu mă pricep, nu sunt medic stomatolog, de aici şi pana la prostia aşa de mare...in fine, multumesc oricum pentru pareri.
0
26-01-2014, ora 19:43
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Stimata pacienta,

Raspunsul la intrebarea adresata de Dvs., este, DA, se poate. Dar nici un medic nu va va recomanda asta, pentru ca unul din principiile actelor medicale este, cel conservator, iar ce intrebati Dvs este o manopera destul de invaziva. Exista variante si variante si este posibil ca tratamentul ortodontic sa nu aiba rezultate, asa ca nu este o prostie faptul ca intrebati asa ceva. Tocmai de aceea s-a inventat si chirurgia ortognatica. Bineinteles, extractia dintilor si implanturile nu fac parte din aceasta chirurgie, dar v-am dat un exemplu. Am mai spus, daca situatia Dvs. este depasita din punct de vedere ortodontic, abordarea se schimba, iar chirurgia orala va poate fi de folos. Trebuie studiat cazul Dvs. direct, nu doar din relatarile pe care ni le dati Dvs. Variante sunt. Mergeti la un medic stomatolog si la un ortodont si va vor explica mai multe decat putem noi pe nevazute si in mediul online.

O seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul