Implant silicon sani

96566 comentarii 1 2 ..... 164816491650 ..... 3218 3219 Înainte ›
0
13-12-2014, ora 02:27
roxybarbu
Nu este medic/terapeut
roxybarbu
Fetele multumesc de sfaturi. L-am sunat pe doctor si mi-a dat tratament, picaturi de nas, humex, tantum verde puf si augmentin. Mi-a spus ca trebuie sa ne auzim si sambata seara si duminica sa vedem cum evolueaza raceala. Sper din tot sufletul sa-mi treaca :-(
0
13-12-2014, ora 06:17
Mimi.
Nu este medic/terapeut
Mimi.
buna ziua.sunt din timisoara Buna seara...Imi doresc foarte mult sa fac aceasta operatie, dar
inainte as vrea sa mai stiu:  costuri, analize, locatia si :
1. Exista si implanturi cu garantie pe viata? (care nu trebuiesc
inlocuite dupa 10-15 ani?)
2. Este adevarat ca atunci cand te apleci se cunoaste "umplutura
falsa" si ramane/atarna pielea separat?
3. Este adevarat ca atunci cand pui mana simti unde este san natural
si unde este silicon, ca pe doua entitati separate?
4. Cat de mare este riscul aparitiei nodulilor si a celor cu potential
canceros?  As mai vrea sa stiu ce incizie este recomandata: sub brate,
sub mamelon sau sub san? Care sunt avantajele si dezavantajele
fiecareia? Astept nerabdatoare raspunsuri, va multumesc. as fi interesata de operatia de marire a
sanilor...si un pret total
pentru toate procedurile ? Scuze dar serverul acestui site nu functioneaza normal...:-)
0
13-12-2014, ora 12:23
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Buna implanturile le ai pt totdeauna doar daca nu iti mai plac tie in timp din cauza schimbarilor de greutate, varsta etc atunci le poti schimba garantia este pt atunci cand se rup sau doamne fer...daca ai implant anatomik e riscul sa se vada prin piele ciudat cand te apleci...sanul la palpare nul simti k pe doua entitati diferite ei i.n timp vor fi ca si ai tai...cancer noduli nu am auzit insa e recomandat odata la 6 luni sa faci o ecografie mamara..costurile difera in functie de doctor til recomand cu caldura pe dr.Dan Micluta din Arad de la clinika beauty body art k nu e departe de tine si nici scump( 2300-2500) fara analize si bustiere succes in ati implini visul sper ca tiam fost de folos
0
13-12-2014, ora 12:52
myamica
Nu este medic/terapeut
myamica
Pentru Mimi: eu stiu ca Mentor are garantie pe viata, eu m-am operat pe sub brat, nu am deloc cicatrici la sani, cand ma aplec nu se vede nimic anormal, multe prietene care nu stiau ca m-am operat nici nu si-au dat seama ca am implanturi ca nu au gasit cicatricile la sani. am mai citit pe aici pe forum, ca sunt multe idei preconcepute despre tehnica pe sub brat, dar nimic nu e adevarat, in realitate se pot pune si implanturi mari si se poate reinterveni tot prin aceeasi cicatrice la nevoie. Am fost la mai multi medici in consultatie, si toti spuneau ca operatia nu favorizeaza sub nici un fel cancerul de san.
0
13-12-2014, ora 14:08
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Myamica fiecare isi pune pe unde vrea fiecare doctor face ce stie cum stie pune cat considera el k intra prin locul respectiv tie ala tia zis ceva noi stim altceva nu e nici o idee preconceputa sunt lucruri spuse tot de doctori in fond si la urma urmei...
0
13-12-2014, ora 17:43
Niki 42
Nu este medic/terapeut
Niki 42
Buna Iri-nico, eu sunt Niki am inteles ca si tu esti sportiva. As vrea sa stiu daca si pe tine te-au durut si tras mult muschii pectorali pt ca si eu sunt sportiva si ma trag foarte rau, mai ales noaptea, am doua saptamani de cand sunt operata si inca ma trag si ma dor destul de rau.Am mentor 325cu 350 profil inalt. Daca vrei si crezi ca ma poti ajuta cu un raspuns astept.Multumesc, o seara frumoasa.
0
13-12-2014, ora 18:37
dumitrachejustina
Nu este medic/terapeut
dumitrachejustina
Buna fetelor! Eu am fost operata ieri. Mi s.au umflat sanii foarte rau in partea de sus si sunt cam tari.vroiam sa stiu daca asa e normal.dureri nu am doar ca simt o apasare si o febra musculara.
0
13-12-2014, ora 19:06
Niki 42
Nu este medic/terapeut
Niki 42
Buna dumitrachejustina. Da este normal sa fie umflati si tari la fel. O sa se dezumfle si o sa se modeleze pe zi ce o sa treaca doar sa ai rabdare, oricum esti norocoasa ca nu te doare. Recuperare usoara.
0
13-12-2014, ora 19:07
Mimi.
Nu este medic/terapeut
Mimi.
Ati fost de mare ajutor cu sfaturi...:) multumesc ptr sfaturi, dar cat costa toata procedura?? Myamica cat ai platit ptr operatie?..
0
14-12-2014, ora 07:25
dumitrachejustina
Nu este medic/terapeut
dumitrachejustina
Niki 42 iti multumesc mult pt raspuns. Ma sperie orice amanunt... l.am terorizat pe dl doctor cu telefoanele :))...stiti cumva cand pot sa incep sa dorm intr.o parte ma doare spatele ingrozitor.
0
14-12-2014, ora 09:15
Niki 42
Nu este medic/terapeut
Niki 42
Buna dumitrachejustina.medicul meu mi-a spus 4 saptamani obligatoriu pe spate dar
asa la 30 -35 de grade inclinata.am doua saptamani si un pic dar oricum nu as putea sa dorm
Pe laterale pt ca inca ma doare rau sub brate, dar am citit ca sunt fete cate au dormit la 2 saptamani desi cred ca trebuie sa se fixeze implantul. Cel mai bine sa-l intrebi pe medic si depinde de corpul tau cum reactioneaza si cat de repede se reface. La mine de exemplu este mai greu pt ca sunt foarte sensibila si inca ma doare, se intaresc, ma trag muschii.
Sunt fete care s-au recuperat repede fara prea multe dureri. O sa fii si tu la fel, mie mi-a dat ketorol pt dureri si nu ma durut spatele primele zile, ma doare acum daca stau mult in picioare.dar vor trece toate, cel putin asa sper. Ia ceva antiinflamator, ketorol, ketonal, diclofenac., ceva sa te ajute sa nu te doara atat de rau dar sa le bei cu iaurt sa nu te doara stomacul. Sa te faci bine repede.
0
14-12-2014, ora 09:42
dumitrachejustina
Nu este medic/terapeut
dumitrachejustina
Multumesc mult Niki 42... si tu sa te faci bine cat mai repede
0
14-12-2014, ora 15:41
Fragolina82
Nu este medic/terapeut
Fragolina82
Salut fetelor...eu maine fac 4 saptamâni de la operaţie...am 440 cc anatomic..destul de mari.. Vreu sa va zic ca acum stau destul de bine..nu ii simt încă ai mei si când ma trezesc ii simt umflaţi un pic si eu..din când in când ma mai ia câte un junghi..când la dreapta..când la stânga..din când in când simt ca trage muşchiul..cicatricea la fel..ma mai doare, ma mai ustura...dar este normal...toate ne operam si aşteptam ca dupa 2, 3 zile sa ne întoarcem la viaţa de dinainte..dar trebuie timp si răbdare..este o operaţie la urma urmei.. in primele doua saptamâni am crezut ca mor..simţeam ca nu pot respira..simteam muschii încordaţi non stop..in fiecare dimineaţa când ma ridicam din pat blestemam de durere..megeam ca un robot si simteam ca am tot timpu un pietroi pe piept..dar cu ajutorul cremei si cu câte un Ketonal din când in cand a trecut.. Ma luau toţi dracii citind aici pe forum, fetele stăteau deja foarte bine deja dupa 3..4 zile si nu imi venea sa cred..eu eram inca un zoombie.. credeam ca eram destul de puternica si ma gândeam ca nu e normal sa ma doară aşa..dar acum..la 4 saptamâni de la operaţie am uitat tot.. :) toate durerile si perioada aia urâta..dacă cineva ma întreaba dacă doare când am făcut operaţia zic..da, doare dar este suportabil.. Pt ca uitam repede durerea :) ceea ce vroiam eu sa zic este sa staţi liniştite..luaţi un Ketonal si continuati-va viaţa...uitati de operaţie..încercaţi sa ieşiţi..cat mai multe plimbări, chiar dacă inca va doare.. Trebuie sa faceţi sa treacă timpul...cu cat trece mai mult timp cu atât o sa staţi mai bine.. Repet..e normal sa aveţi dureri si sa simţiţi ca este ceva acolo care va deranjează.. Nu este normal sa aveţi dureri insuportabile.. Dureri puternice.. In cazul acela este bine sa mergeţi la doctor sa va controleze.. Va pup si fiţi puternice.. Durerile trec.. Sânii ramân :-D
0
14-12-2014, ora 16:34
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Bine zici Fragolina eu insa dureri de sani nu am avut doar de spate si logic febra acea musculara cika insa totul trece ma bucur ca am facut pasul acesta si nu regret doar k nu iam pus mai mari dar asta este va pup sarbatori fericite
0
14-12-2014, ora 18:43
juss
Nu este medic/terapeut
juss
Si eu fac maine o saptamana, primele 3 zile au fost un chin, simteam presiunea, erau tari, febra aceea musculara, nu am crezut ca va trece vreodata, dar deja ma simt mult mai bine, singura mea problema este ca nu am mancat, am slabit destul de mult, si nu pot sta mult in picioare ca obosesc sau ametesc, imi puteti recomanda niste vitamine? A mai patit cineva asa? Ce sa fac sa.mi revin mai repede?
0
14-12-2014, ora 18:54
Ellika
Nu este medic/terapeut
Ellika
Mergi si tu si ia de la farmacie ca stiu ele ce sa ti dea si mananca mai regulat ca sa ti revii!
0
14-12-2014, ora 20:20
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Juss pune poza sa te vedem
0
14-12-2014, ora 20:21
Guppygirl
Nu este medic/terapeut
Guppygirl
Voi vi le masati cu crema cand le simtiti prea tari? Juss poti incepe sa mananci supe de pui, piure, mancaruri usoare forteaza-te ca durerile trec...
Voi faceti exercitiipe acelea cu ridicatul mainilor? De cand am iesit din operatie mi-a spus doctorul sa ridic mainile de 5-6 ori pe ora dar la nivelul umerilor
0
14-12-2014, ora 20:27
sophie4
Nu este medic/terapeut
sophie4
Buna fetelor! Maine e ziua cea mare. Sunt f emotionata. Intrebare: ce imi iau la mine??
0
14-12-2014, ora 20:38
juss
Nu este medic/terapeut
juss
Monika24, am incercat sa pun poza, dar nu merge sa pun de pe telefon, de indata ce imi recuperez laptopul o sa mai incerc sa mai incarc
0
14-12-2014, ora 20:40
juss
Nu este medic/terapeut
juss
Bafta sophie4, nu.ti trebuie nimic la tine, la clinica iti dau de toate, dar eu mi.am luat totusi o pijama, sa intri cand poti sa ne povestesti
0
15-12-2014, ora 07:48
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Bafta sophie
0
15-12-2014, ora 08:52
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Sophie nu stiu unde te operezi tu dar eu miam dus cu mine papucei de casa pijamale periuta servetele umede dinastea c am considerat eu k imi trebuie dar daca nu primesti de toate dupa operatie trimiti p cineva sa iti afduca c ai nevoie...recuperare usoara si curaj asteptam detali :)
0
15-12-2014, ora 10:58
iri-nico
Nu este medic/terapeut
iri-nico
Buna dimineata, fetelor! :)
Niki, in cazul meu nu au existat dureri musculare, deoarece implantul meu este amplasat subglandular ci nu submuscular, asa cum aveti majoritatatea.Asa cum am mai spus si cum scrie si la profilul meu fiind sportiva de performanta in activitate, la momentul operatiei, sectionarea muschiului pectoral pt introducerea implantului, submuscular, era total neindicata.Chiar si asa, nu pot spune ca nu am avut dureri deloc, dar ele au fost mici si au trect total in 5-6 zile.M-au chinuit in schimb durerile de spate, din cauza dormitului pe spate timp de 2 saptamani. Vei scapa si tu de aceste senzatii de muschi "tras" si de dureri, nu-ti mai face atatea probleme, pt ca fiecare organism ara propriul ritm si capacitate de refacere, care difera de la o persoana la alta.Bafta!

Mimi, riscul aparitiei nodulilor cancerosi sau necancerosi, nu are legatura cu operatia de implant mamar. Multe femei au acesti noduli, inainte de operatie. Cei necancerosi, de regula se scot odata cu operatia de implant, despre cei cancerosi, nu stiu ce sa spun.Ideea este ca aceasta operatie nu creste si nici nu scade riscul aparitiei nodulilor, care apar defapt in urma unor dereglari hormonale.

Monika, sfatul meu pt a slabi sanatos si frumos, este o dieta echilibrata asociata cu un program de exercitii fizice, bine gandit, acestea fiind adaptate posibilitatilor, metabolismului si tolerantei fiecareia si nu in ultimul rand, o viata ordonata, cu ore fixe de somn, alimentatie, sport, refacere, etc :)

O saptamana minunata, fetelor, cu succes si refacere usoara!
0
15-12-2014, ora 13:44
Niki 42
Nu este medic/terapeut
Niki 42
Multumesc iri-nico si tuturor care mi-au raspuns ( orice incurajare este super bine venita.)Va pup sa aveti parte numai de bine.o zi frumoasa va doresc.:).
0
15-12-2014, ora 17:57
catalinalina
Nu este medic/terapeut
catalinalina
maine ma operez si eu...la 4 dupa masa, la clinica zetta.

abia astept si sper sa nu am dureri foarte mari, pentru ca as vrea sa merg la cateva party-uri de craciun.

va puuup
0
16-12-2014, ora 02:15
Pitica
Nu este medic/terapeut
Pitica
Buna seara, sunt noua pe acest forum si am cateva intrebari..Fetele care s-au operat in Craiova sunt multumite, au aparut vre un fel de complicatii? Eu am niste sosete in sutien in urma sarcinii si multe vergeturi... A fost cineva intr-o situatie asemanatoare?
0
16-12-2014, ora 06:05
monika24
Nu este medic/terapeut
monika24
Bafta catalinalina si sa iasa cum iti doresti asteptam detali :*
0
16-12-2014, ora 11:53
juss
Nu este medic/terapeut
juss
Buna Pitica, eu m.am operat in craiova, nu am avit nici un fel de complicatie si sunt foarte multumita
0
16-12-2014, ora 13:00
Niki 42
Nu este medic/terapeut
Niki 42
Buna sunt Niki si am o intrebare poate simtiti si voi ca mine, poate este normal dar ma streseaza, cand va aplecati simtiti ca se misca ceva sub muschi sau nu. Eu simt dar mai mult la sanul stang, va rog astept un raspuns.(poate prea le analizez eu toate si poate ma linistiti voi.)multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
96566 comentarii 1 2 ..... 164816491650 ..... 3218 3219 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Chirurgie estetica
  • Beneficiile chirurgiei estetice
  • Riscurile chirurgiei estetice
  • Tehnici utilizate in chirurgia estetica
  • Chirurgia estetica minim invaziva
  • Chirurgie plastica
  • Chirurgia plastică - PRO și CONTRA
  •