Implant - inlocuire + alte intrebari

28-04-2009
mihai_popescu
Nu este medic/terapeut
mihai_popescu
Buna ziua,
Am probleme destul de mari cu dinti, port aparat de vreo 5 ani (nu prea l-am purtat vreo 2).
Probleme le am datorita faptului ca nu am cei doi incisivi laterali din nastere, nu am radacina, asa ca dinti au cam plecat pe unde au vrut. Port aparat mobil, pentru ca a zis ca nu poate sa puna fix pentru ca am dintii sensibili si ca i-ar ataca si mai mult. Am vazut schimbari in primii ani, dar acum simt ca ma duc degeaba si il port degeaba.
Vreau sa stiu daca e vreo posibilitate ca dintii din gura mea sa acopere spatiile libere (eu nu cred, din ce vad in oglinda) astfel incat sa fie lipiti,

Legat de implant, am inteles ca durata variaza si nu poate fi asigurata, dar in general este in jur de 10 ani.
Vreau sa stiu, dupa 10 ani, dupa ce expira, ce se intampla? imi pot pune alt implant in acelasi loc?

Mama nu vrea sa imi pun implant pentru ca zice ca e periculos si ca dureaza putin si ce o sa fac apoi?

Multumesc mult,
Mihai
12 comentarii
0
29-04-2009, ora 08:10
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
In primul rand care este varsta dvs.? Un aparat mobil nu prea mai are efect la un adult. Aparatul fix este solutia la adulti iar dintii sensibili este numai o scusa, pentru ca medicul respectiv nu stie sa aplice un aparat fix si vroia sa faca totusi ceva.
Implantele nu sunt periculoase iar durata depinde in general, odata vindecat implantul si pus in functiune, de igiena si colaborarea pacientului.
Apropos de asigurare, in medicina nu exista o garantie 100%. Depinde de prea multi factori unde medicul nu are nici o influenta. in cele mai multe cazuri, daca dinti s-au stricat este vina pacientului(lipsa de igiena), nu a medicului.
0
29-04-2009, ora 14:11
mihai_popescu
Nu este medic/terapeut
mihai_popescu
17 ani.
Intrebarea cea mai importanta este ce se intampla dupa ce a trecut perdioada implantului, acei 10 ani sa zicem. Ce trebuie sa schimb? Se poate pune in acelasi loc? trebuie bagat in os inca o data partea aceea?
0
29-04-2009, ora 14:34
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Nu exista o perioada a implantului. Un implant poate sa dureze 10, 15, 20 sau mai multi ani. Depinde de multi factori. Si daca se pierde oricum in ziua de astazi poate fii inlocuit.
0
29-04-2009, ora 14:53
mihai_popescu
Nu este medic/terapeut
mihai_popescu
cum? care este procesul de inlocuire? asta ma intereseaza cel mai mult?

mama spune ca dupa ce trece perioada de viata a implantului 10, 15, 20 de ani - cat o fi, o sa raman stirb.
imi puteti spune ce presupune inlocuirea implantului? si eventual si cat costa, cat un implant nou?

Multumesc,
Mihai
0
29-04-2009, ora 17:32
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Mama este stomatoloaga? Poate inainte sa pierzi implantul, pierzi alt dinte, si atunci ce faci?
Acum un implant costa intre 500€ si 1000€. In10 ani poate costa 2000€ si asa mai departe. Daca cumperi astazi o masina, maine poate sa fiie distrusa. Cat costa sa iei una noua?Cine stie ce va fii in 10 ani?
0
29-04-2009, ora 18:06
mihai_popescu
Nu este medic/terapeut
mihai_popescu
Nu este. Cea ma importanta intrebare care ma intereseaza cel mai mult este:

Dupa ce implantul ajunge la final, (nu conteaza cat timp) cum se schimba?
Stiu ca implanut presupune un surub care se baga in os si dupa 6 luni se insurubeaza un dinte sau ceva de genu.
Inlocuirea lui presupune scoaterea surubului si a dintelui, apoi se lasa se se vindece, si apoi se repeta tot procesul de implant?

Multumesc,
Mihai
0
30-04-2009, ora 00:10
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
In pricipiu asa este. Daca masina este distrusa, se cumpara una noua. Din punct de vedere chirurgical si de durere etc nu este o problema.
0
30-04-2009, ora 13:23
mihai_popescu
Nu este medic/terapeut
mihai_popescu
si daca mi se misca dintele:
imi scoate implantul si dintele si apoi ASTEPT pana se vindeca locul?
Apoi iar o sa urmeze implant - 6 luni - dinte final.

asta ma intereseaza, cat astept intre implanturile (in acelasi loc) si daca poate fi pus ceva temporar.

Multumesc de ajutor,
Mihai
0
11-05-2009, ora 11:50
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
un din posibilitati ca sa pierzi un implant este sa se infecteze osul de jur imprejurul implantului
(cauza:igiena defectuoasa) sau sa fie supra solicitat acel implant. dp cum spunea si d-nul dr. Fagaras un implant nu are un termen de valabilitate. un implant daca este intretinut poate sa tina o viata. e mai usor sa previi decat sa tratezi si mai ieftin chiar. o data ce ti-ai pus un implant nu inseamna ca gata ti-ai luat de-o grija. un implant la fel ca si o masina trebuie intretinut, cu cat ai mai multa grija de el cu atat mai mult te tine. trebuie sa mergi la o sedinta de detartraj si control o data la 4 luni, trebuie sa ai o igiena impecabila, sa folosesti mijloace auxiliare de igiena bucala(ata interdentara, periuita inetrdentara, apa de gura). chiar daca iti iei o masina noua nouta tot trebuie sa mergi in service la 10.000 de km si sa-i schimbi uleiul si placutele de frana si tot ce mai e pe acolo.asta daca vrei sa te tina cat mai mult, daca nu...asta e... la implant este la fel dc mergi la detratraj si te vede si medicul si vede si evolutia, si mai faci si cate o radiografie sa vezi nivelul osos, atunci chiar daca se intampla ceva medicul are timp sa intervina sa nu se ajunga la pierderea implantului.dar daca iti pui implantul si mai uiti sa te speli pe dinti si uiti drumul spre stomatolog si te duci abia atunci cand se misca deja, poate sa t tina si mai putin de 5 ani.
0
12-08-2009, ora 10:41
Ionela N
Nu este medic/terapeut
Ionela N
Eu tot nu am inteles un lucru. O data scos un implant, osul mai suporta altul in locul implantului pierdut???

Si inca ceva. Spuneti de ingrijirea aceea minutioasa. Dar ezista posibilitatea ca "materialul" pacientului sa fie unul bolnavicios? Adica mie la dintii care mi-au iesit, dupa cei de lapte, cu toata ingrijirea, mi s-au cariat de la gingie in sus, si cei doi frati ai mei, si mama au aceeasi problema. Exista vreo substanta cu care pot fi tratati dintii ca sa ii faca mai rezistenti?
0
16-09-2009, ora 02:03
ancaanca
Nu este medic/terapeut
ancaanca
Draga mihai_popescu, eu mi-am pus un implant la germandent. Acolo costa mai putin de 500 E iar doamna doctor (Brandusa Iordache) este foarte blanda. eu sunt foarte multumita. Uite-te mai bine pe site-ul lor.
Sper sa-ti fie de folos! Sanatate multa!
0
18-10-2009, ora 15:15
Dr. Claudiu Ilinca
Stomatologie, Constanta
Dr. Claudiu Ilinca
Pentru Ionela N:

Odata indepartat un implant, de cele mai multe ori se poate insera un alt implant in acel loc. Uneori se poate insera imediat, alteori trebuie lasat osul sa se vindece dupa extractia implantului 3-4 luni sau chiar poate fi nevoie de augmentarea defectului osos (grefa de os).
Pe scurt, se poate inlocui implantul.
Cat despre imbunatatirea rezistentei dintilor la carie, da, exista asemenea substante.
Una ar fi fluorul, pe care il gasesti in pastele de dinti sau in geluri speciale.
Ar trebui sa iti controlezi dieta, pentru ca e foarte important ce mananci si bei, evita dulciurile rafinate, bauturile acidulate (Coca Cola!).
Poti folosi si produse care echilibreaza pH-ul salivar (cu cat acesta e mai acid cu atat faci mai usor carii), gen Tooth Mousse (GC, Japonia).
Trebuie sa folosesti regulat apa de gura si sa ai igiena perfecta.
Ce trebuie facut in mod specific in cazul tau doar medicul o poate decide, te sfatuiesc sa consulti un medic dentist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul