Imobilitate deget inelar, fisura articulatzia dinspre varf

20-03-2010
alxrpd
Nu este medic/terapeut
alxrpd
Acum o luna am avut un accident in care mi-am fisurat ceva la articulatzia degetului inelar de la mana stanga, articulatzia dinspre varful lui. L-am tzinut imobilizat. Resimt dureri destul de mari daca incerc vreo mishcare
si in plus nu simt sa-mi fi recapatat fortza necesara. Are un oarecare "joc" si cand il mishc spre lateral sau incerc sa-l adun in palma - sa fac un pumn. Am consultat un ortoped, mi-a zis sa nu ma operez neaparat... totushi n-ash scoate ideea din calcul.
Cantam la chitara si e mana ceea mai importanta. Pt asta am nevoie de degete in perfecta stare, mobilitate maxima si control. In fine...
Probabil necesita timp, probabil sunt tendoane afectate. Nu pot face extensia lui (sa-l tzin drept si sa fie intarit complet) si doare cand incerc sa-l adun si nu reushesc nici partzial. Inca sper intr-o recuperare totala. Imi pare rau de exprimarea poate putzin aiurita din postul asta. Orice sugestie e bine venita Chirurgia plastica m-ar ajuta? O operatzie in sensul asta? Nu conteaza perioada de recuperare, am rabdare, ci sa ajung sa-mi recapat mobilitatea si fortza. O zi buna!
1 comentarii
0
21-03-2010, ora 14:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca nu ati recuperat in primele 6 saptamani mobilitatea completa, este iluzoriu sa sperati intr-o recuperare a degetului.
Luati legatura urgent cu un kineto-terapeut, pentru o gimnastica medicala sustinuta in urmatoarele 2 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.