Imi vine ceva in gat ca niste bobitze

28-08-2012
mary22
Nu este medic/terapeut
mary22
Buna ziua ! Va rog din suflet daca puteti sa imi spuneti ce problema am. O data, de 2 ori sau de 3 ori pe luna imi vine ceva in gat si simt nevoia sa scuip. Imi iese saliva curata (normala) si in ea niste resturi micute de culoare alb-galbui-verzui. Daca le strivesc au un miros ingrozitor. Sunt de marimi diferite ca niste frimituri (ca semintele de la rosii sau mai mici). Mi-a aparut pentru prima data acum 3 ani, atunci am avut si o raceala. Acum 3 ani am facut o analiza la plamani mi-a zis ca e o mica raceala si trece; mi-a luat si o proba din gat dar la rezultata a zis ca nu am nimic. Nici nu avea cum sa iasa ceva pt ca nu am chestiile acelea permanente in gat ca atunci cand esti racit si se rupe mucul ala. Eu ma gandesc ca poate vin din stomac sau din esofag pentru ca acum o saptamana cand mi-a aparut iar, una din bobitzele alea era mai maricica si cand am strivit-o intre degete era o samanta mica alba ( poate de la rosiile care le-am mancat). Daca le ating trebuie sa ma spal bine cu sapun, daca nu imi ramane mirosul ala pe maini. Astept raspunsul dvs, Va multumesc frumos!
5 comentarii
0
29-08-2012, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de consult la ORL.. pentru a exclude o amigdalita cronica cu cazeum
daca se confirma.. tre sa faci criptolisis
0
29-08-2012, ora 16:14
mary22
Nu este medic/terapeut
mary22
Va multumesc din suflet domnule doctor. Nu stiam ca exista si astfel de boli. Eu sunt in Italia acum sotul lucreaza si eu stau acasa cu fetita de 1 an jumate. Daca medicul imi confirma ca am amigdalita cro. cu cazeum si imi face criptolisis trebuie sa stau in spital cateva zile sau imi da drumul imediat acasa? Este dureroasa, se face cu anestezie? Imi este frica si de o injectie nu mai vorbesc de alte interventii. Cam cat dureaza vindecarea? Va multumesc inca odata pentru raspuns. Sunte-ti o persoana cu un suflet enorm, aveti foarte multa rabdare sa raspunde-ti la multimea de intrebari pe care le primiti. Sanatate si o zi buna va doresc!
0
29-08-2012, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stiu ce posibilitati au in italia.. fiecare tara cu metodele lor !
pana ajungi la ORL
faci gargara foarte des cu orice solutie calda ( am mai scris si pe forum )
tii regim strict fara bauturi aciudlate fructe citrice si mancare acra, otet s.a. care irita faringele
0
29-08-2012, ora 17:03
mary22
Nu este medic/terapeut
mary22
Stiu ca timpul dvs este foarte pretios dar vreau sa va ma spun inca ceva. Cand eram mica nu stiu exact pe la ce varsta poate pe la 7 ani si pana pe la 12-14 ani imi curgea nasul in continu, iarna, vara... se mai oprea cateodata dar nu pentru mult timp. Am crescut la sat si parinti nu aveau bani sa mearga cu mine pe la medic.Mai luam din cand in cand cate o aspirina sau paracetamol. Imi curgea ff mult, avea o culoare galben-verzui si mirosea ff urat. Pe vremea aia eram la scoala si imi era rusine sa nu simta si colega de banca mirosul cand imi stergeam nasul. Cateodata imi curgea mai putin... Uneori iarna cand ieseam dimineata afara de la lumina puternica a soarelui si reflectia ei in zapada alba simteam unele dureri (ca niste junghiuri) intre sprincene unde se uneste nasul cu fruntea. De atunci nu mai am simtomele acestea, imi curge nasul (nu ca inainte) dar numai cand racesc, odata de 2 ori pe iarna. Intrebarea mea este: Crede-ti ca infectia s-a localizat prin alte zone? sau a disparut pur si simplu cu crestea in varsta? Acum am 25 de ani la 1, 70cm cantaresc doar 51 kg, uneori cand ma ridic de jos am ameteli si am mai avut scaderi de tensiune de cateva ori (am dat vina pe caldura ff mare si pe oboseala pt ca ma trezesc de multe ori noaptea din cauza fetitei si din obisnuinta de a merge la baie). Imi doresc ff mult sa ma mai ingras si eu vreo 7-8 kg sa nu imi mai spuna lumea ca sunt ff slaba dar oricat as manca greutatea ramane la fel intre 50 si 52 ( Cand eram insarcinata am ajuns la 70kg si dupa nastere si alaptare am revenit la 51) IMi cer scuze daca va deranjez cu atatea intrebari.Va multumesc!
0
30-08-2012, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infectia din sinus se poate vindeca ( organismul are un sistem de autovindecare bine pus la punct )
cat despre tensiune siu ameteli
e bine sa ei Polen 1 lingurita dimineata 3 saptamani pe luna
fiole de GInseng cu Roial Jeli 1 pe zi dimineata 10 zile pe luna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corp străin în gât
  •