Imi tremura mainile!

06-10-2006
kelly c.
Nu este medic/terapeut
kelly c.
Imi tremura mainile tot timpul.in situatii speciale, sau nu neaparat, imi tremura mainile ingrozitor si ma pun in situatii penibile!Am observat ca alcoolul sau calmantele reduc aceasta stare.Poate fi ereditar?Si tatalui meu ii tremura mainile(şi nu e alcoolic!).Sunt exagerat de emotiva, desi, teoretic, constientizez ca ma agit inutil.Fac eforturi mari sa-mi stapanesc emotiile.De exemplu, daca merg la o petrecere, mi-e greu sa tin si un pahar in mana fara să-mi tremure mainile.Am citit ceva de un medicament Seroxat.Mi-ar fi de ajutor?Problema asta mă incurca ingrozitor!!!
9 comentarii
0
30-01-2007, ora 00:00
demontis
Nu este medic/terapeut
demontis
Ar fi bine sa mergi la un neurolog daca te deranjeaza intr-atat tremorul. Tremorul mainilor indica probleme cu sistemul nervos vegetativ. Iar daca esti si instabila emotional, nu faci decat sa intretii acesta stare. Nu pot sa zic nimic de medicament, nu am auzit de el. Tremorul mainilor indica si ca esti o persoana foarte nervosa. Trebuie sa scapi de angoasa si sa nu mai reactionezi emotiv la orice fleac.
0
06-02-2009, ora 19:44
bogdan77
Nu este medic/terapeut
bogdan77
si eu ma confrunt cu aceleasi probleme...
0
27-04-2009, ora 09:49
adrian-florentin
Nu este medic/terapeut
adrian-florentin
si mie imi tremura mainile dar cum fac sa nu imi mai tremure
?
0
12-05-2009, ora 23:40
anda
Nu este medic/terapeut
anda
aceeasi problema o aveam si eu incercati propanolol, mie mi-a fost recomandat de un endocrinolog dupa ce mi s-a depistat o hipertiroidie
0
09-07-2009, ora 18:30
Androo17
Nu este medic/terapeut
Androo17
Si mie imi tremura mana ingrozitor cand o tin pe mouse, ce sa fac?! O fi de la lipsa de calciu, totusi nu am palmele uscate...
0
13-05-2010, ora 21:53
kyniovi
Nu este medic/terapeut
kyniovi
Si eu am aceasta problema cu tremurul mainilor, cred ca e pe baza psihica pentru ca in momente de stres este mai accentuat. Mi-am facut si ceva analize la un moment dat iar un minunat neurolog mi-a prescris o doza de 3 pastile de distonocalm pe zi dupa care evident eram leguma si am intrerupt tratamentul. De atunci nu am mai indraznit sa ai merg la medic sa prezint problema asta, doar ca administrarea distonocalmului functioneaza in concentratie de 1 pastila inainte de un eveniment stresant(la nevoie).
As dori sa merg sa investighez mai intens acest lucru fiindca stiu ca nu e firesc si plus de asta e incomod fiindca cei din jur observa foarte repede si il trateaza ca pe un element de slabiciune.
0
16-08-2010, ora 22:16
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Seroxat nu.Am citit ca lipsa dopaminei face asa ceva(hormon motric si nu numai), dar poate fi si lipsa de Calciu(inceput de spasmofilie).Seroxat stimuleaza secretia altui hormon-serotonina si te poate face MAI incordata.
0
16-08-2010, ora 22:17
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Magneziul ajuta de asemenea la buna functionare a sistemului nervos.Eu iau efervescent.
0
18-10-2011, ora 15:31
andrea23
Nu este medic/terapeut
andrea23
si eu sunt printre voi la mie e camd de 3-4 ani de cand am inceput sa-mi tremure mainile dar nu am bagat de seama am zis ca o sa-mi treaca, dar nu a fost asa sa agravat mai tare acuma cand ma emotionez sau stau fata in fata cu o persoana nu pot sa ma stapanesc nu pot sta nici la masa cu cineva ca imi tremura mainile (foarte tare)imi tremura capul si picioarele nu pot tine nici paharul in mana sau sa dau o semnatura ca ma trece un fior rece prin tot corpul si incep sa tremur si sa transpir mai ales mainile.Ma poate ajuta cineva ?poate cineva sa-mi dea o solutie ca asa nu se poate trai ma fac de ras.va multumesc si ast un raspuns de la un medic care vrea sa ma ajute.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: