Imi trag nasul foarte des, mi se infunda timpanele.. desi nu sunt racit

06-08-2011
admyn91
Nu este medic/terapeut
admyn91
Totul a inceput de la o banala raceala, iar dupa ce am tratat-o am ramas cu obiceiul sa imi trag nasul foarte des, se implinesc aproximativ 4 luni de atunci.Imi simt narile uscate si am senzatia de a imi trage nasul din 10 in 10 secunde, cateodata imi vine sa il trag pana mi se infunda timpanele.Nu stiu cum sa scap de acest obicei enervant, am ajuns sa imi zica lumea ca sunt enervant cand ma aud tragandu-mi nasul, desi nu am ce trage.
Un alt aspect este ca am mereu o nara infundata.Va rog sa ma ajutati cu o recomandare de medic sau tratament1!!!
6 comentarii
0
08-08-2011, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial un consult ORL.. sa stii ce ai in nas.. si dupa tratamentul !
0
06-03-2013, ora 09:03
admyn91
Nu este medic/terapeut
admyn91
Am mers la ORL acum 10 zile si mi sa zis ca am putin deviatie de sept si ceva cordon interior (nu stiu daca ma exprim corect). Mi-a prescris un spray Nasonex si pastile ceva zilexin (cred). Am urmat tratamentul, acum parca sa mai desfundat nasul, cred ca daca mai iau odata reteta cred ca se va desfunda de tot, dar pe la jumatatea tratamentului a incaput sa ma doara in zona sprancenelor si pe langa ele (daca ating acea zona durerea se accentueaza). Ce poate sa fie acea durere? Mentionez ca atunci cand imi trag nasul durerea reapare. Este o durere suportabila...
0
06-03-2013, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF.. sa vezi daca nu e o sinuzita
0
13-03-2013, ora 21:33
admyn91
Nu este medic/terapeut
admyn91
Am facut radiografie si mi sa scris pe acea foaie "Opacifierea in totalitate a sinusului maxilar stang (colectie ?). Opacifierea recesului alveolar si ingrosare circumscrisa de mucoasa la nivelul sinusului maxilar drept. Reducerea transparentei sinusului frontal bilateral bilateral mai exprimat de partea stanga." Din radiografie vad niste pete accentuate in zona maxilara si sinusala. Este sinuzita? Abia luni ma duc cu radiografia la medic. Multumesc
0
15-03-2013, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este sinuzita
poate sfi destul de grav daca sinuzita este din cauza unui dinte cariat de sus de sub sinusul stang
daca ai acolo o problema dentara.. mergi urgent, astazi la Stomatolog
0
15-03-2013, ora 12:44
admyn91
Nu este medic/terapeut
admyn91
Am fost la medic si mi-a zis ca este sinuzita si o infectie (nu am inteles unde si ce). Nu am probleme cu cariile, nu ma dor, am doua puncte negre pe o masea din partea superioara stanga (nu ma durut niciodata). Mi sa prescris Ketoprofen 10 x 100mg, Cefuroxima 14 x500mg, Xyzal si Nasonex (ce am mai luat). Pun si un link cu radiografia http://postimage.org/image/tqudwpx6h/ poate ajuta cu ceva. Vreau sa ma apuc sa imi fac si toti dinti, daca e urgent ma apuc de luni. Multumesc de raspuns si astept noi pareri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  •