Imi puteti spune cat este de rau sau de bine?

28-03-2009
marinelad
Nu este medic/terapeut
marinelad
Familia noastra traieste cu anxietate, deoarece nu intelegem de fapt in ce sens evolueaza boala tatalui meu. Ne puteti ajuta cu o parere, pentru a sti la ce trebuie sa ne asteptam? Necunoscutul - ca evenimente si timp ne sperie, iar mamei - cu probleme cronice ale inimii, ii agraveaza de asemenea starea de sanatate.

De 5 ani tatal meu, 69 ani, a suferit numeroase interventii chirurgicale. Situatia actuala este: Tumora renala dreapta - operata, Tumora vezicala operata, Ureterostomie cutanata stanga. Simptome: Hemoragie prin penis (permanent 'invelit"), dureri in zona abdomenului, greturi, inapetenta, imunitate scazuta - face des temperatura, slabit- ca forta si in greutate (era supraponderal).
Rezultatul ultimei tomografii (23.03.2009) este: Rinichi stang unic-ureterostomizat cu secretie si excretie prezenta.
Modificare la nivelul peretelui abdominalposterior drept (lombei) corespunzator unui plan sectional ce treceprin hilul renal stang, ce consta in infiltratie focalizata lenticulara, cu diam. axial -65 mm/diam. antero-posterior-30 mm, iodofila, heterogena, ce infiltreaza musculatura parietala, delimitand inferior si anterior intraabdominal - un chis dens, iodofil, cu diam. aprox. 19 mm.
La nivelul ariri de proiectie a vezicii urinare, structura pseudovezicala cu contur neregulat, ingrosat, iodofil, cu infiltratie si densificare a grasimii peritoneale si ingrosare a fasciei perirectale adiacente.
Dezorganizarea grasimii suprapubiene parasagitale stangi, cu densificare in benzi a acesteia.
Fara adenipatii semnificativ patologice CT (in observatie adenopatie pericava cu diam. aprox. 18 mm)
Ficat steatozic difuz.
Glande suprarenale aspect in limite normale.

Multumirile noastre profunde
Marinela D.
1 comentarii
0
11-04-2009, ora 08:46
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
nu vreau sa te sperii, dart boala tatalui evolueaza in jos.Imi pare rau sa spun asta dar dupa cev ai ai scris tu mai sus, asta e situatia, trebuie sa fiti constienti de ce se va intampla.ar fi trebuit totusi ca aceste detalii sa le cereti medicului, care ar fi trebuit sa va explice evolutia bolii.imi pare sincer rau, dar este si varsta care nu-lo mai ajuta sa lupte.va doresc sanatate si putere.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.