Imi pocneste tendonul lui Ahile

17-11-2008
monitort
Nu este medic/terapeut
monitort
Buna ziua. De mai mult timp, cand ma ridic pe varfuri imi pocneste tendonul lui Ahile de la piciorul stang, dar fara sa simt nici o durere.. Senzatia este extrem de neplacuta si ma ingrijoreaza serios. Pana acum 3-4 ani am facut sport, baschet si volei, dar nu mi-am accidentat niciodata tendonul. Cum spuneam, simt o pocnitura, mai degraba e senzatia cand se sfarama ceva, dar, din nou, fara durere. Am inteles ca suprasolicitarea ar putea sa fie cauza, dar singura solicitare in ultimul timp e doar mult mers zilnic. Trebuie sa ma programez la un control la un medic, dar va rog, daca puteti, sa imi spuneti si parerea dumneavoastra. Va multumesc.
2 comentarii
0
17-11-2008, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele enuntate de D-voastra pot fi comune multor boli, de la cele reumatologice pana la tendinopatie, de la fractura calcaneana si pana la artroza a retropiciorului etc.
Se impune o consultatie amanuntita si competenta, iar pana atunci trebuie sa va protejati la maximum, evitand eforturile de orice fel si mai ales cele sportive.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-11-2008, ora 00:25
monitort
Nu este medic/terapeut
monitort
Va multumesc mult pentru raspuns. Voi incerca maine sa ma programez pentru o consultatie si sincer sper sa nu fie nimic grav.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.