Imi pocnest articulatiile dintr-o data

08-12-2013
Adrian
Nu este medic/terapeut
Adrian
Buna ziua ma scuzati ca va deranjez cu acest mesaj am si eu o problema care ma doboara psihic in ultima vreme am facut sport 11 luni de zile culturism imi iesise un lipom de grasime la umarul stang de la atatia carbohidrati macare nesanatoasa proteine m-am operat in august si de atunci m-am lasat de sport dupa am slabit 12kg daca nu am mai luat suplimente problema este urmatoare pe data de 13-11-2013 am facut o extractie de masele doua masele mai exact dupa nici doua saptamani au inceput probleme cu articulatiile imi pocnesc umeri la cele mai mici miscari inchieturile de la maini degetele mari de la maini acum mai nou de doua zile si genunchi nu stiu care este cauza ma sperie foarte tare am 35 de ani nu sunt batran sa am probleme asa de grave cu oasele am facut analize ASLO a iesit 200 la hemoleucograma completa mi-a iesit 41.5 procent limfocie proteina c reactiva 6 acid uric seric 2.76 e cam mic vad fata de normal si vsh 4 mm/1h va rog frumos sa mi dati un sfat ce este de facut unde sa ma duc problema ma sperie foarte tare imi e sa nu am ceva grav sa se agraveze va multumesc frumos astept raspuns
6 comentarii
0
08-12-2013, ora 17:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu distrugerea articulatiilor, cauzata de efortul fizic fabulos si de suplimentele proteice (care contin hormoni de crestere si alte nenumarate " otravuri").
Singura solutie care va mai ramane este sa evitati supra-ponderabilitatea si mai ales sa evitati acele eforturi distructive.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-12-2013, ora 17:30
Adrian
Nu este medic/terapeut
Adrian
Sport nu mai fac efort fizic doar merg pe jos nu inteleg sa apara asa dintr-o data aceasta problema? acum iau un supliment pe baza de glucosamina Condroitina sulfat de sodiu Acid hialuronic
0
08-12-2013, ora 17:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ne-ati precizat ce greutate/inaltime aveti actualmente.
V-am precizat destul de ferm: singura solutie care va mai ramane este sa evitati supra-ponderabilitatea si mai ales sa evitati acele eforturi distructive.
Aceste suplimente nu imbunatatesc deloc functia articulatiilor (cel putin nu s-a demonstrat printr-un studiu stiintific serios); faptul ca se numesc suplimente si nu medicamente arata tocmai lipsa eficacitatii lor demonstrate stiintific.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-12-2013, ora 17:41
Adrian
Nu este medic/terapeut
Adrian
am ajuns la 57kg 185cm acum am avut 71 cand faceam sala si luam suplimente probleme este urmatoarea ori eu devin paranoic ori aceasta problema care o am se agraveaza pe zi ce trece de la pocnitul umerilor inchieturi la maini acum de cateva zile am si la genunchi simt si un oarecare disconfort la ambi genunchi cand merg mai mult pe jos se poate sa fi luat un virus o bacterie de la operatia de lipom sau extractia de masele si sa am aceasta problema acum cu articulatiile?
0
08-12-2013, ora 18:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici o legatura cu virusuri sau bacterii ("" microbi"").
Fie este vorba despre distrugerea articulatiilor (artroza), fie este vorba despre o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun, fie pur si simplu este vorba despre banalul fenomen de cavitatie articulara, ce poate produce zgomotele mentionate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-12-2013, ora 18:18
Adrian
Nu este medic/terapeut
Adrian
Multumesc frumos pentru amabilitate sanatate numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  • Rezultatele obținute în urma exercițiilor fizice, influențate de microbiota intestinală
  • Dieta vegană poate influența rezultatele sportivilor care practică culturismul la nivel profesional
  •