Imi doresc sa raman insarcinata si am nevoie de sfaturi!

26-08-2011
Elena10061986
Nu este medic/terapeut
Elena10061986
Buna ziua! Am 25 si imi doresc sa raman insarcinata cat mai curand cu putinta. Am avut o perioada in care a mluat Duphaston din ziua a 16 pana in ziua 25 a ciclului pentru reglarea menstrei deoarece imi intazia. Acum ciclul s-a regla aprox. la 28-30 de zile. De asemena am luat si Dostinex pentru scaderea prolactinei, insa s-a micsorat si ea si analizele mi-au iesit foarte bune. Acum mai iau doar eutyrox pt. ca sa mi-a zis medicul endocrinolog ca as avea foarte putin marita tiroida. Eu am tot incercat cu metoda calendarului sa raman gravida, am tinut cont de zilele fertile, dar pana acum nu s-a intamplat. Am incercat cam 3-4 luni. Care ar fi solutia? Va multumesc!
13 comentarii
0
26-08-2011, ora 15:36
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Din cate stiu, inainte de a ramane insarcinata (cel putin 5 luni), nu ar trebui sa mai iei niciun fel de medicament, mai ales pt tiroida, pt ca sunt nocive ( cel putin eu asa stiu).Parerea mea este sa nu te grabesti cu sarcina acum, termina tratamentul medicamentos dupa recomandarea medicului, apoi timp de cateva luni nu mai lua nimic si apoi incearca sa ramai insarcinata.
Numai bine!
0
26-08-2011, ora 18:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebare:
euthyrox-ul NU trebuie luat toata viata?..
mie asa mi s-a spus..
as aprecia DACA, ar raspunde un medic. Cele bune,
Multumesc.
0
26-08-2011, ora 21:13
Elena10061986
Nu este medic/terapeut
Elena10061986
Ba da, Euthyrox-ul trebuie luat continuu, asa mi-a spus medicul, si din contra va ajuta foarte mult pe parcursul sarcinii, ba chiar imi spunea ca daca voi ramane gravida imi va mari un pic doza, deci nu are nicio legatura cu conceperea copilului. Eu practic am terminat acum cu tratamentul medicamentos, analizele sunt bune, iar medicul mi-a zis ca pot incerca, doar ca pana acum nici un semn, nimic. AM RUGAMINTEA DACA SE POATE SA NE RASPUNDA UN MEDIC!
0
27-08-2011, ora 01:56
ruana
Nu este medic/terapeut
ruana
buna! am 23 de ani si vad ce nu sunt singura care isi doreste cu ardoare un copil asa imediat...am citit fel de fel de site-uri si fel de fel de comentarii care sa ma indrume si pe mine spre conceptia unui copil cat mai rapid, insa la mine treaba sta cam asa:am lasat anticonceptionalele de aproape 2 luni si am luat acel test pt ovulatie am aflat si cand sunt la ovulatie, mai nou stau si cu perna sub fund dupa contactul sexual etc.insa nimic.bine eu nu ma astept sa raman insarcinata asa repede dar poate poate.am facut un urma cu cativa ani 2 avorturi (ce rau imi pare).inca nu am fost la un medic ginecolog sa vad ce si cum inca mai astept sa vad ce se intampla.nu ma stresez cu chestia asta dar totusi imi doresc mult.mai ales sotul meu care e fan copii.am cumparat acid folic dar nu le-am luat inca.iar ciclul e cam ciudat la mine momentam il supraveghez.de vreo cateva zile ma dor sanii rau cred ca trebuie s imi vina ciclul dar nu m-au durut asa niciodata nu pot dormi pe burta.ce as putea sa fac sa grabesc barza aia sa vina o data ?multumesc
0
27-08-2011, ora 08:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Acidul folic puteti deja sa il luati. In mod ideal se incepe in faza preconceptionala.
2. Chestia cu perna sub fund este folclor.
3. Aplicati metoda simptotermica. Va orienteaza foarte bine asupra perioadei fertile si are mari avantaje colaterale.
0
28-08-2011, ora 00:13
Elena10061986
Nu este medic/terapeut
Elena10061986
Buna Ruana! Si sotul meu este de asemenea un mare fan copii si tocmai de asta imi doresc foarte mult sa-l vad fericit si sa-i pot oferi si lui unul! Ce sa-ti zic eu tie... cred ca ar trebui totusi sa mergi mai intai la un medic ginecolog si sa iti faci si o echografie transvaginala cu sonda. Asa poate vedea daca esti in regula si daca totul este ok pentru a putea concepe un bebel. Iar ciclul cred ca este asa pentru ca ai renuntat la anticonceptionale si acum probabil trebuie sa se regleze. Dureri de sani si eu mai am ca sa zic asa, acum depinde...nu stiu la cat timp apar dupa conceptie aceste dureri ca sa se adevereasca ca ai putea fi insarcinata. Sincersa sa fiu si pe mine ma cam dor sanii acum desi mai am ceva pana ar trebui sa imi vina ciclul. As vrea sa ma gandesc ca poate am un bebe, desi mi-e teama ca poate nu ar fi adevarat:((.
As dori si eu mai multe pareri din partea voastra a tuturor, a medicilor a oricui in ceea ce priveste problema mea si ceea ce am scris eu prima data.
Va multumesc! Iar tie Ruana multa bafta si sa dea Dumnezeu sa imi scrii ca in curand o sa vina bebe!
0
28-08-2011, ora 00:25
ruana
Nu este medic/terapeut
ruana
va multumesc pt sfaturi...si tie elena iti multumesc...da m-am gandit sa fac luni, marti o vizita la medic sa vad cum sta treaba cu toate ca am o teroare de medici mai bine zis de seringi si ace nu in mod special de medici dar la urma urmei daca voi ramane insarcinata vor fi multe intepaturi si multe ace si eheee spitalizare nastere eee in fine dar pana atunci mai e mult.iti doresc si tie deasemeni elena ca in viitorul apropiat sa ai ceea ce iti doresti si tuturor femeilor care au in gand sa faca un copil mult succes si ma apuc de treaba sa vedem ce va iesi :)
0
31-08-2011, ora 09:08
ana_4iulian
Nu este medic/terapeut
ana_4iulian
BUNA ZIUA SI EU AMI DORESC UN CPPIL ENORM AM CHINUI DE 3
ANI AM FOST SI LA DOCTOR SI MEA SPUS CA POT SA FAC COPI DAR TOTUSI NU AM RAMAS GRAVIDA CE SFAT MANI DATI CE POT SA FAC.
0
26-11-2011, ora 21:30
kitty1982
Nu este medic/terapeut
kitty1982
Buna seara!

sunt putin cam pesimista, datorita faptului ca sunt pe tratament cu dostinex de 6 luni(1 pastila pe saptamana, cauza fiind prolactinomul) si nu am reusit sa raman insarcinata inca.Mentionez ca prolactina a scazut la limitele normale de ceva timp si incep sa ma ingrijorez daca nu intampin si alte probleme pentru a ramane insarcinata!Daca este cineva in aceiasi situatie ca a mea, sau mai ales daca cineva a reusti sa ramana insarcinata avand aceleasi probleme as fi recunoscatoare daca ar posta ceva sa imi mai ridic cat de cat moralul...dupa cum stim si stresul este un factor important..

multumesc anticipat!
0
24-09-2015, ora 12:07
hilldegard
Nu este medic/terapeut
hilldegard
kitty1982 ai reusit sa ramai insarcinata? stiu ca au trecut 4 ani de la postarea ta, dar am aceeasi problema si ma interesa daca ai reusit pana la urma ?!
0
23-11-2015, ora 13:14
AlinaMaria123
Nu este medic/terapeut
AlinaMaria123
Asi dori si eu un ajutor niste vorbe ceva si eu imi doresc tare mult un copil dar nu reusesc de un an si jumate ma tot chinui si nu reusesc
0
14-12-2015, ora 11:17
hilldegard
Nu este medic/terapeut
hilldegard
AlinaMaria123 poti incepe cu o vizita la un medic endocrinolog. Acesta iti va da sa faci niste analize hormonale.
0
29-04-2022, ora 15:46
LeylanyLey
Nu este medic/terapeut
LeylanyLey
Buna ziua! Am 24 de ani si 2 baietei frumosi si sanatosi, dar sotul isi doreste foarte mult un al treilea copil, de asemenea si eu. Vreau sa ii indeplinesc acest vis, dar de 8 luni tot incercam si in zadar. Nu stiu ce sa mai facem. Am luat si suplimente pentru a creste fertilitatea, precum Profecund si Elevit1, am incercat sa tin cont si de zilele fertile dupa metoda calendarului, dar nu am ramas inca insarcinata. Nu stiu de ce nu raman insarcinata de atata timp. Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •