Iesire afara des, dureri de burta, dar clinic sanatos

04-05-2013
ClaudiuSrb
Nu este medic/terapeut
ClaudiuSrb
Buna ziua, mult timp de la ultima postare, din fericire, insa din pacate revin in actualitatea dvs cu o alta problema de sanatate!
Totul a inceput pe la jumatatea lunii trecute, cand am plecat in oras si pe drum mi-a fost un frig incredibil as putea spune, tinand cont ca era imbracat gros spre f.gros!
In fine, nici bine n-am ajuns in oras ca apoi am stat, vorba aia, doar pe wc. Am avut o senzatie de a ma duce sa urinez desi nu imi simteam vezica nici cum plina, apoi au inceput durerile de burta!
Au trecut cateva zile in care durerile de burta au fost ba mai puternice, ba mai putin puternice, ba pe toata burta, ba in dreapta, ba in stanga!
Aveam, mai mereu, senzatia de a ma duce la baie (treaba mare/mica), ma duceam, apoi dupa 10-15-20min iarasi aceeasi senzatie, iar ma duceam, insa nu mai faceam nimic si tot asa.
De frica unei eventuale apendicite m-am dus la doctorul de familie care mi-a dat 2 trimiteri: urocultura + coprocultara, dar si o radiografie la burta. In acelasi timp mi-a prescris spasmomen( 2/zi).
Atat testele de la urocultura si coprocultura, cat si radiografia au iesit bune, insa eu nu eram bine!
De mentionat ca spasmomenul ma ajuta, nu mai aveam aceea durere de burta puternica, insa eram cam deranjat la burta.
Dupa ce am terminat spasmomenul, durerile au revenit, cu aceleasi stari de a ma duce la toaleta, dar nu faceam nimic!
Am primit iarasi spasmomen, l-am mai luat si pe alocuri ma simteam bine, pe alocuri nu!
De cateva zile am renuntat sa mai iau spasmomen pt ca, am observat, ca nu-mi reveneam 100% si am zis sa incerc si fara sa vad ce se-ntampla!
Zis si facut!
Acum, ma simt sa zic, aproape de normal, insa nu asa cum ar trebui sa fiu!
Durerile de burta sunt mai rare si am observat ca mai des spre seara ( ora 16-18 cam asa), dimineata cand ma trezesc - simt o oarecare jena spre partea dreapta, insa a aparut o alta problema, aceea de a ma duce foarte des la baie pt treaba mica.
Ma duc, fac treaba mica, ma simt gol, iar peste 15 minute-20 tre sa ma duc de urgenta iar la baie pt treaba mare si iarasi fac, ca si cand as fi fost plin, ca si cand nici nu am fost la baie in urma cu 20 min.
Asta se cam repeta de 2-3 zile si e tare neplacut, dar in acelasi timp ma ingrijoreaza.
Mentionez si faptul ca atunci cand mananc simt ca ma balonez si nu tin minte ca acest lucru sa se fii intamplat inainte sau poate nu i-am dat atentie si de asemenea, in toata aceasta perioada nu pot spune ca am un aspect normal al scaunului, e moale, difera consistenta acestuia de fiecare data si simt ca durerea de burta se lasa pe bazin de cele mai multe ori!

N-am stiut daca sa pun la digestiv sau la renal, sper ca nu este nici o pb ca am inclus-o la renal!

Asadar, ce pot face, dar mai ales ce am si cum scap de aceasta pb?
3 comentarii
0
04-05-2013, ora 21:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua!
NU zici daca ti-ai facut si ceva analize in aceasta perioada:
parere:
- renunta la: bauturi acidulate, guma de mestecat, lactate.
- glicemia?.ai pe cineva cu diabet in familie?
- analiza pt paraziti intestinali

FIE CA LUMINA SFANTA A INVIERII SA VA CALAUZEASCA !
SANATATE

p.s.
lasa mesaj, rog, CE inseamna 'radiografie la burta'?!
0
05-05-2013, ora 01:31
ClaudiuSrb
Nu este medic/terapeut
ClaudiuSrb
Din greseala, se vroia ecografie la burta, nu radiografie:)))
Singurele analize alea sunt:)
Am renuntat la bauturile acidulate, lactate nu prea beau, iar guma rar:)
Glicemia, la ultima analiza era ok si din ce stiu nu am pe nimeni cu diabet in familie!

Hristos a Inviat! Paste Fericit!
0
05-05-2013, ora 21:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ok.si eco. la burta CE inseamna?
CE se vede acolo?
nu am auzit de eko la burta...
pe mine-personal- ma intereseaza.
multu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •