IRM genunchi

22-01-2014
mihai_misu
Nu este medic/terapeut
mihai_misu
Rezultatul explorarii:genunchi stang nativ
-LIA indemn;LIP indemn;minima colectie fluida intraarticulara;
-compartiment intern:MI cu minime inomogenitati corn posterior, fara aspect de ruptura; LCI indemn;fara colectii fluide periligamentare;discreta osteocondensare in banda, subcondral, platou tibial intern;
-compartiment extern:ME cu inomogenitati corn posterior, fara aspect de ruptura;LCE discret elongat, fara intreruperea continuitatii fibrilare;minime colectii fluide periligamentare;
-compartiment anterior:minime inomogenitati de semnal tendon patelar in vecinatatea insertiei distale, fara aspect de pliere;spatiul grasos Hoffa relativ omogen; patela cu minime inomogenitati parcelare desemnal in 1/2 externa, subcondral, in hiperPD FS si STIR (edem/demineralizare) si osteocondensare periferica la acelasi nivel;
-compartiment posterior:fara modificari patologice;

Cncluziile explorarii:
-patela cu minime inomogenitati parcelare de semnal in 1/2 externa, subcondral, cu aspect de edem/demineralizare si osteocondensare periferica, la acelasi nivel;
-discreta osteocondensare in banda, subcondral, platou tibial intern
Data:30.12.2013
Am facut aceasta investigatie pentru ca simt o intepatura destul de puternica din interiorul genunchiului cand fac efort fizic si numai cand flexez genunchiul sub un anumit unghi si pun greutate pe el.
1 comentarii
0
12-10-2020, ora 18:02
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Buna! Acelasi diagnostic l-am
Primit si eu. Cum e starea genunchiului in momemtul de fata? Care varsta ta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.