IRM coloana cervicala

19-09-2008
whitesnake
Nu este medic/terapeut
whitesnake
De curand am facut un RMN de coloana cervicala deoarece stiam ca am problema mai veche - rectitudinea coloanei vertebrale cervicale. In ultima vrema am ameteli si ma doare in zona omoplatului stang si a umarului stang - durere ce coaboara pana in degetul mic si mijlociu uneori. Mi s-a recomandat RMN si rezultatul este:
- rectitudinea coloanei vertebrale cervicale
- mici osteofite anterioare si posterioare C4-C6
- Spatii intervertebrale cu inaltime normala
- Protruzie discala mediana la nivel C4-C5, C5-C6, C6-C7 cu amprentarea sacului dural, fara efect compresiev radicular.
pana ajung la un medic care sa faca o interpretare a acestui rezultat (as vrea sa gesec unul in care sa cred deoarece am auzit foarte multe experiente neplacute mai ales in domeniul ortopediei si a recuperarii) as vrea sa stiu exact ce inseamna acest rezultat. Si mai ales cam ce ar trebui sa fac acum, pana la prescrierea unui tratament. Am cateva idei despre ce inseamna dar am nevoie de oparere avizata.
ma puteti ajuta?
multumesc.
12 comentarii
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Deci sa o luamcu inceputul- col.cervicala nu are curbura fiziologica deci este mai dreapta, osteofitele sunt mici ciocuri.Problema cea mai mare o reprezinbtaacel protruuzii discale care sunt mici hernii discale dar care nu amprenteaza sacul dural(ce inveleste maduva) si nici nu face compresie pe radacinile nervoase.NU e foarte rau dar nici foarte bine.Masuri de luat-purtarea cat mai mult a unui guler cervical, nu carati greutati, nu faceti prea multe miscari cu mainile ridic ate, atentie la privirea in sus etc.Restul va va spune medicul de specialitate.De 2 ori pe an tratament balneofizioterapic.Succes
0
22-09-2008, ora 00:00
whitesnake
Nu este medic/terapeut
whitesnake
Va multumesc pentru raspuns. am o singura mentiune de facut
- Protruzie discala mediana la nivel C4-C5, C5-C6, C6-C7 CU amprentarea sacului dural, fara efect compresiev radicular. Adica ce inteleg eu este ca acele discuri ating sacul dural ce inveleste maduva dar nu fac compresie pe radacinile nervoase. De asemenea ma intreb de ce, daca in cazul coloanei cervicale nu exista curbura, medicul care a "descoperit" acest diagnostic in urma cu 4-5 ani mi-a spus ca aceasta este sursa durerilor de umeri, de maini si din zona omoplatului. Oricum in cursul acestei saptamani voi ajunge la neurochirurgie - acolo am fost trimisa - sa mi se interpreteze rezultatul. Multumesc inca o data pentru recomandari.
1
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Da ati inteles bine.Dg.initial afost pus pe Rx unde nu se vad aceste amanunte si fiind vorba doar de durere fara alte simptome nu s-a pus problema unui RMN.Va doesc toate cele bune.
0
29-12-2009, ora 18:23
didumi
Nu este medic/terapeut
didumi
Sotul meu a cazut pe partie si si-a dat brusc capul pe spate.I s-a facut o radiografie la care i s-a spus ca nu se pot exprima si apoi RMN.Deocamdata nu a ajuns la un doctor, ca era in concediu.O sa mearga dupa sarbatori.Rezultatul spune asa:"Rectitudinea coloanei cervicale/ Diminuarea inaltimii spatiului articular C2-C3./ Pe secventa myelo - fara modificari importante de semnal."Imi puteti spune ce inseamna si cat de grav este?? Multumesc anticipat!
0
05-01-2010, ora 14:02
kiss_yoyo2001
Nu este medic/terapeut
kiss_yoyo2001
buna.am 21 de ani...viata mea a fost perfecta pana intr-o zi cand m-am trezit cu ameteli de nu ma puteam ridica din pat.am facut analize peste analize si nu mi-au gasit nimic.rmn-ul este normal.mi-au gasit insa la bucuresti ciocuri si pene pe coloana cervicala.am facut fizioterapie.dar...situatia e la fel de rea.ameteli, presiuni pe ceafa, cateodata parca raman fara aer, stari de greata, palpitatii la inima, dereglari de vedere.e un cosmar, , , nu pot sa fac nimic...nu ma pot concentra, nu pot merge pe strada.uneori imi e frica sa intru un magazine si parca sunt pe alta lume.efectiv plutesc.imi tremura mainile..picioarele.incerc sa duc viata normala de dinainte, dar nu mai pot.va rog...as vrea sa stiu ce alte metde sunt in afara de fizioterapie.poate de pot opera.poate pot undeva in strainatate,..pur si simplu nu mai rezist.nu am mai avut o zi buna de 5 luni.e oribil.multumesc
0
05-01-2010, ora 18:41
whitesnake
Nu este medic/terapeut
whitesnake
buna. cam asa sunt si simptomele pe care le am eu de ani de zile, dar cu oarecare periodicitate. fac regulat fizioterapie, si saptamanal masaj medical pentru ca am contracturi musculare in zona. din pacate, dupa cum mi-au spus medicii, nu prea exista leac pentru problema pe are o am si va trebui sa amingrijesc permanent: fizio, gimnastica medicala, masaj si grija multa - nu am voie sa stau in curent, in aer conditionat sau frig, nu am voie sa ridic capul brusc sau sa il dau pe spate, nu am voie sa ridic mainile brusc si la primul semn de amorteala a mainilor trebuie sa merg la neurochirurgie la control. operatia- cel putin in cazul meu - nu e recomandata decat in cazul unei pareze a mainilor, dar daca am grija sa respect cele de mai sus nu va fi cazul. prin urmare, nu dispera. probabil treci printr-o criza. daca ai grija de tine toate aceste simptome se amelioreaza multu. trebuie sa discuti cu un medic ortoped si apoi cu un fizioterapeut sa iti recomande fizio, gimnastica si masaj exact pe diagnosticul tau si va fi mult mai bine. crede-ma, am trecut si mai trec prin asta ( am avut ameteli pana la lesin si dureri de cap infioratoare) si eram disperata. obligatori trebuie sa discuti cu un medic. eu, dupa o stare de panica acum 10 ani cand mi s-a pus prima data diagnosticul (re-confirmat si de RMNul facut in 2008 despre care spuneam mai sus) am o viata normala. merg la ski, patinez, ma dau cu rolele, cu bicicleta... dar nu prea ies din programul de intretinere decat foarte rar. sanatate!!
0
20-01-2010, ora 21:18
bejenarucatalin
Nu este medic/terapeut
bejenarucatalin
pretenu meu an urma unui accident rutier a suferit un traumatism vertebro medular, cervical scor FRANKE, A, FRACTURI VERTEBRALE C4, C5 COMUNITIVA, CU FRAGMENT OSOS INTRUZIV INTRACANALAR C6, HEMATON EPIDULAR C5, MINIMA DILACERARE MEDULARA C5 SINDROM DE TRANSSECTIUNE MEDULARA ////// ACU 3 LUNI A FOST OPERAT LA BUCURESTI, DE ATUNCI NU A MAI FACUT NICI UN CONTROL ???CE SFATURI AMI DATI, , , , ACU SIMTE MAINILE PANA LA ANCHEETURA , LA PICIOARE ARE MISCARI INVOLUNTARE, , FACE CHINETO TERAPIE DE 2 LUNI, OARE SE VA MAI FACE BINE?VA ROG DIN SUFLET AJUTATIMA CU UN SFAT MACAR. MULTUMESC
0
06-02-2010, ora 19:30
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
Aceleasi simptome le am si eu. Palpitatii, presiune craniana, greturi, imi transpira palmele atunci cand mi e foarte rau, tulburari de vedere. E groaznic. Nici eu nu mai stiu ce sa fac ca sa imi treaca si sunt disperata. Viata mea nu mai e aceasi. Medicii mi au pus ca diagnostic distonie neurovegetativa sau spasmofilie. Nu mai sti ce sa cred. O sa merg si eu sa imi controlez coloana. Poate e de acolo. As dorii foarte mult sa vorbesc cu cineva care a mai trecut prin asa ceva. Sunt foarte speriata. Va multumesc
0
08-02-2011, ora 21:55
viorel17
Nu este medic/terapeut
viorel17
buna seara, anca dimi, ce afectiune ai pana la urma ca eu am aceleas simptome de 10 ani si nici acuma nu iam dat de cap sanatate multa la toti.
0
17-03-2011, ora 11:34
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
Buna Viorel.. Lipsa de calciu. Asta am descoperit dupa un an de zile de chin. Conteaza foarte mult sa ti faci calcemia. Incearca mai multe laboratoare de analize. Nu la toate au sa ti o descopere. Si o chestie foarte importanta pe care am descoperit o e ca impreuna cu calciul trebuie luate calmante sau antidepresive prescrise de un medic psihiatru bun. Eu asa mi am revenit. Incearca si tu
0
18-03-2011, ora 18:28
viorel17
Nu este medic/terapeut
viorel17
buna, multumesc anca dimi pentru raspuns, ce sa zic cu calciu mereu am stat bine, in 2008 aveam 9, 87 in 2010 9, 33, iar in 2011 am 9, 97, eu me-am cam facut analizele mereu chiar din 1999 am inceput sa ma verific pentru ca sunt sofer de camion, acum am facut toate analizele si toate sunt bune +urina dar imi este rau de crap in tot corpul acuma a mai aparut ceva ma doare carnea pe tot corpul intepaturi mancarimi ma ustura ochii simpt ca am febra si temperatura tot timpul o am 36, 6 si 36, 8, oricum te anunt daca aflu ceva da cea ce nu cred, pe unde ma duc toti doctorii imi spune ca nu am nimic.
sanatate multa.
0
05-04-2011, ora 21:29
noiembria
Nu este medic/terapeut
noiembria
buna !
Azi, 04.04.2011, am facut un examen RMN. Indicatie-suspect HD C6-C7, radiculopatie C7 dreapta.
Tehnica - sectiuni sagitale cervicale T1, T2 si axiale T2 de la C2 la C7.
REZULTAT :
Rectitudinea coloanei cervicale in plan sagital.
Discuri cervicale deshidratate, fara ingustare, cu deborduri postioare la nivelele C3/C4, C4/C5, C5/C6, C6/C7 (intracanalare cu compresiune pe sacul dural fara amprenta pe cordonul medular si intraforaminale cu stenoze foraminale bilaterale usoare ) si C7/D1 (intracanalar cu compresiune pe sacul dural fara amprenta pe cordonul medular ) Fara hipersemnal medular T2. Fara anolalii de semnal vertebral sau paravertebral in favoarea unei afectari infectioase, inflamatorii sau tumorale. CONCLUZII :
Discopatie degenerativa cervicala etajata la nivelele C3/C4, C4/C5, C5/C6, C6/C7 si C7/D1, cu deborduri discale intracanalare ( cu compresie pe sacul dural fara amprenta medulara si fara compresie radiculara vizibila ) si intraforaminale ( cu stenoze foraminale usoare bilaterale )

Rog din suflet o persoana avizata, sa-mi interpreteze rezultatul. daca se poate si o recomandare de tratament.
imi simt aproape tot timpul umarul drep amortit si mana, pina la cot. cu f mari dureri de cap chiar ameteli groaznice.
simt ca imi afecteaza si ochii. imi simt tot timpul pleoapele umflate. poate fi posibil ?

astept cu mare nerabdare un raspuns.

Multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.