IRM Coloana Lombara

06-02-2014
Maria C11
Nu este medic/terapeut
Maria C11
Buna ziua ! Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat avizat in problema de sanatate pe care o am in acest moment.
Din cauza unor dureri si amorteli in ambele picioare, am facut investigatie IRM Rezultatul este urmatorul :
Hiposemnal in secventele ponderate T2 a discurilor intervertebrale L2-L3, L3-L4 si L4-L5.
Protruzia mediana si paramedian bilaterala a discurilor intervertebrale L 2-L3, L3-L4 si circumferentiala a discului intervertebral L4-L5 ce determina moderata compresie a caudei equina. Va rog frumos sa-mi spuneti daca este o urgenta medicala sau pot incerca un tratament medicamentos, fizioterapie ? Va multumesc anticipat !
3 comentarii
0
06-02-2014, ora 22:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cereti parerea unui neurochirurg, care dupa un examen fizic amanuntit poate sa decida daca problemele aparute pe RMN coreleaza cu simptoamele Dvs si poate sa decida care ar fi tratamentul ideal.
protruzii discale are un sfert din populatie, insa nu toti au probleme cu ele, si foarte putini sunt operati. faptul ca aveti aceste protruzii nu reprezinta o informatie suficienta pentru a va da un sfat competent
0
07-02-2014, ora 02:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Patologia coloanei lombare. Din rezultatul de mai sus se vede ca exista protruzii discale si un sindrom de coada de cal. De aceea aveti amorteli in picioare. Sfatul pe care l-ati primit de a consulta un neurochirurg este bun. Daca va va spune ca nu e nevoie de operatie ( ceea ce eu asta cred ) atunci se poate trata. Rezultate foarte bune in aceste situatii se pot obtine prin tehnica mezoterapiei homeopate. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
07-02-2014, ora 03:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Pacienta nu are sindrom de coada de cal, din fericire pentru ea. Ea are lumboischiagie, si are nevoie de un examen fizic competent
Sindromul de cauda de cal, este caracterizata de prezenta (intre altele) a incontinentei urinare (eventual si fecale) si a anesteziei perineale si poate prezenta o varietate de simptoame pana la paraplegie. ea este o urgenta maxima in neurochirurgie si trebuie operata cat mai rapid (chiar si noaptea), pentru ca o intarziere de numai cateva ore poate duce la sechele pentru toata viata (incontinenta, impotenta).
mai larg: http://en.wikipedia.org/wiki/Cauda_equina_syndrome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.