Ipilimubab!

15-05-2012
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
BUNA ZIUA,
Tatal meu are melanom malign cu metastaze hepatice si metastaze subcutanate. Pe acest sait mi-a fost recomandat noul medicament, , ipilimubab' ultima speranta din Romania la ora actuala. Am intrebat dr. oncolog de la noi din Pitesti si a zis ca deocamdata acest medicament este la nivel experimental in Viena. Surpriza, acest tratament se face si la noi la spitalul Coltea unde am reusit sa obtin o programare. DIN PACATE TATALUI MEU II ESTE FRICA DE ACEST TRATAMENT CREZIND CA VA FI PE POST DE COBAI. SINT DISPERATA, STIE CINEVA MAI MULT DESPRE ACEST MEDICAMENT? A FOST APROBAT SAU ESTE TOT LA NIVEL DE EXPERIMENT? IMI ESTE TEAMA CA DA CU PICIORUL LA O SANSA UNICA. DATI-MI MAI MULTE DATE VA ROG- AVIZ D-LUI DR. RAUL DUKE. EU VA MULTUMESC PENTRU INFORMATII SI DACA PUTETI DATI-MI MAI MULTE DETALII. VA IMPLOR.
73 comentarii 12 3 Înainte ›
0
17-05-2012, ora 00:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am mai avut aceasta discutie si ti-am mai explicat mai multe detalii, printre care si numele corect al medicamentului si anume IPILIMUMAB, nu ipilimubab.
de asemenea ti-am spus ca medicamentul NU ESTE DELOC EXPERIMENTAL, indiferent ce ti-a spus oncologul din pitesti, care evident fie habar nu are despre subiect, fie a fost o greseala de exprimare/comunicare intre voi. mai exista un medicament, ca alternativa, numit vemurafenib, care din pacate nu se foloseste inca, nu e in nici un program, si poate fi folosit doar la cine are o anumita mutatie si dispune de 10 000 de euro pe luna timp de cel putin 6-12 luni. ipilimumab este si mai scump, dar la ora actuala inca se deruleaza programul despre care ti-am zis. daca nu vorbesti deschis si clar cu tatal tau, nu va intelege ca nu are nicio varianta la dispozitie, iar boala va progresa, il va chinui si v-a muri dupa o suferinta indelungata si fara prea mare drept de apel, fara vreo alta sansa, nici macar comparabila.
alte date din pacate nu prea ai de la cine/de unde sa mai obtii, decat daca stii engleza si cauti pe wikipedia si pe site--uri de specialitate, pentru ca, asa cum ti-am zis, in romania au fost tratati pana acum o mana de oameni (sub 100) si nu cred ca vor mai fii altii, mai multi, prea curand.
daca tot ati obtinut o programare la coltea, va sugerez sa faceti examinarile CT de care v-am amintit, iar daca aveti norocul sa vi se propuna acest tratament, sa vorbiti cu totii cu bolnavul si sa-i explicati toate aceste lucruri, spre a-l convinge ca nu exista varianta mai buna, nici macar la fel de buna, pentru ca altfel nu va incerca nimeni prea mult sa va convinga, intrucat nu are nimeni nimic de castigat, inafara de el/voi.
mult succes!
0
17-05-2012, ora 01:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
D-LUI DR. RAUL DUKE
Va transmit urari de bine si sanatate, dvs. si celor dragi dvs.SI succes in tot ceea ce faceti..
Multumim pt. TOT ceeace ne "oferiti"iata, pt. aceste boli...
O noapte linistita !
Doamne ajuta!
0
17-05-2012, ora 12:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, multumesc, dar mai important e sa-i uram nicolinei sa aiba norocul sa mai prinda acces la programul cu acest tratament... ma tem ca ne aflam la o foarte stransa limita. daca o sa aiba norocul sa fie admisa (din simpla limitare a terminarii dozelor de medicament), vom vorbi mult mai multe despre eventualele riscuri sau efecte adverse, evolutia si toleranta la acest medicament si ce asteptari se pot avea de la el, pentru ca nu e ca un citostatic obisnuit.

ai grija ca medicul nu va putea sa spuna decat daca se incadreaza, nu si daca va avea acces la medicament sau nu. daca el considera ca dpdv medical se "potriveste", atunci el depune o cerere electronica la producator, care sta cateva zile si analizeaza cazul si daca mai dispune de medicament, ulterior da rezultatul. in cazul fericit in care il primiti, trebuie sa fiti pregatiti cu niste resurse pentru urmatoarele lucruri: sa veniti odata la trei saptamani si sa stati de fiecare data o zi sau doua in bucuresti pe undeva, asta de 4 ori (cate administrari se fac maxim); apoi pentru niste examene pe care doctorul este nevoit sa vi le ceara la anumite momente cheie, preprogramate (si pot fi destule), de tipul CT sau chiar RMN, analize de sange de tipul dozari de hormoni tiroidieni, si altele. consider ca e esential sa fiti pregatiti.

bafta oarba !
0
17-05-2012, ora 21:12
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna seara,
azi tata a facut CT recomandat de dv. pt. nu a mai pierde timp. Rezultatul CT este:
Sistem ventricular simetric pe linia mediana.
Fara procese expansive intracerebrale.
Absenta globului ocular stang.
Opacifierea sinusului maxilar stang.
Zone de osteoliza de 15, 6 mm respectiv 12, 4 mm parietale si temporale stangi ( diseminari secundare osoase).
Opacifierea celulelor mastoidiene de partea stanga.
Spondiloza cervicala.
Sciruzita oblica stanga.
Multiple adenopatii de 13; 15 mm situate la nivelul mediastinului superior.
Fara colectii pleuro-pericardice.
Zona de osteoliza de 22, 1mm situata la nivelul corpului vertebral T9 ( diseminare secundara).
Ficat cu structura neomogena la examinarea nativa, prezinta multiple formatiuni de 52; 55; 65, 8; 38.8mm (diseminari secundare hepatice).
Vezica biliara fara calculi, fara hidronefroza.
Fara adenopatii abdominale. Fara colectii lichidiene intraabdominale. Vezica urinara normala.

Acum, as avea rugamintea sa imi spuneti si mie mai pe intelesul meu ce inseamna acele zone masurate in mm, , diseminari secundare". Este vorba de metastaze? Sa inteleg ca exista unele si la cap? S-au mai bine luatile pe rind va rog : cerebral torace si apoi ficat si detaliati. Va rog.
0
17-05-2012, ora 21:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"determinari secundare" este un sinonim pentru metastaze, intr-adevar. pe CT-ul descris vad certificata existenta a asa ceva la nivel osos (nu cerebral, ci cel mult in oasele capului) in mai multe locuri, in ficat si in ganglioni cel putin la nivel mediastinal. extensia bolii din pacate este mare.
0
17-05-2012, ora 21:35
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
in acest stadiu al bolii ne mai recomandati sa mai mergela Bucuresti la Coltea? Pt ca efortul pt a putea merge este enorm. Dar daca merita o sa ne straduim. Insa as dori opinia dv sincera si fara ocolisuri. Mai este vreo speranta sau este deja prea tarziu? La plamani nu sunt metastaze?
0
17-05-2012, ora 22:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu vad sa fie descrise metastaze pulmonare.

despre rostul de a merge la coltea, am vorbit destul de clar: tratamentul cu ipilimumab se recomanda in acest stadiu al bolii ca fiind SINGURUL (cu o exceptie la care accesul este aproape imposibil acum) care are o sansa, fie ea si minoritara, de a atinge o remisie si de a-i prelungi viata. alta varianta nu este si dupa parerea mea ar fi o greseala enorma sa dati cu piciorul macar la aceasta incercare, chiar daca aceasta incercare poate si ea sa esueze. oricat de greu v-ar fi si oricat de mare ar fi efortul, totusi el nu cred ca se va apropia nici pe departe de costul acestui medicament de care e posibil sa aveti parte GRATIS, si care cost este de aproximativ 80 sau 100 de mii de euro...

faptul ca nu exista metastaze cerebrale este unul pozitiv; la fel este si faptul ca el inca se simte bine, nu are simptome severe (din cate presupun); singurul lucru care mai trebuie facut este sa va prezentati luni si sa fiti consultati de oncolog, sa se mai recolteze niste analize uzuale si sa se ia decizia finala: daca se poate sau nu.

faceti aceasta incercare, pentru ca altfel pot sa va asigur ca va exista un moment in care veti regreta foarte tare daca macar nu ati incercat!

mult succes ! vorbim dupa ziua de luni incolo. asteptam cu totii vesti despre ce s-a discutat atunci.

P.S.: posibil ca luni sa asteptati destul de mult pentru consultatie... fiti pregatiti pentru asta!
0
29-05-2012, ora 15:27
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua,
Din pacate raspunsul pe care l-am primit azi 29.05.2012 cu privire la acest medicament a fost unul negativ. nu mai sunt locuri. Era o raza de speranta care mi-a fost distrusa. Nici nu stiu ce as mai putea spune acum, cert este ca vom urma tratamentul pe care il va recomanda medicul oncolog din Pitesti. Mai departe DUMNEZEU cu mila.
0
30-05-2012, ora 01:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau sa aud asta... ma tem ca nu am nicio solutie suplimentara.
0
30-05-2012, ora 10:26
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
BUNA ZIUA,
Puteti sa imi spuneti ceva despre Ciuperca Reishi? Imi recomandati sa incercam un tratament cu ea ? Exista un medicament pe baza acestei ciuperci? Cum se numeste si cam ce pret are?
1
30-05-2012, ora 17:39
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Renunta la gindul ciupercii !
Nu este nici un medicament si nu conteaza daca ia sau nu orice medicament facut de ind farmaceutica.
Nu este, puiule, nimic sa ajute la cancer. E doar sarlatanie ( vezi AVASTIN, care intrece sarlatania sarlataniilor ).
Nu plinge dupa acest medicament ca ajuta cit frectia la picior de fag.
Nu este !
Moartea in cancer vine aproape la fel daca te duci la medic sau nu. Cind esti diagnosticat cancerul e demult acolo. E raspindit, corpul acid si gatra de a forma noi tumori ( numite impropriu.metasytaze ).
Detectarea timpurie e buna pt medici, ca pot s a rapotrtez e cazutri mai multe de suuprabietuire de 5 ani si o zi. Pt pacient aproape ca nu conteaza.
Incerca IPT, ca sint citeva locuri unde se face. In austria sigur si la fel in Germania.
Mai este DPT care e nou, dar sintem putini care stim. Simuleaz a efectul ( e aceiasi logica ) de la PET /Scan.
Numai ca in loc de vizualizare, s e poate duce ce trebuie pt omorit tumorile si apoi cancerul ( cancerul e mai complucat decit tumora, indiferent ce va zic medicii ).
Dar s a va intre bie in cap ca NU ESTE NIMIC, ABSOLUT NIMIC, pt cancer.
Stiu ca s e fac analize, te asculta cu stetoscopul, se uita in urechi si la limba, dar atit. Stii la ce s e gindeste medicul dupa ce te asculta si se uita in ureche ? Se gindeste cind sa te programeze la urmatoarea vizitaa. Ca din asta traieste. Credeai ca se gindeste la ce a auzit in stetoscop ( o scula din sec 19 ! ) ?
Nu a auzit nimc. cancerul tace si face !
O terapie cu Rubidium si cesium ar fi perfecta, dar nu are cine sa o faca in Romania.
0
30-05-2012, ora 21:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atentie la toata lumea, nebuni pe lumea aceasta sunt multi, inclusiv pe acest forum. acest 1Cenusareasa nu este singurul ! paziti-va !
0
30-05-2012, ora 22:12
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
De acord cu Dl. RaulDuKe!
1
30-05-2012, ora 22:31
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
atentie la toata lumea, nebuni pe lumea aceasta sunt multi, inclusiv pe acest forum. acest 1Cenusareasa nu este singurul ! paziti-va !

Gura pacatosului adevar graieste. Din pacate se vor pazi. Dar e ok ! Eu imi fac datoria. Cine are urechi, sa auda.
Ma uit la Nicolina... Dragutza de ea explica una si alta, are numere la indemina si crede in ce spune, in ce face.
Nu ii ajuta la nimic ! Este cancer stage 4, avansat.
As vrea s a fiu mai tinar si sa ma ocup de asta.
Acum as vrea s a fiu mai tinar si s a ma ocup si de altele.
Cind vom privi inapoi i timp, cred ca o sa ne fie rusine cum ii tratam pe cei cu cancer. Nu ii ajutam deloc. Rudele se zbuciuma , s e implica. Ce nu este ? Nu este " know how " !
De ec e condamnat la moarte ?
Doar pt ambitia de a ramine cancerul la medicina si foame a de bani. Atit ! Nimic mai mult. Bani !

zicea unu mai destept ca mine ca " mai multi oameni traiesc si cistiga o piine de pe urma cancerului, decit cei care mor. Deci totul trebuie s a ramina asa ( cum este ! ) ! ".

Este o metoda populara in china, dar e brevetata si in Iuropa lu peste.
Cu gaz lampant. Cel de la pravalie nu e bun, ca are aditivi.
Dar trecut prin bumbac de citeva ori, e bun.
Inceput cu citeva picaturi si crescut la 3-4 linguritze pe zi, luate cu cite un cub de zahar.
metoda este brevetata de un medic austric ce a avut cancer si era pe patul de moarte. Din pacate inventia nui s e aplica nicaieri decit in clinica ei din Varsovia. Si mai ziceti ca medicina nu e problema cea mare ?
Pe cei care nu pot sa-i ajut, le zic s a fac asta. Multi scapa. ca nu am timp sa fac ce stiu eu bine.
0
31-05-2012, ora 00:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
se aplica bine deci zicala : prietene, ai baut gaz ?

probabil ca da. din fericire ultimele tale postari fac foarte vizibila tulburarea ta psihica pe care, cu motivatie si cadere deontologica medicala, te conjur sa o iei in evidenta pe undeva, la un medic psihiatru ! nu sunt acelasi tip de oameni ca oncologii sau ca alte tipuri de medici care iti repugna tie, sunt niste oameni care sigur te vor ajuta! e drept ca asta nu va ajuta oamenii de pe forum cu nimic, pentru ca, asa cum am zis, de nebuni cu idei crete este plin !

mergi, te rog, la o simpla consultatie! o sa te ajute !
0
31-05-2012, ora 07:49
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Da ! Eu am baut gaz !
Am vrutr sa vad cum e, ca mai luasem de mic la bunici.

Soldatii americani fac asta mereu, pt a s e putea descurca fara medicamente in zone izolate.
Protocolul cu petrol lampant a fost brevetat in toate tarile Iuropi lu peste !
Daca nu ai gustat niciodata, inceraca. Se ia cu zahar neaparat. Toti parazitii iubesc zaharul si as e pacalit s a inghita si kerosene.

Multumesc de sfaturi, dar eu nu ma duc la medici. Mi-e nu mi-e greatza de medici. Mi-e doar sila sau indiferenta. Paote amindoua odata.
97 % din boli sint datre de oparaziti ( inclusiv camncerul ). Vrei s a ytraiesti mult si bine ? Nu te imbolnavi. Vrei s a nu te imbolnavesti, nu te las a rapus de microbi. Fii cu un pas inainte !
Se poate trai fara medici vfoarte bine. Ursii polari nu au medici si sint sanatosi ca niste .ursi !
Oamenii nu sint mai sanatosi de la industrializarea medicinii. E chiar pe dos.
0
31-05-2012, ora 08:48
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua,
Mai Cenusareaso ce pot sa spun? Poate ai dreptate. Zic poate. Dar pt noi care ii avem pe cei dragi noua bolnavi ne este f greu. Sint constienta ca NIMENI NU S-A FACUT BINE DE CANCER. Insa pentru noi si pentru bolnavi este o raza de speranta in medicina. Ne hranim practic cu aceasta speranta. Nu stiu daca medicamentele sau boala a evoluat mai greu in cazul tatalui meu dar cert este ca ne luptam cu ea de 8 ani iar pe altii ii pune la pamint in citeva luni. Eu am incredere in dl dr Raul Duke. Ii multumesc ca ne este alaturi si pentru incurajari, poate ca de asta avem nevoie. A fost singurul care mi-a scis si ma indrumat pe acest forum desi am vazut ca mai raspund si alti medici. Datorita dansului am auzit si de medicamentul IPILIMUBAB, pe care am incercat sa il obtinem dar nu am reusit. Se pare ca si aici se merge tot pe spaga. Din acest motiv nu l-am obtinut sau cel putin asa ne-a sugerat medicul nostru oncolog. Dar asta este o alta poveste care ma macina pt ca nu stiu daca este asa si ma frusteaza fapul ca se poate juca cineva de-a Dumnezeu.
In fine, cred ca daca nu am apela la medicina ne-am blestema si am avea toata viata mustrari de constiinta ca nu am incercat sa face nimic pt cei dragi. Asa cum am mai spus nimeni nu sa facut bine de cancer dar i s-au mai prelungit zilele. Eu va multumesc dle dr Raul Duke ca existati, pt ca ne sunteti alaturi cu un sfat si ca ne sustineti asa cum poate altii nu o fac. Va multumesc. V-as ruga sa imi spuneti opinia dv cu privire la CIUPERCA REISHI.
0
31-05-2012, ora 09:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nicolina.manole, cum am spus, nu stiu unde sa te mai indrum in momentul de fata. si eu imi facusem oarecum sperante ca o sa apuci si am fost dezamagit ca nu ai mai putut. totusi ii cunosc personal pe unii din medicii de la coltea si am reusit ca atare sa comunic cu ei, in ultimele zile, afland exact cum sta treaba cu accesul la ipilimumab. pot sa te asigur ca nici pe departe NU este si nu a fost nicio vorba de "shpaga". eu insumi ti-am spus ca m-am ocupat de acest tratament in romania la un numar de bolnavi si cu siguranta NU A FOST VORBA DE NICIO SPAGA de la niciunul dintre cei pe care i-am tratat, vreo 7 sau 8 bolnavi. cel putin 2 dintre ei, ca atare, erau chiar cazuri sociale, abia aveau unde sa locuiasca. de asemenea stiam foarte bine si de limita de timp impusa de PRODUCATOR a acestui program si, daca mai tii minte, te informasem si avertizasem chiar de la inceputul discutiei cu privire la asta. sunt aproape convins ca nu "spaga" a facut diferenta in acest caz ci ca asa ti s-a parut datorita greutatii emotionale prin care treci. orice medici din romania/bucuresti au foarte mare interes sa isi inscrie (sa isi fi inscris) pacienti in acest program pentru a avea o experienta cat mai mare cu acest medicament foarte nou si deosebit, iar pacientii care se incadreaza medical oricum nu sunt multi. deci chiar a fost o mica competitie intre medici spre a avea pacienti din acestia.

nu s-a intamplat si imi pare foarte rau!

totusi ti s-a propus vreo varianta, ultima data unde ai fost ? ti s-a spus ceva despre ce ati putea sau ar trebui sa mai faceti in continuare ? care e starea generala a lui momentan ?
0
31-05-2012, ora 09:44
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
mULTUMESC PENTRU RASPUNSUL PROMT.
Starea lui generala este cit de cit buna. In sensul ca arata binisor, a mai slabit dar nu mult, i-a scazut apetitul -maninca cit de cit ( are momente cind zice ca nu poate minca decit daca inghite mancarea cu apa), are senzatii de voma f dese si dureri in zona ficatului si a spatelui pe omoplatul stg. Insa merge singur, se plimba, sta f mult la aer, nu este dependent de cineva.
Acum, adica chiar azi in acest moment cind vb cu dv a inceput tratament cu dacarbazina aici in spitalul de oncologie din Pitesti. Mai multe detalii dupa tratament.
As vrea sa va multumesc inca o data pt informatiile cu privire la IPILIMUBAB. Faptul ca mi-ati spus ca nu s-a pus problema spagii m-a facut sa imi recapat increderea in mine. Ca pot sa lupt mai departe pt tatal meu. Nu ca nu as fi facut-o dar eram oarecum dezamagita de mine ca nici macar nu imi trecuse prin cap de spaga si ca ratasem tratamntul din cauza acestui lucru. Oricum nu am fi avut acesti bani, abia ne descurcam cu drumurile, examenele CT, analize...Dar acum ma-ti linistit, parca mi-ati luat o piatra de pe inima. Va multumesc.
1
31-05-2012, ora 15:26
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
nicolina
Nu e nici o paguba. Nu exista nimic facut in cancer sa fie palpabil. Totul e fum si oglinjoare. APADEPLOAIRMUBAB e alta vrajeala.
Uita de ciuperca !
Daca vrei s a faci ceva, si e la indemina, cauta petrl lampant. Sa ia cu zahar.
Este ceva ieftin dar mai eficient decit tot ce ofera medicina ridicat la puterea a treia.
facut acaa. tatal tau nu are nici o sansa unde este acum si e nedrept ! Nu a gresit cu nimic sa fie condamnat la moarte.

Cumpara niste DMSO, amesteci cu bicarbonat si dat pe picioare cam de 5-8 ori pe zi ( dMSO facut solutie de 66 % adaugind apa. Cam o lingura ajunge.tul pe tumora, oriunde ar fi.
Astea sint arme reale, ieftine si foarte eficiente. Apoi simburii de caise au Vit B17. Macar 4-5 simburi pe zi. Sint bunis si de la prune, corcoduse etc.
Trecut la o dieta strict pe carne si grasimi. Nimic ce e planta si buruieni. cancerul s e hraneste numai cu glucoza. deci nu ii dai glucoza.

Dar ce faci tu acum nu e bine, mai copii ! E stage 4. Ii va da glucoz a si il va radia pina il omoara. Asa e procedura si ei nu stiu multa carte. fac exact ca pe vreme a lui Ion Creanga.
La cancer nu s-a facut nimic.

Mai sint si altele, dr nu le putetzi face.
daca nu vreti, e tot Bine !
Spitalul va ajuta sa se faca liniste in cel mult un an.
Liniste profunda.
Daca sint deja peste un miliard de victime a CHEMO, ce te face sa crezi ca in cazul 1 000 000 001= lea ar fi diferit ?
Cancerul e diferit de nooi. Este ceva ce face energia prin fermentarea glucozei in loc de oxigen. Nu mai este medicina. Pot sa te ajute medicii cam cit te ajuta si frizerii. Te asculta cu stetoscopul ( inventat la inceputul sec 19 ). cancerul creste indiferent unde te asculta. Si de fapt ce asculta ? cancerul nu tuseste !
Tace chitic si creste. Indiferent care e tensiunea, cancerul creste. Indiferent cita haemoglobine este, cancerul creste. Indiferent ce e in urina, cancerul tot creste. Nu e medicina !
Chiar ieri ma uitam, ca am fost in vizita la cineva la spital, tocmai ii luase singe ( IAR ) pt analiz e, desi la spital venis e cu o hemoragie ( tot greseala medicilor , care stiu s a s e acopere ).
Un medic s e dadea " prietenos " si dac tot veni vorba, am intrebat de ce i-a luat iar singe pt analize.
Zice a de facut cultura si alte bazagonii. habar nu avea decit ca . asa e procedura.
Cum la armata, patul de pusca e facut din lemn de nuc pt ca asa scrie in regulament.
Eu nu zic ca Duke e rau intentionat, dar el vede partea lui. El e platit pt a spune asa. Din asta traieste ( conformare ). Avind interes, opinia este patata cu interes si profit.
0
31-05-2012, ora 15:36
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
ok, ce este acel DMSO?. A facut cineva acest tratament care il recomazi? S-a facut bine sau macar ameliorat boala? Da-mi exemple, poti sa imi dai mesaj privat dar vino cu argumente, de ce crezi tu ca este mai avantajos tratamentul pe care mi-l recomanzi. Pune-ma in legatura cu oameni care au urmat acest tratament si acum sunt bine si atunci te cred..
1
31-05-2012, ora 16:27
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Desigur ca voi face , dar nu cum vrei tu.
de ce jignesti ?
Pe medici i-ai intrebat daca tratamentul lor a mers vreodata ? De ce nu aplici acelasi standard si cu ei ?
Ca pe ei ii platesti si trebuie sa-ti suporte tonul.
Este in stage 4 si nimeni nu s e gindeste macar ca s e va face bine. sanas a lui este ZERO !
dar tu poti incerca. Inclusiv cu petrol lampant. Stiu ca suna ieftin.

" acel " DMSO este chemicala din apa de ploaie pe care o foloseau pe vremuri femeile la spalat rufe, la ingrijiyt pielea si la sanatate in general. E un compus pe baza de sulf si e si elementul activ in aloe vera. Asta este DMSO -ul acela " !
DMSO nu face altceva decit transporta pe tumora ce amesteci tu. Ca acelasi DMSO duce in sus si in jos hrana in plante si e extras din plante ( din lemn, sa fiu mai precis ).
Ca structura seamna cu insulina si de asta e preferat de cancer. DMSO doar transporta otrava pt cancer, ce este, in cazul nostru, bicarbonatul.

Restul fa tu ! Eu nu vind DMSO si nimic altceva. Doar iti spun ca exista si s e aplica cu succes in cancer.
Da repede un google si vezi despre DMSO, invata si apoi vorbim. Din pacate tu trebuie s a inveti, ca nu e ceva ce e ca o retzeta. iei asta si trece.
Iti voi scrie pe privat. Dar fii atenta cum intrebi !
Eu nu am nevoie " sa ma crezi ", ca eu nu iti vind nimic ! Eu nu iau salariu din asta ! Eu doar ajut sa inteleaga pe cei care nu au inteles cancerul. Interesant ca pe cei cu CUCUMUBAB i-ai crezut fara sa iti dea adrese...
Detalii pe privat cum gasesc o fereastra de timp. pe privat ma poti besteli cum vrei.
O alta treaba ce trebuie stiut pt oricine, e ca medicina face tratament.
Ceilalti incercam s a vindecam. medicina trateaza, ca are un profit din asta.
Tratarea si incercarea de vindecare e diferenta de la cer la pamint.
Documentarea despre DMSO este de obicei in engleza. Ca vreau ca tu sa te documentezi, ca tu vei face.
Daca nu poti face traduceri, sa-mi zici pe privat si ti le fac eu, electronic, ca nu am timp de facut manual.
Intr-o saptamina vei fi pregatita sa executi si nu mai trebuie sa zici " saru' mina ! " la nimeni.
Eu asta fac ! dau putere omului sa isi faca singur.
daca este DMSO toxic ? Nu e ! E folosit la pastrat si spalat organele pt transplant ( cel mai des ).
0
31-05-2012, ora 16:56
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
BUNA, daca erai atent la ce ti-am scris prima data vedeai ca sint constienta CA NIMENI NU S-A FACUT BINE DE CANCER. De jignit nu cred ca am jignit pt ca nu te cunosc si as face-o poate doar daca as fi jignita. Ti-am cerut doar sa imi argumentezi si sa ma pui in legatura cu oameni care au incercat un asemenea tratament. Si asta doar ca poate sunt disperata in cautarea unei solutii. Daca cineva mi-ar da dovezi ca este bolnav de cancer si a facut tratamentul pe care mi-l recomazi i l-as face si eu tatalui meu. Am mai citit interventii ca ale tale care recomanda tot felul de tratamente naturiste. Dupa care sa ma iau? Chiar nu am nimic cu tine si nici nu am vrut sa te simti jignit. Pina la urma fiecare isi sustine punctul de vedere. Aceste remarci si intrebari nu trebuie sa le iei ca pe o jignire ci ca pe niste simple intrebari a unor oameni disperati care se agata de orice pentru viata. Aceleasi intrebari, aceleasi suspiciuni, acelas ton l-am folosit si cu dnul dr Raul Duke insa mi-a raspuns si chiar incurajat fara sa obtina altceva in schimb. Nu il cunosc personal nici macar nu ii stiu numele adevarat dar il simtim aproape de noi. Atit. Da, este adevarat ca medicina este depasita de aceasta boala dar stau mai bine la statisticile cu privire la prelungirea vietii. Statistici reale sau nu Dumnezeu stie. Cert este ca tatal meu duce aceasta boala de 8 ani. Ca a fost tratamentul sau doar evolutia bolii mai lenta nu stiu. Voi cauta si pe google sa gasesc mai multe informatii despre DMSO dar m-as bucura si chiar am nevoie daca stiti pe cineva care a urmat acest tratament sa ma puneti in legatura. Multumesc. Trebuie sa intelegeti doar disperarea in care suntem
1
31-05-2012, ora 19:02
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
ti-am scris pe privat si ne bestelim acolo hahahahh. Glumesc !
Eu sint blind ca un urs.
da, le iau un pic ca jigniri, ca lumea e exigenta cu noi, dar nu e cu medicii. Nu e corect !
Cind cancerul e vazut, e de mult acolo si crescut peste tot.
Sa vedem ce facem si e posibil s a il facem bun de insurat ( desi nu recomand insuratoarea nici la dusmani ! ).
Vorbim pe privat si ti-am dat adrese. Proaspete si active.
Nu mai fi in disperare ca faci si tu cancer ! caderea phsihica este rea pt tine.
Invata s a vezi jumatatea de pahar plin, nu jumatrea goala a paharului.
Am a te invat si vei invata ce inseamna a sta in fata cancerului.
Toti care au luptat cu cancerul, a pierdut batalia.
Atunci il vom pacali ! Ii dam ce ii place, dar , la timpul potrivit, dat si ce nu ii place. si as a merge. Pa !
Nenea Duke este sincer in ce ti-a zis, cred !
El stie ca e grav si nu prea e unde intoarce carutza. Asta e ! La cancer iei ce gasesti acolo, nu ce iti place ( ca therapist ).
0
31-05-2012, ora 20:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca dincolo de esecul unei linii de chimioterapie in cazul melanomului malign, la ora actuala pe planeta, nu sunt decat 4 variante medicale: ipilimumab si vemurafenib (din pacate doua solutii extrem de scumpe, inca nerambursate de CASA pentru ca sunt prea noi), inscrierea intr-un studiu clinic (solutie optima, doar daca s-ar gasi asa ceva prin apropierea voastra; eu momentan nu mai sunt in Romania, dar am sa incerc sa ma interesez despre asa ceva, pe cat pot...) si ingrijirea paleativa/simptomatica (un lucru care e mereu valabil).

vis-a-vis de toate celelalte chestii de medicina "alternativa" si ce tembelisme propune 1Cenusareasa, care poate ca este un om sincer, dar in toate pe care le zice, un om extrem de periculos si iresponsabil, asa ca fiti cu bagare de seama, nu am niciun cuvant de spus. atata timp cat primiti o confirmare ca nu sunt daunatoare, cred ca se poate incerca orice. dar nu rupeti, pentru binele vostru, legatura cu medicii !

repet: atentie mare la ce vi se propune, mai ales daca cel ce va propune NU e medic. de pilda ce zice 1Cenusareasa: DMSO nu pare un produs cu riscuri prea mari; in orice bibliografie e foarte greu de gasit ca ar avea vreo toxicitate periculoasa sau ca ar face ceva foarte daunator; ca produs medical totusi, si ca beneficiu in tratamentul cancerului, din pacate nu are niciun beneficiu. exista tot niste sarlatani sau nebuni care zic ca face marea cu sarea, dar nu s-a reusit demonstrarea a asa ceva. defapt singurele articole cel putin apocrife gasite pe net sugereaza ca DMSO tot cu chimioterapie a fost folosit, cu presupuse beneficii, el folosind ca un fel de solvent al diverselor produse si transportul lor foarte eficient si prin piele. nu are, desigur, nici o specificitate fata de celula canceroasa si sunt putine informatii despre ce dezastre poate sa provoace in diverse combinatii cu alte substante. cu celelalte idei crete ale lui 1Cenusareasa, fiti mult mai circumspecti ! de exemplu afacerea cu vitamina B17 care se gaseste in nu stiu ce seminte, atentie mare, caci este o otrava dovedita ca atare si inca foarte potenta, care poate cauza chiar moartea prin acumulare cu cianuri. desigur ca asta poate ar fi un risc asumabil daca cine ia asta poate spera ca se vindeca sau macar castiga niste timp in fata cancerului. din pacate s-au facut studii intensive si nu s-a observat absolut nicio imbunatatire a pacientilor cu cancer.

fiti atenti, toata lumea ! nebuni sunt multi. sarlatani, si mai multi.
0
01-06-2012, ora 01:16
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Las-o moale !
Unde ai gasit, mai filosof ambulant ca DEMSO e toxic ? Pe ce lume traiesti ?
Da e folosit DMSO si cu Chemo si desigur ca da rezultate. Nu cum ar trebui, pt ca chemo nu e ce trebuie.
Dar de ce sa ne oprim la chemo ?
Pt ca vrei tu si habar nu ai ?
DMSO este fara toxicitale si e gasit in absolut in toate plantele de pe Planeta Pamint !
Este partea buna din apa de ploaie., nenea.

B17 este foarte eficient dar nu destul, pt ca este amprenta antibioticelor.
Da ceanuri dar nu da in celulel normale, ci numai in cele canceroase.
Cianurile nu se elibereaz a in celule normale.
Ca sa vezi ce putin stie medicina !
B17 este dovedita ca buna, dar nu ajunge. Este perfect la majoritatea terapiilor anticancer. Desigur ca nu le gasiti la clinici.+
Cica nu s-a vazut ca ajuta B17 pe cei cu cancer ? dar radiatiile ajuta, mai naftalina ?
Chemo ajuta ?

medicina este alternativa, Ca e parte a rea. daca alegi alternativa la realitate, doar te inscrii cu cei dragi la coada celor spre cimitir.
Voi nu vedeti ca medicii dau in bobi ? Ca HABAR nu au ? Chiar sinteti orbi ?
Cica simburii de fructe sint rai si toxici ( au vitr B17 ). Ce copil nu maninca cite o basca de simburi ? Cione nu a spart intre dinti semintele de la mere, pere ?
Numai in mintea voastra bolnaba poate sa fie ca semintele fructelor sint rele ( toate au B17, afara de citrice ).
dac B17 nu a ajutat, ardiatiile te pomenesti ca au dat rezultate.
Astia trebuie legati !
0
01-06-2012, ora 01:31
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
daca singurul tau argument e ca nu sint medic, ai foarte putin.
Desigur ca nu imi fac decit datoria sa va spun ca medicina in cancer este o sarlatanie de cind intri . Habar nu au ce este cancerulo. Intreba-i si zic ca nu stiu, sau au o definitie DIN SEC 19 -lea ca e ceva cu crestere necontrolata. Ca sa vedeti ce ruginiti la minte sint !
Cica DMSO ar putea da ceva reactii bengoase ? serios Care anumea ? De ce ai zis ca " s-ar putrea " ? Te bazezi ca pacientii habar nu au ? E bine, dar nu e etic.
S-ar putea. daca zici ca s-ar putea ar fi trebuit macar sa ghicesti ceva. Nu e asa ca nu stii ?
La transplant ar fi folosit daca ar avea efectele despre care zici ?
La pastrat onulii ? Nu crezi ca ceva tozxic ar afecta un ovul care e ste as a de g=fragil ? Ce inseama " s-ar puttea " ?
DMSO poate fi folosit oricind si de catre oricine. Nu este cunoscut nici un caz sa fi facut ceva rau la oameni. poate la soareci.. ca voi studiati soareci. La om nu este nici cea mai mica evidentz a ca ar fi fost ceva rau.
Tu chiar nu ai rusine sa dezinformezi ?
Da cel mai mic exemplu la ce " s-ar putea ! :".
Daca ai raspundere. Altfel ce ai spus este dezinformare si panglicarie.
Ude a fost DMSO macar in dubiu ca ra face rau /
" s-ar putea ? ".
Eu as fi jenat de asemene a dezinformare. ar trebui s a se predea la scoala si bunul simnt profesiomnal. Ca dai lips a de indoctrinat.
Unde a fost, macar in gluma, DMSO rau ?
Si cum intra in piele intra si in cancer, ca seamna cu insulina.
sa stii ca nu te mai iau in nici o considderatie daca nu ceri scuze de la cititori. Cum adica " s-ar putea " ?
De unde a aparut.dubiul ? daca e de la ingustimea mintii si indoctrinare, e ok ! Ca asta nu e bine ce faci.
E buna chemotherapia si DMSO e rau. Tu chiar crezi ca toti sint idioti ?
Sa iti ceri scuze pt afirmatia complet nefondata si reaintentionata. Rusinica la doctorica.
0
01-06-2012, ora 09:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
DMSO este un solvent cu molecula mica, nepolara; iata motivul prin care trece prin practic orice, inclusiv prin piele, si a fost folosit si ca sisteme de livrare; ca eficienta in cancer insa este extrem de evident ca nu e mai eficient ca apa chioara. nu se cunosc insa toate toxicitatile lui, deci pana la proba contrarie, orice e posibil. la soarecii in curs de dezvoltare (care ii plalc lui 1Cenusareasa atat de mult) s-a observat ca da intarzierea dezvoltarii creierului si este neurotoxic.

deci nu mint si nu dezinformez, dar 1Cenusareasa, tu ai schizofrenie paranoida si orice ti se opune tie ca si convingere iti cauzeaza goluri in minte. unde am zis io ca DMSO e toxic, prietene, in postarea anterioara ? da copy/paste daca poti, ca asta stii sa faci! despre B17 tu esti cel care minte. este TOXIC pentru ca cianurile le elibereaza inclusiv in sange. lumea ar putea sa-ti raporteze continutul postarilor ca inadecvat, pentru ca minti si dai sfaturi periculoase.
0
02-06-2012, ora 00:19
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Doar nu ai priceput.
DMNSO nu are nu trece camncerul. Insulina are chimicala asta si e luat drept insulina.
Dar nu asta o face anticancer. Ci ca poate transporta, cu prioritate pe cancer, ce vrei. Poti mune si mustar pe cancer daca vrei.
DMSO e numai sistem de transport pina la celaulel canceroase.
Transporta bine Cs. Rb, dar si bicarbonatul.

Nu ai sa pricepi DMSO doar citind. E mult mai complex decit pare.
Chestia e ca voi la scoala nu invatatti nimic despre sulf si de asta nu puteti cuprinde ce face.
Mai are si un rol direct, dar cu beneficii micute ( cite un pic s e aduna ), pt ca se transforma in MSM la primirea unui atom de oxigen. Atom puierdut in zona bolnava, ce este acida, deci cu oxigen putzin. L acedarea de oxigen, devine iar DMSO.
Este deci si un caraus de oxigen. Atit de necesara celor cu cancer. ca asta este cancerul ! Crestere fara oxigen !
DMSO nu e de nasul vostru. Doar citiva medici stiu sa il foloseasca . Nu ai cum s a fii tu intre ei, ca ii numeri pe degete si pe multi ii stiu..
Mai e folosit la transplant. Pastrat si spalat organele l a transplant ( dovada ca e nu e toxic si nu poate fi ). Tpate plantele il au. Il simtiti si iin padure unde este un miros ca de usturoi si nu stiti de unde vine. Acela este DMSO.
0
02-06-2012, ora 00:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, prietene, desigur ca ii cunosti pe toti care il folosesc impotriva cancerului, doar sunt prietenii tai de celula de la sanatoriul de psihiatrie, cu care faci cu randul la aceeasi camasa de forta.

nu reusesti sa o scoti la capat cu mine, pentru ca pe de o parte stiu mai multe ca tine despre aparent ORICE pe lumea asta (inafara de informatii care vin din deliruri psihotice, ca ale talel), si pe de alta parte pentru ca esti atat de amuzant incat nu am cum sa ma opresc vreodata !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
73 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.