gingia din jurul dintilor de sus a inceput sa se innegreasca, o fi de la fumat?

20-02-2009
claudette1971
Nu este medic/terapeut
claudette1971
Astazi am consultat un medic stomatolog cu privire la problema pe care o am. Raspunsul sau nu m-a lamurit asa ca va rog pe dumneavoastra sa o faceti.
Acum vreo 10 ani mi-am facut o lucrare la partea de sus. Dintii nu au fost bine pusi atunci in sensul ca deasupra lor, puteam sa trag aer. Problema mea de acum este ca acum vreo 3 ani gingia din jurul dintilor de sus a inceput sa se innegreasca iar mai apoi s-a intins si a cuprins si partea de jos. Mentionez ca am fost fumatoarea dar de catva timp am renuntat la tigari.
Posibil ca fumatul sa fie cauza? Medicul care m-a vazut azi a spus ca nu este nici un fel de problema si ca gingia nu-si va mai revenii la culoare adica nu exista tratament. El a mai sustinut ca e posibil sa fie ceva genetic sau ca asa le-am avut din nastere. Gingia nu sangereaza si nu doare numai ca are un aspect inestetic. Ce ma sfatuiti?
Exista vreun tratament?
Pot reveni gingiile la culoarea lor initiala?
Este o infectie?
Mentionez ca medicul mi-a propus un detartraj pe care il voi face bineinteles. Sunt din jud gorj deci mi-ar fi foarte greu sa ajung in capitala. Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
20-02-2009, ora 22:40
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Detartrajul e f bine sa il faceti.dar nu v-am vazut si nu cred ca este bine sa imi dau cu parerea.clar este ca nu nu "s-a intins" culoarea gingiei si jos...e altceva acolo.
0
21-02-2009, ora 16:19
claudette1971
Nu este medic/terapeut
claudette1971
Acest, , altceva, , ar trebui sa ma sperie?Si daca nu, credeti ca vor putea gingiile sa -si revina la culoarea initiala?
Medicul de aici a spus ca asta nu se poate ca nu a vazut niciodata o gingie sa revina la culoarea ei normala.
Ce ma sfatuiti sa fac?Sa incerc cu un antibiotic?Se poate spune ce as putea sa iau?Am mare incredere in profesionalismul dumneavoastra.Din pacate nu pot ajunge la Bucuresti curand dar cu siguranta la vara am sa va contactez.Dar nu as vrea sa intarzii prea mult cu tratamentul si mi-as dori sa incerc sa stopez intr-un fel aceasta evolutie(care nu este asa rapida dar totusi.)Spuneti-mi va rog ce sa iau?
0
21-02-2009, ora 20:02
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
In cazul in care tartrul este cauza coloratiei gingivale, dupa detatraj...cam la o saptamana max ar trebui ca gingia sa isi revina ca si culoare, forma, etc. E f important ca dupa sa aveti o igiena orala corect efectuata, pe care medicul resectiv sa stie sa o explice. Acel "altceva" nu cred ca treb sa va ingrijoreze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Bacteriile cauzatoare de boli ale gingiilor folosesc microorganismele bune pentru a se înmulți
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  •