INTREBARE

05-08-2009
Suras
Nu este medic/terapeut
Suras
Ultimul ciclu a venit pe 4 iulie. Ultima zi de ciclu undeva in jurul zilelor de 11-12 iulie. Apoi pe 17 iulie am plecat la mare. Primele 4-5 zile am avut dureri sporadice in partea dreapta. Durerea nu o puteam identifica: nu stiu daca era ovarul drept sau coincidea cu o particica din operatia de cezariana. Dupa 4-5 zile durerile au incetat brusc. Perioada cat am stat la mare apa a fost buna pentru baie. O singura zi apa a fost f. rece si nu am intrat decat pana la glezne. Dupa ce ieseam din apa, mult timp picioarele imi erau reci. In apa nu stateam nici 3 minute atunci cand intram. In restul zilelor nu am abuzat de statul in apa, eu nestiind sa inot. Pe 29 iulie am avut contact sexual. Ultimul contact sexual fusese pe 15 iulie. Pe perioada cat am stat la mare nu am avut contact sexual. Contacul sexual a fost normal ca timp si nu am observat nimic anormal - ma refer la secretii. Pe 30 iulie am observat ca se pateaza tamponul zilnic, scurgearea fiind de culoare galben verzui, mai exact culoarea secretiilor nazale "coapte" sau a puroiului. Mirosul secretiei este normal de placut - daca il pot numi asa... Nu miroase absolut deloc urat. Nu am mancarimi, nu am alte simptome. Prima data mi-a curs putin - patam tamponul putin, apoi mai mult, tamponul zilnic chiar imbibandu-se. Nu am nici un fel de durere, nu miroase. Dupa ce urinez si cand ma sterg ramane acea secretie pe hartie ca un cheag. Are consistenta puroiului, nefiind viscos sau ca secretia alba zilnica. Nu miroase deloc urat. Pentru ca a fost week end am luat ampicilina de 500 mg, cate 2 capsule la 6 ore. Extern ma ung cu canesten. Am luat antibioticele de frica, gandind ca nu cumva sa elimin prin uter o eventuala infectie a ovarelor sau de la operatia de cezariana. Canestenul il folosesc gandint sa nu fie vreo micoza desi nu am nici o mancarime, nu ma ustura cand urinez. Urina are culoarea normala, poate ca e o idee mai limpede si mai deschisa ursor la culoare, dar eu zic ca e foarte normala. La medicul ginecolog voi ajunge abia saptamana viitoare - marti - dar imi e frica sa nu am ceva de aceea am apelat la aceste antibiotice, gandind ca au spectru larg. Ce ma sfatuiti?
1 comentarii
0
05-08-2009, ora 17:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In august nu ai mai avut ciclu? Un test de sarcina ai facut? Ampicilina nu este un antibiotic cu spectru larg si nu se prea da azi in infectii genitale, iar cine-l recomanda il asociaza cu Bactrim sau Biseptrim.Dar tu trebuia sa nu incepi de una singura terapia, trebuia sa mergi la un cabinet particular pentru consult si un examen al secretiei vaginale.Nu ai de ce sa -ti fie frica, incearca sa fii vazuta mai repede de un ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.