Intrepretare examen citologic

15-04-2009
GYANYNA
Nu este medic/terapeut
GYANYNA
Buna ziua,
In urma examenului Papanicolau mi s-a dat urmatorul rezultat:
Gradul de afectare a frotiului: satisfacator
Calificare generala a frotiului:negativ pentru o leziune premaligna/maligna
Descriere citologica:celule pavimentoase, plimorfonucleare-prezente, Flora polimorfa.
FROTIU PAP II TBS NORMAL
Sunt f ingrijorata, anul trecut am facut testul Papanicolau si mi-a iesit la frotiu I, iar acum mi-a iesit II, as dori sa stiu daca este grav acest rezultat si de ce au aparut modificari la frotiu.Astept un raspuns.Va multumesc frumos
6 comentarii
0
15-04-2009, ora 10:12
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Eu zic ca nu ar trebui sa te ingrijorezi. PAP II reprezinta un usor proces inflamator. Repet usor. Pap II il au majoritatea femeilor, mai ales cele care au activitate sexuala. PAP I este un rezultat pt "domnisoare".
Cel mai probabil tratamentul pe care o sa il primesti o sa fie ovule si poate ceva antimicotice.
Daca nu ai simptome care sa te deranjeze prea mult eu cred ca poti sa mai astepti. Mai poti repeta odata testul cand vii in Romania. Poate fi vorba de o usoara candidoza. Ca sa te linistesti poti face si testul HPV dar este putin mai scump. Sau mai poti face si un examen secretie vaginala sa vezi daca nu ai vreun microb (coc sau ceva de genul). Ti se face si antibiograma sau ar trebui sa o ceri, depinde de laborator.
Toate treburile astea le poti vorbi cu doctorul.
Sper ca ti-am fost de folos.
0
25-04-2009, ora 09:39
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Buna ziua! In urma cu cateva saptamani am fost la ginecolog pentru un examen citologic de rutina si pentru ca aveam o secretie alba cu aspect branzos si banuiam ca ceva nu e in regula pentru ca anul trecut am avut candida, m-am tratat si ma gandeam ca a reaparut.Am efectuat examenul citologic cervico-vaginal si am primit urmatorul rezultat cu diagnosticul: VULVOVAGINITA - A.Sistem Bethesda (TBS) 1.Evaluarea calitatii frotiului - Satisfacatoare - Foarte frecvebte PMN ; 2 Caracterizare generala - Modificari celulare benigne/Infectii : ALTE BACTERII =BACILI B.Evaluarea hormonala - Status compatibil cu varsta si anamneza ; C.Citodiagnostic Babes/Papanicolau - Clasa II ; Am mers cu acest rezultat la medicul care mi-a efectuat recoltarea secretiei pe lamele si m-a consultat... L-a citit, s-a uitat la mine si mi-a spus ca nu am nimic grav si sa fac spalaturi cu bicarbonat alimentar...(!!!) Am insistat sa imi prescrie tratament si mi-a spus ca nu am nimic...E posibil asa ceva? Eu am citit pe net ca se efectueaza tratament pentru asa ceva si nu stiu ce sa mai cred...Si mai ales ca am un prieten si vreau sa incep o relatie sexuala cu el, acum nu stiu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa il infectez si pe el iar eu sa incep un tratament apoi sa ma reinfectez de la el...Va rog din suflet sa imi dati si mie un raspuns si sa ma lamuriti in legatura cu problema mea care ma face sa intru in depresie...Multumesc!
0
25-04-2009, ora 10:54
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna Lady2000. Nu sunt o experta dar te pot sfatui din propria experienta. Daca nu te multumeste raspunsul doctorului cauta-te si la altul. Secretiile pe care le ai (acum depinde de cantitate si calitate) sunt normale. Daca nu sunt multe si nu au un miros neplacut nu ai de ce sa te ingrijorezi.
0
25-04-2009, ora 11:27
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Multumesc, "ana500".incepusem sa cred ca vorbesc de una singura pe site.Secretiile sunt normale si nu au miros neplacut...dar ce inseamna "frecvente PMN"?
0
25-04-2009, ora 20:26
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Lady2000 "frecvente PMN" se refera la " frecventa flora microbiana polimorfa" adica este posibil sa ai o mica infectie.precizez "mica infectie". Poate mediul de acolo a devenit usor "acid" cauzele variind (medicatie cu antibiotice, mancare mai condimentata, poate o igiena mai precara, lengerie din sintetic, lengerie mai stramta.). Tratamentul.pot fi utile si spalaturile cu bicarbonat dar nu trebuiesc exagerate pt ca distruge mediul natural de "jos". Poti incerca si ovule dar nu sunt in masura sa iti spun ce anume. Eu in ultima perioada am tot folosit "cervugid" pt ca este o combinatie de mai multe substante. Mai cere si alte pareri, mai avizate, poate te lamuresti mai bine.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
0
25-04-2009, ora 22:27
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Multumesc din suflet pentru raspuns, sa va de-a D-zeu sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •