Intepatura sold

08-04-2016
DUMITRUZ
Nu este medic/terapeut
DUMITRUZ
BUNA ZIUA
In urma cu 6 saptamai am avut o cazatura de la 2 m, soldata cu fractura fara deplasare ram ishio pubiana, si fractura scafoid mana, am stat trei saptamani in repaus la pat cu minima deplasare, acum merg destul d bine dar, obasesc destul de reperde, si am tendinta sa ma aplec lataral in partea afectata, uneori mici dureri lombare la baza coloanei, si durere deasupra fesei si in latelal copsa, prolema care ma nelinistste, este ca atunci cand stau pe un plan tare, simt uneori o intepatura puternica sold, care apare cand ma ridic, si ma tine cativa pasi, ce poate fi, din ce am citit am retinut coxatroza, bursita, sacroileita,
mentionez ca am36 ani, 1, 75 m, 73 kg,
ce parere aveti ?
3 comentarii
0
09-04-2016, ora 21:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferința pe care o descrieti la nivelul soldului are, cu maxima probabilitate, o origine traumatica (traumatismul descris este unul important).
Poate fi o "simpla" contuzie articulara, dar poate fi si o fractura a acetabulului, de fapt o extensie a fracturii ramului ischio-pubian.
Este cam tarziu, dar cred ca ar fi utl un computer-tomograf al soldului (nu RMN ! ).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-06-2016, ora 12:58
eu sim
Nu este medic/terapeut
eu sim
buna ziua, in urma cu 6 ani am suferit o operatie de protezare sold(displazie congenitala)...sunt f bine...intrebarea mea este daca pot si eu sa fac solar.
Multumesc frumos.
0
06-06-2016, ora 10:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Teoretic nu aveti contraindicatii in acest sens.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •