Intarzierea menstruatiei!

13-07-2007
DODY_28
Nu este medic/terapeut
DODY_28
Buna!Am 28 de ani si de obicei imi intarzie ciclu.Luna asta a intarziat deja cu 12 zile.Mi se pare cam mult.Poate fi de la tratamentul cu flamexin pe care l-am facut pt anexita?Ma doare destul de tare sanul drept(din interior spre varf si mai ales varful).Are vreo legatura?Nu am viata sexuala, deci nu poate fi vorba de o sarcina.Sa cred ca asa este organismul meu, mai intarziat, sau este totusi o problema?Astept un raspuns.Va multumesc si va doresc multa sanatate!
558 comentarii 12 ..... 18 19 Înainte ›
2
13-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic ar fi foarte util in cazul dv, pentru reglarea ciclului şi a durerilor de san.
0
14-07-2007, ora 00:00
DODY_28
Nu este medic/terapeut
DODY_28
Va multumesc pentru raspuns. Nu stiam mai nimic despre homeopatie.M-am informat tot de pe net, dar tot nu am aflat unde as putea face un astfel de consult. Poate puteti tot dumneavoastra sa ma indrumati. Va multumesc si astept raspuns.
0
14-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dacă sunteţi din Bucureşti, puteţi veni la cabinetul meu, despre care puteţi afla mai multe detalii la : www.doctordragomir.ro
Dacă sunteţi din altă parte, căutaţi un homeopat bun in oraşul dv.
0
20-07-2007, ora 00:00
user9559
Nu este medic/terapeut
user9559
Buna! De aproximativ 6 luni am o viata sexuala regulata iar in ultimele 3 luni am observat o intarziere a aparitiei menstruatiei, de la cicluri regulate cu durata de 28 de zile, toate au fost intre 34 si 38 zile.Le pot pune pe seama acestei cauze?Ar putea deveni o situatie permanenta?
Multumesc.
0
20-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, lungimea ciclului este independentă de caracterul regulat sau nu al vieţii sexuale. Deci, trebuie căutată altă cauză.
0
26-12-2007, ora 00:00
diane07
Nu este medic/terapeut
diane07
buna!am 18 ani si ciclul meu era regulat, am priten de 6 luni si facem sex neprotejat.luna asta mi-a intarziat o saptamana dar nu am dureri sau ameteli, greturi sau nimik de genu.mi-a mai intarziat pana acum cateva zile, fara nici o problema insa luna asta, cand trebuia sa fiu in perioada menstruatiei am avut dureri de burta vreo 3 zile.ce poate fi? :-s:-s cat poate intarzia normal menstruatia, fara sa apara probleme?:-s:-s
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O intarziere de 2 săptămani se incadrează la conceptul de "in limite normale". Peste acest interval este necesar să veniţi la un consult.
0
22-02-2008, ora 00:00
filora
Nu este medic/terapeut
filora
buna ! am 24 ani f. Am o intrebare la care as vrea sa stiu un raspuns; se poate ramanea insarcinata dc "el" a ejaculat pe "ea" sa zicem la nivelul burtii ( fara sa intretina relatie sexuale) si dupa ce se sterge, face un dus ? alt "caz" auzisem mai demult (nu stiu cat de adevarat e ) ca o fata intrase in cada sa faca baie dar inainte de aia facuse baie un barbat care ejaculase, poate ea nu a clatit vana, si zice ca a ramas astfel insarcinata. cat de adevarat pot fi aceste cazuri ? multumesc anticipat pentru raspuns...
0
23-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In primul caz, al ejaculării pe burtă urmată de ştergere şi duş, fără a fi intreţinut relaţii sexuale, este o imposibilitate ştiinţifică. Aceasta, deoarece spermatozoizii au nevoie de mediu lichid, in absenţa căruia mor imediat.
in al doilea caz ar exista o posibilitate teoretică, dar probabilitatea este foarte, foarte mică. Nu cunosc astfel de cazuri in practică.
0
23-02-2008, ora 00:00
filora
Nu este medic/terapeut
filora
multumesc pentru raspuns; am o alta intrebare; am un ciclu regulat, dar acum e ceva diferit. Ultima data pe period am fost in 15 Ian., urma din nou sa fiu cam prin aceasi perioada, dar luna asta Feb nu mi-a venit inca.. nu-mi amintesc sa fi intarziat altadata mai mult de 2 zile( desi nu tin o evidenta pe hartie ). Doar vreo 2 ani in urma cam tot pe la inceputul anului mi-a intarziat odata vreo 3 sapt.si se zice ca si strsul cauzeaza asta, atunci da, am trecut printr-o perioada mai dificila. Acum pot sa zic ca sunt intr-o perioada mai stresanta ( cu priet meu ca ne mai certam) si lucrez mult.. (dar nu ca as fi insarcinata pt ca nu am intretinut astfel de relatii ). Vreo 5 zile in urma mi-am scos un spine mic din degetul aratator, dupa ce a stat in degete vreo 4 zile, doar putin puroi, f putin ca de-abea l-am observat, Acul era dezinfectat. Oare sa aibe toate aceste vreo legatura ?infectie ? Deci eu zic ca mi-a intarziat vreo 7, 8 zile deja.si ma simt mai obosita ca de-obicei, am o stare de nerabdare, si urinez mult mai des am acea stare ca dinaintea menstruatiei, doar ca nimic.oare ce sa fie ?!
0
27-03-2008, ora 00:00
Mar10ana
Nu este medic/terapeut
Mar10ana
Buna, am o intrebare: este posibil daca iau anticonceptionale sa raman insarcinata ?
0
12-04-2008, ora 00:00
aandra
Nu este medic/terapeut
aandra
buna. am o problema si va rog sa ma ajutati! mi-am inceput viata sexuala acum 6 luni... nu este foarte activa... cert e ca ne protejam de fiecare data (folosim prezervativ)... ultima data mi s-a terminat menstruatia pe 17 martie si dupa 10 zile.. adica pe 27 martie am avut un nou contact sexual. Dupa calculele mele, acel contact a avut loc in perioada mai periculoasa - fertila. Insa am folosit prezervativ, iar prietenul meu a verificat ca de fiecare data sa vada daca prezervativul nu s-a rupt si totul e fost ok. Tot in acea perioada a fost un deces in familie si s-a intamplat sa am mai putina grija de mine... nu m-am alimentat cum trebuie, nu dormeam cum trebuie... am fost stresata mai pe scurt. Acum astept sa imi vina menstruatia de 5-6 zile... ciclul meu nu este chiar regulat... Mi-e teama de cauzele acestei intarzieri menstruale. Credeti ca ar putea fi vorba de o sarcina... sau altceva? Multumesc anticipat !
0
26-05-2008, ora 00:00
jhonynho_90
Nu este medic/terapeut
jhonynho_90
salut. am si eu o problema va rog dak ma puteti ajuta: Prietenei mele nu i-a venit ciclu de 2 luni. am facut-o protejat tot timpul si nu s-a rupt nici un prezervativ. a facut 2 teste si ii iese negativ. ce se intampla cu ea? nu are nici o simtoma numai k s-a ingrasat 2 kg si 2 zile a durut-o burta "jos". ce se intampla???? va rog ajutati-ma
0
26-05-2008, ora 00:00
jhonynho_90
Nu este medic/terapeut
jhonynho_90
vreau sa mentionez ca ea are 18 ani fara 3 luni. urineaza de obicei des. i s-a mai intamplat odata asa ceva in luna decembrie 2007 de nu i-a venit. ii venise in noiembrie si a sarit pana in ianuarie. a facut teste si a iesit negativ. ce sa aiba????
0
27-05-2008, ora 00:00
aandra
Nu este medic/terapeut
aandra
buna jhonynho_90 !. nu stiu ce sa iti spun exact, dar cred k este vorba de o raceala la burtica. in cazul acesta ar fi foarte normala sa aiba dureri in zona respectiva, sa urineze des... si altele. Din cauza unei asemenea raceli este foarte probabil k menstruatia sa intarzie destul de mult (depinde si de organism si de cum suporta organismul aceasta raceala). daca a facut tes si e negativ... si daca v-ati si protejat... atunci cu sigurantza nu e insarcinata. Dar cel mai bine pentru sanatatea ei... sa faca o vizita la medicul de familie pentru a sti exact ce i se intampla.
0
29-05-2008, ora 00:00
tomosoaik
Nu este medic/terapeut
tomosoaik
va rog sa ma lamuriti intr-o pb:dak de la 1 zi de la trecera menstruatiei am avut relatii cu prietenul meu si el zice sigur k nu a ejaculat in mn sau poate f putin s-a scapat pot ramane insarcinata?mentionez k am ciclul cat de cat regulat si trebuia sa-mi vina pe 27 si azi suntem in 29 si nu mi-a venit si sunt km ingrijorata...si in plus nu am nici un simptom precum k as fi insarcinata...va rog f mult sa ma ajutati in leg cu aceasta problema
0
01-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
erati in afara perioadei fertile, daca menstruatia vine la 28 de zile si este regulata.
0
10-07-2008, ora 00:00
cristina_cristina
Nu este medic/terapeut
cristina_cristina
am si eu o mare problema si va rog sa ma ajutati... nu am un ciclu regulat dar cat de cat stiu cand trebuie sa vina dar luna asta mi-a intarziat fff mult.in jur de 9-10 zile si sunt f ingrijorata.in urma cu cateva saptamani, cam o luna am avut un contact sexual neprotejat dar prietenul meu nu a ejaculat inauntru.se poate sa fiu insarcinata?? nu am nicio simptoma dar sunt ff ingrijorata...va rog mult sa imi raspundeti...multumesc anticipat..
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O sarcina nu este de loc exclusa. Ar fi indicat sa faceti un test de sarcina. Se gaseste in orice farmacie.
0
15-07-2008, ora 00:00
alexandru4u
Nu este medic/terapeut
alexandru4u
salut
am si eu o nelamurire va rog sa ma ajutati:D

Prietenei mele nu i-a venit ciclu, de obicei ii venea regulat, si inainte de peroada obijnuita knd ii venea am incercat sa facem "X" dar nu am facut doar am mimat, , , se poate sa fi ramas gravida daca inca mai e virgina?!
0
16-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este extrem de improbabil, mai degraba trebuie cautata alta explicatie a intarzierii menstruatiei.
0
21-07-2008, ora 00:00
raii
Nu este medic/terapeut
raii
salut
as dori sa stiu ce cauze pot duce la intazierea menstruatiei.
ar fi trebuit sa apara pe data de 14 insa intre timp am plecat la mare. mi-am dorit sa nu apara prea devreme, am fost destul de stresata din acest motiv, insa nu am luat nici o pastila, am facut foarte mult efort, iar contactele sexuale au fost protejate. menstruatia mea este intotdeauana insotita de dureri de spate, pe care la am si in aceasta luna, inca de saptamana trecuta, insa datorita efortului nu-mi mai pot da seama care e cauza lor. ma simt si balonata, am luat si in greutate putin (alimentatie mai bogata). luna aceasta am dat si licenta si nu am dormit tocmai suficient si dupa un program regulat.
multumesc pentru timpul acordat
0
24-07-2008, ora 00:00
Larisaa
Nu este medic/terapeut
Larisaa
as vrea ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema!luna trecuta am avut relatii cu prietenul meu dar s-a rupt prezervativul.Bineinteles, ne-am dus amandoi la farmacie foarte repede si am cumparat Postinor 2. Am luat pastilele si nu am avut nici o reactie adversa. Luna aceasta mi-a intarziat menstruatia cu cateva zile bune. Am auzit ca aceasta intarziere poate fi cauzata de Postinorul de luna trecuta. E adevarat?
0
24-07-2008, ora 00:00
Larisaa
Nu este medic/terapeut
Larisaa
trebuie sa mentionez ca luna trecuta, dupa ce am luat Postinor, mi-a venit la data obisnuita.
0
28-07-2008, ora 00:00
yo_ale
Nu este medic/terapeut
yo_ale
si eu am patit la fel cu postinorul l-am luat acum o luna nu am avut nici un fel de reactie adversa chiar mi-a venit ciclul fara nici o intarziere iar azi deja e a5a zi in care imi intarzie...chiar este posibil sa fie efectul postinorului?cat este limita normala de intarziere...
0
29-07-2008, ora 00:00
Larisaa
Nu este medic/terapeut
Larisaa
Ale mie mi-a venit..cam asa mi-a intarziat si mie...5-6 zile..am tot citit pe tot felul de forum-uri despre postinor si unele fete ziceau ca 2 luni nu le-a mai venit.Acum depinde si de organism.Nu-ti va griji, o sa iti vina!
0
29-07-2008, ora 00:00
yo_ale
Nu este medic/terapeut
yo_ale
Mersi frumos Larisa...sper sa imi vina si mie si sa fie doar efecte adverse ale postinorului.ma bucur pt tine
0
03-08-2008, ora 00:00
eu_ama
Nu este medic/terapeut
eu_ama
buna..am si eu o intrebare.mi-a intarziat menstruatia 2 zile, am facut si 2 teste de sarcina si au iesit negativ, dar nush ce sa cred, nu am nici un simtom pt.menstruatie, dureri de sani etc.care poate fi explicatia??sa fiu insarcinata???sau altceva...va rog dak puteti sa imi raspundeti!multumesc...tin sa mentionez ca nu mi-a mai intarziat niciodata.:(
0
04-08-2008, ora 00:00
eugenya
Nu este medic/terapeut
eugenya
buna...am si eu o intrebare la care as dori un raspuns cat se poate de repede...am avut contact sexual acum 2 sapt dar nu a lasat in interior...ok ce ma intereseaza:exista riscul de a fii ramas insarcinata?...eram la tratament cu flucovim si mai aveam d luat una...am term tratam...in acest timp am fost si bolnava, varicela, am luat si antibiotice ptr o alta infectie...exista vreun risc s raman insarcinata daca luam flucovim??...mi-a intarziat 2 zile...e posibil s fie si din cauza flucovimului??...va multumesc si astept un raspuns d-le doctor
0
05-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O sarcina nu este exclusa, totusi sunt si alte cauze ale intarzierii. In cazul dv, varicela poate fi o cauza.
Ceea ce aveti de facut este un test de sarcina la o saptamana de la ziua in care ar fi trebuit sa vina menstra, daca nu vine pana atunci. Nu uitati sa folositi prima urina de dimineata pentru test.
Adaugă un comentariu / răspuns
558 comentarii 12 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •