Intarzierea menstruatiei!

558 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 18 19 Înainte ›
0
23-02-2009, ora 17:09
ralwk
Nu este medic/terapeut
ralwk
va rog mutl de tot sami spuneti
0
23-02-2009, ora 17:22
ralwk
Nu este medic/terapeut
ralwk
sincer va spun sunt foarte ingrijorata si nu as vrea sa fiu insarcinata. de aceea va intreb. deoarece am facut un test de sarcina si mia iesit negativ. dar va rog sa ma ajutati si sami raspundeti la intrebare. va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra
0
25-02-2009, ora 01:22
oana oana
Nu este medic/terapeut
oana oana
Buna.numele meu e Oana, am 21 de ani, problema mea este k imi intarzie mereu foarte mult, cateodata si cate o luna, si de un an si ceva eu si prietenul meu nu ne mai ferim, iar eu nu am ramas insarcinata deloc, el ia anabolizante si spune k din cauza asta el nu poate face copiii pana nu face o injectie sa isi revina, e adevarat k din cauza anabolizantelor nu poti face copii?eu am uter retrovers si in plus am auzit k daca iti intarziu asa mult sa-r putea sa nu poti face copii..ajutati-ma cu un raspuns...
0
28-02-2009, ora 14:17
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Buna ziua! Numele meu este Andreea si am 17 ani si jumatate. Prima menstruatie am avut-o la varsta de 12 ani si niciodata nu a fost regulata, o luna imi venea, alte doua nu. Asta pana cand anul trecut am fost la un odctor ginecolog si mi-a prescris tratament cu anticonceptionale Dessorele, pentru reglare. In timpul tratamentului mi-a venit mereu regulat. Dupa 6 luni le-am oprit si mi-am inceput si viata sexuala. Dar menstruatia mea incepuse sa mai regleze si imi venea cam la 31-32 zile cu intarziere de maxim 2-3 zile. Acum am o intarziere de 2 saptamani si nu inteleg care ar fi cauza. Imediat dupa ce mi s-a terminat ultima menstruatie am fost nevoita sa iau tratament cu ampicilina timp de 5 zile pentru tratarea unei raceli si la o saptamana dupa acest tratament, am luat alte 5 zile oxacilina tot pentru raceala. Eu si prietenul meu ne protejam cu prezervativ si de fiecare data am verificat sa vedem daca au fost incidente neplacute si nu, niciodata nu s-a rupt. Am avut ceva simptome ca un fel de sindrom premenstrual cum ar fi aparitia unor cosuri, dureri de sani, dar am impresia ca pe zi ce trece se diminueaza. Am facut si un test la 8 zile de intarziere care a iesit negativ. Am tot zis ca mai astept sa vad, poate, poate o veni si sa nu fiu nevoita sa ma duc la medic. Tin sa mentionez ca in saptamanile astea de intarziere am fost ffff stresata cu scoala, dar acum au trecut si problemutele de la scoala si tot nu vine. Se poate ca menstruatia sa intarzie din cauza antibioticelor pe care le-am luat? sincer sunt foarte speriata pentru ca e prea devreme pentru un copil, prietenul meu spune ca nu am motive sa ma ingrijorez, dar numai gandul asta ma ingrozeste si involuntar ma gandesc la asta... O sa mai fac un test de sarcina luni, daca tot nu apare menstruatia si ma voi duce si la medic. Si inca o intrebare: eu mai am cateva luni pana voi implini 18 ani, dar tot minora sunt si vroiam sa stiu daca ma pot duce la un cabinet particular fara sa fiu insotita de un parinte? Imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari, dar sunt cam speriata. Multumesc anticipat!
0
28-02-2009, ora 18:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@ralwk: numarul de zile de intarziere "normala" este de 14. Daca menstruatia intarzie mai mult de 14 zile, e cazul sa mergeti la doctorul dv.

@Oana: se pare ca e un caz de infertilitate de cuplu. Daca nu va doriti copii, e OK. Daca va doriti copii, atunci e necesar sa mergeti la doctor impreuna. Sunt anabolizante hormonale care, intr-adevar, pot fi legate de infertilitatea masculina. Sunt si alte cauze posibile, ramane sa la elucidati.

@andrusca: Din moment ce 1) v-ati protejat corect si 2) testul de sarcina a iesit negativ, este extrem de improbabil sa fie vorba de o sarcina. Deci, trebuie cautate alte cauze ale intarzierii menstruatiei, cauze care pot fi ginecologice, endocrine sau chiar psihice (stressul). In alta ordine de idei, desigur ca putet sa va duceti la un cabinet medical fara sa fiti insotita de un parinte. In astfel de situatii, discretia este regula de baza.
0
28-02-2009, ora 18:50
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Multumesc mult pentru raspuns, o sa merg la un consult pentru a vedea care e problema mea. Numai bine!
0
28-02-2009, ora 20:55
oana oana
Nu este medic/terapeut
oana oana
Multumesc pt raspuns..si da, anabolizante hormonale ia de un an aproape, iar de atunci sperma lui este ca apa.El spune k isi revine daca intrerupe tratamentul, oricum luna asta nu mia venit deloc, si am cam luat 2 kg si imi vine sa mananc intruna, si nu mai suport mirosul de parfum.
0
05-03-2009, ora 22:38
anna27
Nu este medic/terapeut
anna27
Va rog ajutati-ma macar cu un sfat. mi-a intaziat ciclul.asta e a 11a zi.mi-a mai intarziat dar nu asa de mult...am facut un test ieri, un test azi si e negativ dar totusi...raceala nu e, ca nu ma doare nik.sfarcurile imi sunt mai sensiblile.si nu stiu ce poate fiiiiiiiiiiiiisi o sa ma duc la doctor dar peste o sapt
0
05-03-2009, ora 23:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, asta e cel mai bun sfat pe care vi-l pot da: sa mergeti la doctor. Pana atunci, dormiti linistita. Sunt motive sa speram ca veti putea dormi linistita si dupa aceea :)
0
06-03-2009, ora 11:05
simion mihaela
Nu este medic/terapeut
simion mihaela
Buna ziua! mi-a intarziat ciclul.. 7 zile Acum 2 ani am descoperit ca sunt bolnava.. am reumatism desi am doar 18 ani.. genunchiul meu este mereu umflat si ma doare daca il fortez sau daca este nor. Pana acum am tinut tratamentul cu Medrol in prospectu cariua scrie ca cele mai frecvente efecte nedorite sunt menstruatiile neregulate. De aproximativ 4 saptamani fac niste injectii numite Methorexat Ebewe pe care le fac o data la saptamana, in proxpectul acestor injectii scrie ca determina afectarea fertilitatii, apar disfunctii menstruale si amenoree in timp si pentro o scurta perioada dupa intreruperea lui. Care sunt indicatiile pe care m-i le puteti da?? Astept raspunsul dv. Multumesc!
0
06-03-2009, ora 12:19
skinees
Nu este medic/terapeut
skinees
buna ziua, am 38 ani sunt mama a doi copii , am sterilet montat de un an de zile , menstruatia a fost regulata la 30 de zile pina in luna ianuarie cind a fost ultima menstra, adica pe data de 15 01 2009 , in luna februarie nu am avut menstra si acum suntem in luna martie.Sunt sigura ca nu sunt insarcinata, dar imi este teama de o sarcina extrauterina, eu suferind de o interventie chirurgicala de acest fel la varsta de 29 de ani dupa nasterea primului copil.Doresc sa va intreb;se poate ca din cauza administrarii unor medicamente cu sibutramina, recomandate de medicul meu, sa se produca o dereglare hormonala si din aceasta cauza sa nu mai am menstra regulata? va multumesc anticipat.
0
08-03-2009, ora 00:15
crystine
Nu este medic/terapeut
crystine
prezervativ dar dupaia sia pus prezervativul si am continuat.In data de 28 miam facut un test de sarcina si mia iesit pozitiv, erau 7 sau 8 zile de la ultimul contact sexoal.ASI DORI SA STIU CE SA INTAMPLAT, DE CE MIA INTARZIAT SI DAK E POSIBIL SA FIU INSARCINATA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
08-03-2009, ora 00:37
crystine
Nu este medic/terapeut
crystine
BUNA, am si eu o problema: am un ciclu cat de cat regulat daik imi vine in diecare luna in data de 24, 25, sau 26 cel tarziu.In luna frbruarie mia intarziat mia venit deabea pe 6 dar nu imi curge mult ca de obicei si nu aea culoarea rosie ci maronie dar pe 7 a inceput sami curga putin mai mult si sami revina la culoare.Mentionez k am avut contact sexual cu pr.la inceput nu am folosit prezervativ, ne-am "jucat:umpik dar dupaia am facuto cu prezervativ si am continuat.In data de 28 miam facut un test de sarcina si mia iesit NEGATIV, erau 7 sau 8 zile de la ultimul contact sexoal.ASI DORI SA STIU CE SA INTAMPLAT, DE CE MIA INTARZIAT SI DAK E POSIBIL SA FIU INSARCINATA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
Si mai am o problema knd ma asez ma doare ovarul din partea stanga, nu e o durere care persista dar e sacaietoare.Va multumesc anticipat
0
09-03-2009, ora 00:21
iulia7
Nu este medic/terapeut
iulia7
Buna ziua! Mi-a intarziat menstruatia cam o luna jumatate.De o sarcina nu ar putea fi vorba pt ca nu am avut relatii sexuale de cateva luni. M-am gandit ca s-ar putea datora faptului ca acum o luna am avut o raceala destul de puternica sau din cauza oboselii si a stresului. Dorm foarte putin, maxim 4 ore, niciodata noaptea..pe zi cand ajung de la facultate sau spre dimineata.In ultima saptamana am dormit cate 2ore, lucrez foarte mult. Alte simptome pe care le-am mai avut au fost dureri de sani cateva zile si vreo 2 zile de burta, intr-o perioada urinari frecvente si constipatie. Multumesc anticipat!
0
13-03-2009, ora 14:15
andreea18
Nu este medic/terapeut
andreea18
buna ziua...am si eu o intrebare.(eu am 18 ani)am avut akum 3 sapt un contact sexual neprotejat, dar el a ejaculat afara...acela a fost ultimu contact sexual..poate fi asta o cauza a intarzierii de opt zile a menstruatiei?inainte sa am contacte sexuale cu aceasta pers nu aveam o menstruatie regulata..imi venea ba la inceputu lunii ba la sf lunii...insa de knd mi'am inceput viata sexuala..imi venea numai p data de 5..akum deja a intarziat 8zile...azi am facut un test dar a iesit negativ...ce sa fac?cat de mari sunt sansele k menstruatia sa nu imi fi venit din alte cauze si nu din cauza unei sarcini?...va rog frumos sa imi raspundeti si mie...va multumesc..sa aveti o zi buna
0
13-03-2009, ora 18:32
Raluca18
Nu este medic/terapeut
Raluca18
Buna ziua
Cred ca am o problema... In urma cu o luna am avut un contact sexual protejat si ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia acum 7 zile insa nu mi-a venit desi am avut dureri de burta(si niste intepaturi, uneori) iar de acum vreo 5 zile, neregulat, gasesc pete maronii pe chilot, urat mirositoare. Trebuie sa precizez ca am mai avut, uneori, in acest interval de o luna si stari de greata, balonari sau dureri de cap. Nu cred k sunt insarcinata pt k am facut 2 teste de sarcina sapt tracuta si au iesit negative ambele. Ajutati-ma va rog...este posibil sa am vreo boala??
0
16-03-2009, ora 02:53
cristinutza_me
Nu este medic/terapeut
cristinutza_me
Buna ziua.va rog mult dak puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.ultimul contact sexual l-am avut inainte cu o luna si jumatate si ciclul ar fi trebuit sa-mi vina pe data de 25 februarie si nici in ziua de azi nu mi-a venit ceea ce inseamna o intarziere de 3 saptamani. totusi in timpul asta mi-am facut 3 teste de sarcina si toate au iesit negativ ultimul pe care l-am facut fiind recent acum 3 zile si la fel au iesit negative toate.nu am nici un simptom si nu stiu ce poate fi. nu am un ciclu regulat dar mai multde2 sapt nu mi-a intarziat.poate fi vreo raceala sau infectie? nu demult am facut si un tratament ptr anexita.poate fi o cauza a intarzierii?va rog mult sa-mi raspundeti ! va multumesc
0
16-03-2009, ora 03:07
iulia7
Nu este medic/terapeut
iulia7
Buna ziua!V-am scris acum cateva zile in legatura cu faptul ca mi-a intarziat menstruatie. Banuiesc ca poate a fost din cauza racelii sau a stresului pentru ca mi-a venit ieri. Nu mi-a venit luna februarie pentru ca luna aceasta, dupa calculele mele acum trebuia sa imi vina in mod normal..daca imi venea si luna trecuta.
Va doresc o zi buna!
0
19-03-2009, ora 00:23
veruta
Nu este medic/terapeut
veruta
Buna ziua,

Va rog am mare nevoie de ajutor, o sa am nunta in curand si menstruatia trebuie sa imi vine exact in aceeasi zi.Cum pot amana, sau cum pot face sa imi vine mai devreme fara sa am probleme sau complicatii.Am auzit de vitamina k dar nu stiu in ce cantitate trebuie luata si cand anume, in prima zi sau cand?Va rog astept un raspuns, nu vreau sa fiu stresata in acea zi.
0
19-03-2009, ora 07:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Vitamina K se foloseste astfel pentru oprirea menstruatiei: deindata ce se arata sangele, se face o injectie intramusculara cu 2 fiole odata. Se repeta a doua zi.
0
19-03-2009, ora 14:23
Raluca18
Nu este medic/terapeut
Raluca18
Buna ziua
Cred ca am o problema... In urma cu o luna am avut un contact sexual protejat si ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia acum 7 zile insa nu mi-a venit desi am avut dureri de burta(si niste intepaturi, uneori) iar de acum vreo 5 zile, neregulat, gasesc pete maronii pe chilot, urat mirositoare. Trebuie sa precizez ca am mai avut, uneori, in acest interval de o luna si stari de greata, balonari sau dureri de cap. Nu cred k sunt insarcinata pt k am facut 2 teste de sarcina sapt tracuta si au iesit negative ambele. Ajutati-ma va rog...este posibil sa am vreo boala??
0
20-03-2009, ora 15:32
purpl3.fuzzy
Nu este medic/terapeut
purpl3.fuzzy
Buna ziua!
Am si eu o problema/nelamurire care imi tot da batai de cap!
Deobicei mie imi vine mentruatia la un interval de timp regulat!
Luna trecuta(februarie) am facut'o in mod repetat (aproximativ de 3-4ori in acea luna) cu prietenul meu (era pt prima data dupa vreo 2ani in care nu am mai avut contact sexual), si mentruatia mi'a venit exact cand trebuia, dar luna aceasta(martie) supriza nu mi'a mai venit.
Trebuia sa imi vina pe data de 15 si nici acum nu mi'a venit!
Ar trebui sa fac un test de sarcina?
Este posibilitatea sa fi ramas insarcinata?
Precizez ca de cand mi'a venit menstruatia de luna trecuta(februarie) nu am mai avut contact sexual!
Multumesc!
O zi buna!
0
20-03-2009, ora 21:54
alexika
Nu este medic/terapeut
alexika
buna ziua!!! Numele meu este ALEX si pt prima data am o teama si mi-e si frik pt ca prietenei mele nu i-a venit ciclul de 2 zile, mentionez ca nu am intretinut nici o relatie sexuala. insa ea a avut o perioada foarte dificila in privinta carierei si s-a stresat mult si mai ales acum cand trebuia sa ii vina si ciclul.noi dormim impreuna dar nu am facut dragoste, ne-am mai jucat dar nu s-a ajuns sa ajungem si la sex. nu suntem de mult timp impreuna dar vreau sa stiu daca e ceva grav sau nu? va rog daca se poate sa-mi dati un raspuns pt ca ma gandesc de ce oare nu a venit la timp si eu si ea, stam ingrijorati.
va multumesc anticipat!
o zi buna!
0
20-03-2009, ora 21:59
cristinati
Nu este medic/terapeut
cristinati
buna seara!Am si eu o intrebare cu privire la intarzierea menstruatiei.In general imi vine inainte cu 2 zile..si acum nu a venit.NU am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu, dar m-a atins..inclusiv a introdus degetul, dar nu s-a rupt himenul.A ejaculat, eu am pus mana pe substanta, apoi pe lenjeria mea intima...se poate intampla sa raman insarcinata?
Multumesc!
0
20-03-2009, ora 22:02
cristinati
Nu este medic/terapeut
cristinati
ce as putea sa iau pt a-l face sa-mi vina?E adevarata faza cu boabele de piper?
0
20-03-2009, ora 22:49
vallya
Nu este medic/terapeut
vallya
Buna seara. Din luna octombrie anul trecut pot spune ca nu am mai avut ciclu. Mai precis luna octombrie-da, noiembrie-nu, decembrie-da, ianuarie-nu, februarie-o scurgere de 2 zile dar fara prea mult sange, iar pana la aceasta data in martie nu. Mentionez ca in aceasta perioada nu am intretinut relatii sexuale, iar varsta mea este de 23 ani. Ma puteti ajuta cu un sfat pentru analize sau ce ar trebui sa fac.

Multumesc anticipat.
0
20-03-2009, ora 23:57
iuliavvvv
Nu este medic/terapeut
iuliavvvv
buna seara.am si eu o problema de 2 saptamani nu mi'a mai venit menstruatia.am facut 2 teste de sarcina si amandoua au iesit negative..nu stiu ce sa fac si mai ales k atunci cand urinez parca simt o usturime in interiorul vaginului.as dori dak puteti sa'mi dati un sfat mai ales k eu nu sunt in tara si doar in 2 sapt ma intorc
0
21-03-2009, ora 17:30
eu18
Nu este medic/terapeut
eu18
Buna ziua! Am si eu aceeasi problema: mi-a intarziat menstruatia de 6 zile, am scurgerile acelea alb-galbui si niste dureri subtile de ovare, doar ca nu miai apare menstruatia. Tin sa mentionez faptul ca mi-am inceput viata sexuala, iar ultima data am facut sex neprotejat, tocmai de aceea mi-am facut un test de sarcina, insa mi-a iesit negativ. In ultimul timp, de cand am observat ca nu-mi vine, am inceput sa ma ingrijorez, chiar sa fiu stresata (am ineles ca si acesta este un motiv de intarziere). Totusi e posibil sa fiu insarcinata, iar daca nu, din ce cauza se datoreaza aceasta intarziere? va rog sa ma ajutati cat mai repede posibil pt ca sunt ff speriata! Va multumesc anticipat!
0
21-03-2009, ora 17:32
eu18
Nu este medic/terapeut
eu18
P.S. Nu am nici un simptom ca as fi insarcinata, insa cu toate aceste sunt ingrijorata.
0
24-03-2009, ora 10:35
bnc
Nu este medic/terapeut
bnc
buna dimineata, am si eu o problema asemanatoare.A intarziat menstra 6 zile, nu am contacte sexuale si nu am avut.Credeti ca este normal? nu s-a mai intamplat pana acum in 30 de ani.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
558 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •