Intarzierea menstruatiei!

558 comentarii 1 2 345 ..... 18 19 Înainte ›
0
01-01-2009, ora 20:33
asdas01
Nu este medic/terapeut
asdas01
Va multumesc! Menstruatia mi-a venit..am scapat de griji. La multi ani!
0
10-01-2009, ora 15:14
kid_07
Nu este medic/terapeut
kid_07
Buna! Prietenei mele ii intarzie menstruatia de 7 zile, am facut dragoste neprotejat dar nu "mi-am dat drumu", chiar daca si asa exista un anumit risc de a ramane gravida.Desii am facut 2 teste de sarcina "Sure Check" care e "valabil" din prima zii de intarziere a menstruatiei dar aman2 au iesit negativ. A fost la ginecolog care ia recomandat niste medicamente ptr a-i "accelera" menstruatia sa vina si tot inca nimic...mai exista riscu de a fii ramas gravida... este indicat un control mai detaliat la ginecolog cu "lama" si cu "camera" ??Va multumesc
0
16-01-2009, ora 07:53
ice^angel
Nu este medic/terapeut
ice^angel
Stimate domnule doctor, as dori sa va intreb care sunt motivele prin care o femeie poate ramane insarcinata in cazul utilizarii metodei coitus interruptus. Este vorba de asa-numita "picatura a placerii" care este eliminata inainte de ejaculare, si care poate contine urme de spermatozoizi? Am practicat de multe ori acest lucru cu partenerul meu si nu s-a intamplat nimic (nu am ramas insarcinata). In prezent ciclul mi-a intarziat 4 zile(in general este regulat, dar se mai abate de la tipar in unele luni). Ultimul contact sexual a fost inainte de 5 ianuarie. Ma ingrijoreaza faptul ca nici nu au aparut semnele prevestitoare menstruatiei, adica durerile de sani, umflarea acestora. De obicei apareau cu cateva zile inainte. Este posibil sa fie o sarcina, si este relevant un test de sarcina in momentul acesta, sau trebuie sa mai astept? Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc anticipat.
0
16-01-2009, ora 08:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, acea picatura poate contine spermatozoizi in cantitate apreciabila. Este posibila chiar eliminarea unei cantitati de sperma inainte de orgasm. Aceasta face ca eficianta contraceptiva a metodei coitului intrerupt sau a ejacularii externe sa fie redusa.
In momentul acesta testul este doar partial relevant, adica: daca iese pozitiv este foarte probabil (95 %) sa fie vorba de o sarcina, in schimb daca iese negativ rezultatul e neinterpretabil. Testul de sarcina este pe deplin relevant doar daca este efectuat la cel putin 14 zile de la contactul sexual suspect (adica cel mai devreme pe 29 ianuarie, in cazul dv). Abia atunci veti putea rasufla usurata: fie aparand menstruatia, fie cu ajutorul unui test negativ.
0
16-01-2009, ora 13:02
anonimat
Nu este medic/terapeut
anonimat
buna ziua domnule doctor, ar avea si eu o problema, luna aceasta mi-a intarziat menstruatia aproape o saptamana si am avut contact sexual cu pr si protejat si neprotajat asta s-a intamplat akm cateva vreo 3 saptamani in urma, akm mii s-a terminat menstruatia dar imi vine uneori o substanta de culoare alba si cateodata vine mai abundent dc, s-ar putea sa am ceva?si are ceva dk mi-a intarziat atat??va rog frumos sa-mi raspundeti si va multumesc anticipat.
0
17-01-2009, ora 21:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se poate sa fie vorba de o inflamatie. Nici o sarcina nu este exclusa. Programati-va luni la un consult. Pana atunci, faceti un test de sarcina.
0
20-01-2009, ora 20:59
Leona18
Nu este medic/terapeut
Leona18
Buna ziua!Am si eu o problema de cateva luni am menstuatia regulata la interval de 28 zile si luna aceasta mi-a intarziat 2 zile si am dureri de burta dar nu ma dor sani, mi-am inceput viata sexuala si am facut sex numai protejat(prezervativ).Mentionez ca in urma cu cateva luni am fost diagnosticata cu chist ovarian la ovarul stang si am si o scurgere alba fara miros.Multumesc anticipat ! Astept raspunsu dumneavoastra cat mai repede posibil.
0
21-01-2009, ora 08:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intarzierea de 2 zile este, probabil, normala. La fel, scurgerea alba fara miros, in special in faza a doua a lunii, ar putea fi normala. Dar durerile, ca si chistul ovarian, ar trebui tratate. Intre ele exista, probabil, legatura cauza/efect.
0
24-01-2009, ora 16:34
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
se pare ca si eu am probleme cu intarzierea menstruatiei... trebuia sa vina pe 19 ian si suntem in 24 ian si...nimic.ieri am facut test de sarcina si a iesit negativ.ce ar putea sa fie?habar n-am, poate ma ajutati cu un raspuns d-nul dr.mentionez ca am 38 de ani si in urma cu 2 ani am mai avut niste probleme, in sensul ca aveam menstruatie de 3 ori intro luna, dar s-a rezolvat cu tratament.apoi timp de 1 an si 3 luni am luat janine(mai exact pana in august 2008).oare anticonceptionalele sa fi provocat dereglarea?
0
26-01-2009, ora 20:10
Leona18
Nu este medic/terapeut
Leona18
Buna ziua!Problema mea persista au trecut deja 7 zile de cand nu mi-a venit.nu mai am scurgerea acea alba iar dimineata cand ma trezesc ma dor ovarele, ma simt amortita in zona acea si am dureri de burta ca si cum mi-ar veni.Va reamintesc ca am facut sex protejat.Se poate sa fiu insarcinata?sau care ar fi problema, si ce pot face sa imi vina mai repede dak nu sunt insarcinata.Multumesc anticipat! astept raspunsul dumneavoastra.
0
26-01-2009, ora 21:50
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Leona18, sa stii ca si eu astept de 8 zile ca si tine. eu deja mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ...nici eu nu am nici un fel de scurgere si ma doare burta in rest nici un simptom.tu ti-ai facut un test? te pup si bafta!
0
27-01-2009, ora 19:04
Leona18
Nu este medic/terapeut
Leona18
mikys nu mi-am facut inca testul dar intentionez sa il fac, dar mie frica deoarece am auzit ca testul poate iesi pozitiv si dak ai o dereglare hormonala.te pup si eu si sa fie bine!
0
27-01-2009, ora 19:30
mikys
Nu este medic/terapeut
mikys
Leona, pai tu ce crezi ca avem noi, nu o dereglare hormonala? eu am facut testul si a iesit ca nu e sarcina...asta ma face sa cred ca-i dereglare. eu sunt convinsa ca testul este bun.el arata daca e sarcina sau nu.asa ca fa-l sa-ti iasa din parere.nici eu nu-mi faceam griji, mai ales ca n-am facut sex neprotejat dar am facut testul de frica, am pus raul inainte.asa ca am exclus varianta unei sarcini si acum astept ziua.la mine o fi si varsta...tu cati ani ai? te pup si mai vb daca vrei -id-ul meu este gaby702000.te pup si vezi ce faci!
0
01-02-2009, ora 00:13
roxana4
Nu este medic/terapeut
roxana4
buna ziua..am si eu o nelamurire..mi-a intarziat menstruatia 9 zile, am facut pana acum 2 teste si au iesit ambele pozitive..insa de vreo doua-trei saptamani am dureri ca in timpul menstruatiei..doar ca dureaza cateva secunde si se repeta de mai multe ori pe zi, si ma dor si sanii..stiti din ce cauza au aparut durerile acestea?va multumesc.
0
09-02-2009, ora 14:25
anonimat
Nu este medic/terapeut
anonimat
buna ziua d-l doctor am si eu o intrebare luna aceasta mi-e venit menstruatia normal si cand trebuie doar ca m-a tinut km 3-4 zile si de obicei ma tine vreo 5 este aceasta vreo problema???va rog frumos sa-mi raspundeti.Vamultumesc anticipat
0
09-02-2009, ora 19:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Orice menstruatie care dureaza intre 2 si 5 zile se considera a avea o durata normala.
0
10-02-2009, ora 16:17
anonimat
Nu este medic/terapeut
anonimat
va multumesc frumoas k mi-ati raspuns, mai am o intrebare v-am mai solocitat odata pt intarzierea menstruatiei parca dar aceasta a revenit la normal si mi-ati zis sa fac un test de sarcina este vreo problema daca nu l-am facut, exista vreun risc??
0
12-02-2009, ora 21:29
scufidoo
Nu este medic/terapeut
scufidoo
Buna. Eu am o problema cu menstruatia de cand mi-a venit prima data, adica de 2-3 ori pe an. Vara trecuta am fost la medic si mi-a prescris Utrogestan(10 zile din a 16-a zi dupa terminarea menstruatiei) si Femicur(1 pastila zilnic). Nu a putut sa imi prescrie anticonceptionale pt ca aveam ceva la un san. Ideea e ca doua luni dupa ce am inceput tratamentul mi-a venit exact la 28 zile, dupa care am avut o intarziere de 106 zile. Stiu ca nu este normal.In timpul asta am luat in cont Femicur si acum nu stiu daca sa iau Utrogestan dupa terminarea menstruatiei. Medicul nu a precizat atunci cat timp trebuie sa fac tratamentul. Eu ce sa fac in situatia asta?
0
16-02-2009, ora 16:18
daemon_deluxe
Nu este medic/terapeut
daemon_deluxe
Buna ziua.

In primul rand, scufidoo, Utrogestan-ul regleaza secretia hormonala.Medicul, banuiesc, ti-a prescris un anumit numar de capside pentru un anumit timp, deci... nu mai lua.Se va stabiliza de la sine putere.Am avut o problema similara cu o amica, care la fel a facut.

In al doilea rand, stimate domn doctor Dragomir, am si eu o intrebare.

Daca prietena mea actuala, cu care intretin relatii sexuale de aproximativ trei saptamani, are o intarziere menstruala, in conditiile in care a avut una si cu o luna in urma (din cauza unei raceli la ovare, pentru care s-a tratat medicamentos), in conditiile in care facem sex neprotejat (coitus interuptus), si fata are deficiente mari de calciu si fier, precum si un nivel de stress mare (e clasa a XII-a + faza cu intarzierea), si nici cu somnul nu sta prea bine din cauza deficientei de fier (3-4 ore pe noapte), este vreo posibilitate ca din lichidul seminal sa fi ramas insarcinata?

Rog raspuns, va multumesc anticipat.
0
17-02-2009, ora 04:06
jassmin3
Nu este medic/terapeut
jassmin3
buna.am si yo o mica mare pb:( n am pb cu menstuatia dar luna asta nuj mi a intarziat cca 9 zile si nuj d c am o viata sexuala activa nu fac sex protejat si in 6 ani n am ramas insarcinata (n am ramas niciodata) are prietenu' mereu grija de me dar nuj de ce mi a intaziat asa mult luna asta am avut o pb de genu asta acu 3 luni dar at am luat niste pastile racisem tare jos.racesc jos fff des..:( (chiar daca racesc fff des imi vine regulat) n am nik ma simt bine ma doare burta in rest ameteliiii greturiiiiii n am.mi e foarte frica, va rog ajutati ma si p me cu niste sfaturiiiiiii cv :( HELP PLS
0
17-02-2009, ora 07:00
jassmin3
Nu este medic/terapeut
jassmin3
mi am facut un test a iesit negativ :D m am scos :P dar totusi nu mi pot explica de ce intarzie.
0
17-02-2009, ora 15:56
lacramioara89
Nu este medic/terapeut
lacramioara89
Buna ziua!
am si eu o problema: am facut sex neprotejat cu prietenul meu. ejacularea s-a produs in zona genitala nu inauntu.mi-a intarziat menstruatia cu 5 zile.(lucru care nu mi s-a mai intampla pana acum)...am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative...nu am greturi, ameteli dar in schimb sanii ma dor putin.cat timp ar avea voie sa intarzie menstruatia? care sunt motivele ptrr care intarzie...? si este prima data cand mi se intampla.MULTUMESC MULT!!
0
17-02-2009, ora 23:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@daemon_deluxe, jassmin: posibilitatea unei sarcini nu poate fi exclusa: e nevoie de un test de sarcina.
@ lacramioara: daca ejacularea nu s-a produs inauntru si nici nu a existat penetrare, sarcina e imposibila. Daca insa a existat penetrare, dar ejacularea s-a produs afara (coitus interruptus) sunteti in situatia de mai sus. Testul de sarcia este relevant daca e facut la 3 saptamani de la actul sexual suspect.

Desigur, in afara de sarcina, mai exista numeroase cauza pentru care menstruatia poate intarzia.

Mess nu folososesc (ma enerveaza ca primesc cate 10 mesaje in acelasi timp), dar puteti sa imi scrieti -
0
19-02-2009, ora 11:27
alexutza17
Nu este medic/terapeut
alexutza17
sal!
am si eu o intrebare:(..in urma cu o luna mi'am inceput viatza sexuala.
dupa cateva zile mia venit menstruatia.luna asta nu mia venit.deja a intarziat 7 zile :( am dureri de burta si ma dor sanii.ca si cum miar venii.mentionez ca am facut sex neprotejat...sar putea sa fii ramas insarcinata?:((( va rog sa imi raspundeti :(( mie tare frica :-ss:-ss :(( multumesc!!!
0
19-02-2009, ora 12:51
alexutza17
Nu este medic/terapeut
alexutza17
aaa si am uitat.nu a ejuacuat in mine:(
0
20-02-2009, ora 10:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este exclus sa fie vorba de o sarcina. Un consult si un test de sarcina ar fi foarte indicate in cazul dv.
0
20-02-2009, ora 15:01
alexutza17
Nu este medic/terapeut
alexutza17
va multumesc f mult:D
chiar azi miam facut testul si a iesit negativ.am observat ceva azi.urina mea parca avea ceva.ca si cum ar fi puroi :-s sau ceva de genu nu stiu exact ce poate fi! si nu'mi inteleg durerea de burta! ma doare f tare cateva secunde...iar apoi trece...si iar revine:...toata ziua.ce poate fii oare? :((:((
0
23-02-2009, ora 12:54
kasy_cst
Nu este medic/terapeut
kasy_cst
buna ziua..am 23 de ani..am si eu o problema:sa zic cam inainte cu 7-9 zile de menstruatie in timpul actului sexual ma dor foarte rau ovarele..specific ca durerea asta este prezenta chiar si atunci cand nu intretin un act sexual insa este mult mai putin dureroasa.care credeti ca ar fi cauza.ar trebuii sa imi fac probleme???
0
23-02-2009, ora 17:02
ralwk
Nu este medic/terapeut
ralwk
BUNA ZIUA. AM SI EU O INTREBARE SI AS DORII SI UN RASPUNS DESIGUR DACA SE POATE. as dorii sa stiu si eu care e numarul maxim de zile de intarziere a menstruatiei (in conditii normale)?
0
23-02-2009, ora 17:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@alexutza17: Ar putea fi o infectie urinara. Un consult este necesar si, foarte probabil, un sumar de urina.

@kasy_cst: Sunt 3 tipuri de cauze posibile: dermatologice, ginecologice sau endocrine. Nu ezitati sa consultati pe doctorul dv.
Adaugă un comentariu / răspuns
558 comentarii 1 2 345 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •