Intarzierea menstruatiei!

558 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 18 19 Înainte ›
0
28-11-2011, ora 20:40
ElaRose5
Nu este medic/terapeut
ElaRose5
Buna. Am 24 de ani si am inceput sa am contacte sexuale frecvente (neprotejate) de doar o luna de zile cand m-am mutat in Elvetia. N-am avut ciclul regulat mai niciodata, insa variatiile erau foarte mici. Acum 2 luni insa (inainte de a avea contact sexual) am avut o intarziere de 3 saptamani iar luna aceasta iar am o intarziere destul de mare. Am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative, insa sunt teste care trebuiesc efectuate cu 2 zile inainte de ciclu, respectiv 5 zile inainte, iar cum eu nu am ciclu regulat nu pot fi sigura de acuratetea lor. Cum nu sunt in tara, nu pot ajunge la medic foarte curand. Va rog frumos sa-mi spuneti daca credeti ca as putea fi insarcinata sau daca ar putea exista alta cauza pentru intarzierile asa mari pe care le am. Multumesc anticipat!
0
30-11-2011, ora 19:38
moonspell
Nu este medic/terapeut
moonspell
Buna seara,
Va scriu cu speranta ca cineva ma va lamuri/indruma/sfatui in legatura cu problema care o am... de 3 ani jumate am luat si iau in continuare diane 35 fara sa fi facut vreo pauza (pastile care mi le-a prescris o doctorita in urma unui control si a unei ecografii vaginale, unde mi s-au descoperit chisturi pe ovare). Toate bune si frumoase in ideea ca m-am inteles bine cu ele; nu am avut stari de greata, ameteli si nici scurgeri surpriza... problema de acum este ca sunt in cele 7 zile de pauza si sangerarea intarzie sa apara. Ultima pastila am luat-o miercuri si maine va trebui sa incep o noua folie... CE FAC?!?!?!
Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat, o parere ca nu stiu cum sa procedez!!
Vreau sa mai mentionez ca nu am uitat nici o pastila, le-am luat la timp, nu am stari de greata...
0
03-12-2011, ora 06:23
Laura137
Nu este medic/terapeut
Laura137
Am si eu o intrebare..poate fi vorba de o sarcina dupa doua luni de la ultimul contact sexual? Mi-a venit menstruatia luna trecuta, dar acum am o intarziere de 9 zile si uneori ma doare burta asemeni direrii de din-ainte de menstruatie, dar alte semne de sarcina nu am..inca imi este teama..
0
11-12-2011, ora 22:08
loryyloryy
Nu este medic/terapeut
loryyloryy
buna.am 38ani si in urma cu 3 luni am fost operata de hernie de disc.am ceva probleme cu circulatia sangelui la picioare si urmez un tratament cu pentaxo retard.se poate sa-mi intarzie menstruatia din aceasta cauza?am fac un test de sarcina acu 2 zile si mi-a iesit negativ.sanii ma dor de aprox 10 zile.dar si inainte de menstruatie pateam asa.ar fi treb la inceputul luni sa am.am si dureri de burta.
0
21-12-2011, ora 17:29
Bianca V
Nu este medic/terapeut
Bianca V
Asi avea nevoie de niste pastile care pot intarzia ciclul pentru cateva zile, asi avea chiar mare nevoie, dar nu asi vrea sa am niste reactii adverse sau sa-mi deregleze pe urma ciclul sau stiu eu mai ce poate aparea
mi s-a spus de orgametril, dar am citit prospectul si parca nu e ceea ce trebuie.
ma puteti ajuta?
0
28-12-2011, ora 13:46
r20
Nu este medic/terapeut
r20
Buna ziua! Am varsta de 16 ani, ciclul menstrual mi-a venit prima oara cand aveam 11 ani.Nu a fost niciodata regulat, doar uneori, o perioada de vreo 2 luni.Insa, de 2 luni nu a mai venit si nu stiu ce se intampla.Nu este cazul unei sarcini deoarece nu am intretinut relatii sexuale.Astept un raspuns, sunt destul de ingrijorata.Va multumesc.
0
03-01-2012, ora 17:46
Elle92
Nu este medic/terapeut
Elle92
Vitamina k destinata reducerii abundentei fluxului menstrual sau chiar sa opririi menstruatiei mai devreme, se poate inghitii, sau fiolele sunt exclusiv injectabile? Iar daca fiolele se pot inghiti mai au aceeasi eficienta si in ce cantitate trebuie luate? Va multumesc mult!
0
04-01-2012, ora 00:55
lavynya1993
Nu este medic/terapeut
lavynya1993
buna..am 18 anii.stau cu gagikul meu de 2 ani si jum..avem o fetita.am nascuto in februarie anu trecut..mia venit ciclu dupa 3 luni.si imi vine neregulat adika o luna da o lunAa nu.
0
09-01-2012, ora 15:03
irinatasala
Nu este medic/terapeut
irinatasala
buna ziua, am 32 ani si am o foarte mare pb:mi-a intarziat mult menstruatia(trebuia sa-mi vina in jur de 20 dec), am facut test de sarcina si a iesit negativ, ma doare spatele ingrozitor. mentionez ca ciclul mi-a fost intotdeauna dereglat, iar sex am facut protejat cu pelicule contraceptive. ce ma sfatuiti?e posibila o sarcina? de vreo saptamana am si o scurgere alb-galbuie transparenta jenanta
0
19-01-2012, ora 00:39
silvana323
Nu este medic/terapeut
silvana323
Buna, am 18 ani, menstruatie am de la 12 ani si mereu imi vine cam cu doua-cinci zile mai devreme... Luna trecuta am avut in 16, insa luna asta nu mi-a venit inca. Sunt cat se poate de virgina ( nici macar nu am sarutat pe nimeni ), dar nu stiu ce pot avea. Tata petrece destul de mult timp in baie si nu stiu ce face acolo, e vreo posibilitate sa raman insarcinata daca pe capacul de toaleta sau in apa din toaleta ar fi fost urme de sperma? Mi-e teama, va rog sa-mi dati un raspuns serios. Vreau sa spun ca am citit ca poate fi si de cauza depresiva, iar eu am avut acum cateva zile o cadere nervoasa, insa treaba cu baia ma nelinisteste. Stiu ca suna caraghios, dar eu tot am nevoie de un raspuns. Va multumesc pt. intelegere.
0
20-01-2012, ora 19:35
andreea hermina
Nu este medic/terapeut
andreea hermina
buna ziua...va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema.am luat marvelon timp de 6 luni dupa care am facut pauza.timp de o luna la recomandarea medicului.prima luna mi-a venit normal insa luna aceeasta (fiind a doua)nu mi-a venit pana acum.intrzie sau poate fi o ingrijorare(mentionez ca in timp acesta am intretinut contact sexual) dar ejacularea fiind afara.astept raspunuri.va multumesc
0
22-01-2012, ora 13:41
Diana2806
Nu este medic/terapeut
Diana2806
Buna, ma numesc Diana si sunt din Bucuresti. am 17 ani si luna aceasta ciclul menstrual intirzie. De obicei se incepea pe 20, luna trecuta sa inceput pe 19 iar luna aceasta e deja 22 si inca nu se incepe. Ma ingrijoreaza faptul pentru ca am avut si raport sexual si nu mam protejat, insa am fost internata si in spital in legatura cu sistemul nervos. Acum mai este nevoie sa astept ori trebuie sa ma consult de urgenta cu un medic? Daca in urma unui test de sarcina mia demonstrat ca nu sunt insarcinata atunci ce poate fi?
0
29-01-2012, ora 22:59
masina04
Nu este medic/terapeut
masina04
Buna ziua!... As dori sa va intreb ceva...Deci timp de o saptamana jumate am fost racita in zona intima si acum mi-a intarziat menstruatia cam 9 zile...Este ceva normal??...
0
04-02-2012, ora 20:12
Anishka93
Nu este medic/terapeut
Anishka93
Buna ziua!in luna septembrie mi-a venit ultima menstruatie, iar de atunci nu mi-a mai venit si sunt aproape 5luni.am fost la doctor si mi-a spus ca am doar o raceala, am facut si niste analize si mi-au iesit ca am infectie urinara. dar imi curge un lichid alb lipicios.am luat duphaston si yasmin pt. reglarea menstruatiei, am incercat si pastile naturiste si tot nu mi-a venit.ce imi recomandati sa fac in acest caz sau ce as putea avea?
0
09-02-2012, ora 12:15
geagea
Nu este medic/terapeut
geagea
buna am 18 ani stau cu prietenu, nu mia venit ciclu mestrual.pe data de 26 decembrie trebuia sa imi vn si mia venit tcmai pe 1 ianuarie, dupa calculele mele pe 28 ianuarie trb sa imi vn si nu mia venit pana acum deloc, miam facut teste de sarcina si toate mi'au ieshit negativ, nu am simtome de greata, ameteli, dar de la un timp mananc foarte mult !!va rog un rasp :D
0
10-02-2012, ora 11:43
maria-mihaela
Nu este medic/terapeut
maria-mihaela
buna! am si eu o intrebare...daca mi-a intarziat menstruatia 3 zile e un motiv de ingrijorare? mentionez ca in luna decembrie am intretinut relatii sexuale neprotejate cu prietenul meu dar fara sa ejaculeze inauntru, iar in luan ianuarie mi-a venit menstruatia normal...la 2 zile dupa termianarea menstrei am intrretinut din nou relatii sexuale tot neprotejate...si acum conform calculelor mele ar fi trebuit sa imi vina de 3 zile si inca nimic...credeti ca as putea fi insarcinata? nu am nici un simptom...astept un raspuns urgent...va multumesc!!!
0
10-02-2012, ora 11:50
maria-mihaela
Nu este medic/terapeut
maria-mihaela
ar putea fi vorba de vreo raceala...?poate doar mi se pare dar urinez cam des si sunt si putin racita...astept un raspuns urgent...multumesc...
0
05-03-2012, ora 20:05
andreea_puffy18
Nu este medic/terapeut
andreea_puffy18
Buna! imi vine ciclu regulat la 28 de zile.am avut un contact sexual neprotejat iar acum trebuia sa.mi vina si mi.a intarziat 2 zile este un motiv de ingrijorare? sa fac un test de sarcina ?tin sa mentionez ca am tinut un regim "inventat de mine" sunt racita si iau antibiotice poate fi si asta un motiv pentru care imi intarzie ciclul ?
0
12-03-2012, ora 10:20
crystynuk13
Nu este medic/terapeut
crystynuk13
Am si eu o mare problema... Pe data de 6 martie am avut o relatie sexuala protejata cu prietenul meu. Mie trebuia sa'mi apara menstruatia pe data de 10 ale fiecarei luni. Acum suntem in data de 12 si inca nu a venit. Simptomele sunt aceleasi ca de obicei: inflamarea sanilor, durerea lor, aparitia cosurilor, cateva crampe "jos"... Aceasta relatie poate deregla perioada de aparitie a mentruatiei? Are vre'o legatura faptul ca am tinut o cura 9am slabit 10 kg in o luna de zile) si faptul ca am avut rubeola? Tin sa specific, ca in luna ianuarie am inceput cura cu 1 sapt inainte de aparitia menstruatiei si atunci mi'a venit. Acum ce se intampla? Oare am motive de ingrijorare? astept raspuns!
0
12-03-2012, ora 21:36
crystynuk13
Nu este medic/terapeut
crystynuk13
Imi poate raspunde si mie cineva? Va rog frumos!
0
16-03-2012, ora 23:45
anonim-6
Nu este medic/terapeut
anonim-6
Salut am si eu o problema, nu mi sa inceput minstruatia de 2 saptamini de la data obisnuita, am fucute teste de sarcina si erau toate negative, am fost si la ginicolog si mi sa spus ca tot e posibil e am o sarcina insa mi-am facut analize, uzi si la fel rezultatul este negativ, imi poate spune cineva care ar putea fi problema. astept orice sfaturi, multuesc anticipat
0
19-03-2012, ora 20:14
rasfatzatu
Nu este medic/terapeut
rasfatzatu
Buna ziua! Prietenei mele ia intarziat luna aceasta menstruatia nu foarte mult cu aproximativ 7 zile. As vrea sa stiu din ce cauza? Mentionez ca a facut rost si de o raceala. Nu are nici un simptom de genul ca ar fi gravida. multumesc anticipat
0
21-03-2012, ora 21:35
crystynuk13
Nu este medic/terapeut
crystynuk13
Parerea mea este sa'ti pastrezi calmul. Si eu am patit la fel. Am avut mari emotii. sa incerce sa faca niste bai mai fierbinti si sa tina o sticla cu apa fierbinte la burtica acolo mai joc. eu una asa am facut si mi'a venit apoi. Asta in cazul in care a fost o relatie sexuala protejata:D
0
24-03-2012, ora 20:38
lovely.girl
Nu este medic/terapeut
lovely.girl
Buna ziua!sunt disperata si as avea nevoie de sfatul unui medic..mi-a intarziat mentruatia 15 zile...mi-au venit 2 pete si niste secretii...menstruatia intarzie de 15 zile in schimb am durerile menstruale...si o senzatie de voma...(cred ca asta se datoreaza gandului ca as putea fi insarcinata) am o viata sexuala activa si in ultimul timp neprotejata.as putea fi insarcinata sau este doar o raceala? va rog sa imi raspundeti
0
28-03-2012, ora 21:49
konfetka04.05
Nu este medic/terapeut
konfetka04.05
Am si eu o problema care caut raspunsul urgent, am o viata sexuala cind protejata cind neprotejata, si am intirzieri in ciclu 4 zile (asta maiininte tare rar cind se intimpla, daca sincer nici nu tii mine cind a fost ultima oara) test de sarcina am facut vreo 4 so toate-s negative, care poate sa fie problema intirzierii????va rog sa ma ajutati
0
09-04-2012, ora 23:52
Crissw
Nu este medic/terapeut
Crissw
Buna. Am o intrebare despre intarzierea menstruatiei. In luna frebruarie, ciclul mi'a venit regulat, pe 28 sau 29, mai mereu la sfarsitul lunii. Acum, la sfarsitul luni martie nu mi'a venit, si deja sunt aproximativ 12 zile de intarziere. Nu intretin relatii sexuale de acea nu pot gasi explicatia.
0
15-04-2012, ora 00:15
ozirisz
Nu este medic/terapeut
ozirisz
Buna. In luna februarie mi-a venit ciclul pe 28, cu intirziere de 1 saptamana, insa acum intirzie peste 2 saptamani. Am facut deja un test de sarcina care mi-a iesit negativ. Am avut o perioada un pic mai stresata decat de obicei, dar boli sau alte cauze nu au fost.Ce poate fi cauza? Am motive de ingrijorare?
0
18-04-2012, ora 17:09
eu.anonimus
Nu este medic/terapeut
eu.anonimus
buna ziua

partenera mea nu a avut ciclu regulat pana acum o luna, si dorim sa avem un copil, e adevarat ca nu facem dragoste in fiecare zi deoare ce inca nu locuim impreuna, dar este cand facem dragoste 2-3 zile la rand, si faceam si in perioada ciclului, si atuncea eu ejaculam nu ma feream, nu ne-am protejat nici o data, era cand nu ejaculam tot numai putin, asta inainte sai vina ciclul.deici intrebarea mea este, ce sanse avem ca sa ramana insarcinata, ea are orgasm tot timpul, dar nu ejaculam impreuna, eu in totdeauna dupa ea, ce e de facut?acum ia venit ciclul de 4 zile!va rog sa-mi dati un raspuns clar si cat mai repede!diferenta de varsta intre noi e de 7 ani!
va multumesc!
0
24-04-2012, ora 22:14
i.brunetaa
Nu este medic/terapeut
i.brunetaa
Buna seara! eu sunt irina..am 15 ani.. mi-a intarziat ciclul 15 zile.. metionez ca sunt virgina si nu inteleg care este motivul..trebuie sa merg la un consult sau este cva normal?
0
26-04-2012, ora 10:43
apantazi
Nu este medic/terapeut
apantazi
Buna Ziua,
Sper si imi doresc din tot sufletul sa primesc raspunsul Dvs!
Va voi povesti despre ce este vorba. Am 32 de ani si imi doresac sa dau nastere unui copil, din pacate medicul la care am fost mi-a dat o veste foarte urata si anume ca nu pot ramane insarcinata deoarece am ajuns la menopauza, repet, am doar 32 ani. De 3 luni nu mai am menstruatie. Am facut o serie de analize hormonale, pana acum la 2 laboratoare diferite. La unul mi-a iesit FSH 40.41, medicul spunandu-mi dupa aceasta analiza ca nu mai pot avea copii decat cu ovule de la alta femeie. Am refacut in disperare analiza si mi-a iesit 10.36, nici nu stiu ce sa mai cred, sunt disperata. Menstruatia tot nu a venit, de 3 luni adica. Probleme cu menstra am avut mai tot timpul, la 18 ani am descooperit ca am multe chisturi si mi s-au prescris anticonceptionale ptr reglarea ciclului. Cand a aparut ecografia transvaginala s-a descoperit ca unul dintre chisturile care au ramas de-a lungul timpului este dermoid, am fost la mai multi medici si acestia mi-au spus ca trb sa ma operez. Am facut- in urma cu aprox 5luni, in urma operatiei am ramas fara ovarul si trompa de pe partea dreapta. Cand luam anticonceptionale aveam mentruatia regulata, dupa ceas mai pe romaneste, daca le intrerupeam nu mai era asa, medicii spunand ca, cauza este acel chist dermoid. Acum nu sstiu ce sa fac, sunt speriata. Cum de mi-a iesit analiza in decursul a aprox 2 saptamani cu valori diferite? O valoare foarte proasta si una buna si de ce nu mai am menstruatie? Mi-am facut programare si la un endocrinolog la Parhon. Doamne ajura sa fim bine si va rog daca se poate sa discute cineva cu mine, poate ma sfatuieste ce sa mai fac.
Va multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns
558 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •