Intarzierea menstruatiei!

558 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 18 19 Înainte ›
0
09-08-2010, ora 08:53
mtt
Nu este medic/terapeut
mtt
buna.am 15 ani si jumate si mia intarziat menstruatia 1 luna si cateva zile.poate fi cv grav?viata sexuala nu mi'am inceputo.si cand mia mai intarziat luna urmatoare imi venea imediat, in primele zile.multumesc si astept si eu un rasp:)
0
10-08-2010, ora 10:43
onnyx
Nu este medic/terapeut
onnyx
sa-mi rasp si mie cineva pls
0
12-08-2010, ora 13:03
lauraiul22
Nu este medic/terapeut
lauraiul22
buna ziua.am si eu o intrebare.de obicei menstruatia imi vine regulat insa luna aceasta a intarziat cu 2 sapt.am facut 3 teste de sarcina dar au iesit toate negativ si am o secretie galbuie care miroase.e posibil sa fiu insarcinata?
0
15-08-2010, ora 17:11
Anonim.
Nu este medic/terapeut
Anonim.
Buna ziua! Sunt foarte ingrijorata, luna trecuta pe data de 13 iulie mi-a venit ciclul menstrual si s-a terminat pe data de 20 dupa care am avut contact sexual neprotejat si am luat pastila de a-doua zi(chiar daca partenerul a fost sincer cu mine si sigur ca nu a lasat inauntrul meu) tin sa anunt ca mi-a fost ffoarte rau de la aceste pastile, iar luna aceasta pe data de 11 am avut alt contact sexual ma cam sperie deoarece este data cand trebuia sa imi vina ciclul menstrual si mi-a intarziat deja 4 zile, pana acuma am avut menstr. regulata.Am luat un test de sarcina si luna trecuta dupa actul sexual si chiar astazi am ma-i luat unul si au iesit negative amandoua.Va multumesc frumos, astept un raspuns.
0
16-08-2010, ora 23:35
Anka Bella
Nu este medic/terapeut
Anka Bella
Buna! Referitor la menstruatie... mi-a intarziat ciclul 12 zile, trebuia sa imi vina in 04 luna in curs si inca nu da semne... dureri abdominale am avut dar nu asa cum ar trebui... si tin sa mentionez ca nu am intretinut relatii sexuale. De la inceput am avut dereglari ale ciclului menstrual dar deobicei venea mai repede, chiar dupa doua saptamani uneori si singurul tratament pe care l-am primit a fost pastila contraceptiva dupa care imi era extraordinar de rau si am incetat sa o mai iau. Insa niciodata nu a intarziat mai mult de o zi sau 2; perioada adolescentei cred ca a trecut din moment ce am 21 de ani... Ajutati-ma macar cu un sfat!!! Multumesc anticipat!
0
19-08-2010, ora 14:27
ramonix
Nu este medic/terapeut
ramonix
Buna, am si eu o problema:pe data de 10 iulie mi-a trecut ciclul si am avut un contact, care am crezut eu ca nu a fost in regula si am decis sa iau Postinor 2, iar pe 16 mi-a venit ciclul normal, m-a tinut 5 zile.Dupa 2 zile de la mentruatia produsa de pastile am mai avut un contact si mi s-a parut si el in neregula, dar nu am mai luat nici o pastila, pt ca stiu ca nu mai e voie.In trecut am mai luat si ciclul mi-a venit destul de reglat, nu am avut probleme cu pastila, desi acum suntem in 19 august si ciclul nu mi-a venit.Am facut un test de sarcina cam la 23 de zile dupa contactul cu pricina si mi-a iesit negativ.Nu am toate simptomele premenstruale si ma ingrijorez...E cazul sa mai refac testul sau sa imi fac probleme?Multumesc!
0
30-08-2010, ora 23:17
slide
Nu este medic/terapeut
slide
buna.am o problema.pe 25 sau 26 iulie am facut sex cu prietena si am ejaculat inauntru.mam dus imediat la farmacie si iam cerut doamnei de acolo ceva foarte bun pentru situatia mea.nu mai stiu exact numele dar erau doua pastilute mici.a luat una la jumatate de ora dupa contact iar a 2 pastila dupa 12 ore.problema este ca inainte de actul sexual am consumat amandoi alcool in cantitati destul de mari.Este posibil ca pastilele sa nu isi faca efectul in prezenta alcoolului ?

De la intamplarea de atunci ia venit ciclul o singura data.Dupa ce ia venit am mai facut sex o singura data cu prezervativ si acum ia intarziat 4 zile.A facut un test de sarcina si a iesit negativ.Sa imi fac griji pt o sarcina ?
0
01-09-2010, ora 10:25
juliaR
Nu este medic/terapeut
juliaR
salut..
am si eu o intrebare..
mi-am inceput viata sexuala de 1 an si ceva, si am facut-o si protejat dar si fara prezervativ.. in iulie, menstruatia mi-a venit pe 31.. iar in august, am fost la mare (am stat destul de mult in apa, sunt destul de sensibila si racesc foarte usor la ovare, si chiar si anul trecut dupa vacanta la mare mi-a intarziat) iar acum, trebuia sa-mi vina pe 30, 31.. dar nu s-a intamplat.. simptomele sunt normale, pentru ca intotdeauna incepeau sa ma doara ovarele cu cateva zile inainte de ziua in care trebuia sa-mi vina si asa s-a intamplat si de data asta, poate cu dureri si mai profunde ca de obicei.. astazi e in 1 septembrie si pana acum nu mi-a venit.. trebuie sa mentionez ca in ultima vreme (2 saptamani) am fost cam stresata cu niste lucrari, am avut si niste suparari in familie care m-au afectat..
poate fi vreo raceala? (simt dureri mai profunde la ovarul stang, am avut niste probleme cu el) poate fi de la stres? si cam cand ar trebui sa incep sa ma ingrijorez serios?
multumesc anticipat..
0
06-09-2010, ora 13:34
maryalx
Nu este medic/terapeut
maryalx
buna...am 14 ani si menstruatia mea a intarziat cam multh :D...in fine prima data a intz 5 luni iar akm 1 luna :|...ce ma fac ?? e cv rau in asta ?..va rog ajutati'ma sa jtiu...multumesc anticipat :)
0
08-09-2010, ora 13:46
ina_irina
Nu este medic/terapeut
ina_irina
buna.am 21 de ani...pe data de 30.o7.2010 am avut relatii cu iubitul meu dar a avut loc un accident. Am luat pastila de a 2 a zi si am avut menstruatie pe data de 11.o8.2010( in luna 07 am avut menstruatie pe data de 24). Luna aceasta dupa calculele mele trebuia sa am menstruatie pe data de 06.08 dar nu sa intamplat asa.sunt foarte ingrijorata.nu stiu cum sa procedez.astept un raspuns rapid.va multumesc
0
09-09-2010, ora 22:01
annya_mh
Nu este medic/terapeut
annya_mh
Buna seara.Am 46 ani si am renuntat acum doua luni si jumatate la sterilet.Am facut apoi testul Papanicolau care a iesit bun si un tratament cu Polidin.Cervucid si antibiotic, pentru ca am avut cervicita cronica si anexita.De atunci nu mi-a mai venit ciclul.Am facut trei teste de sarcina care au iesit negative.Nu cred ca voi intra de acum la menopauza pentru ca duc o viata sportiva.Sa fiu bolnava de atltceva??????? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
04-10-2010, ora 17:01
ingerika
Nu este medic/terapeut
ingerika
buna ziua.as vrea sa stiu daca poate sa intarzie menstruatia din cauza unei diete pe care o tin.luna trecuta am avut menstruatie in data de6.09.2010, in data de trei sau chiar mai repede trebuia sa imi vina.dieta o tin doar de 4 zile.si luna trecuta am avut menstruatia numai 2 zile.in august am facut un control ginecologic si totul era ok.va multumesc mult si o zi minunata la toata lumea
0
05-10-2010, ora 21:20
eusitu
Nu este medic/terapeut
eusitu
hey.pe data de 2 sep mi-a venit menstruatia.dupa ce mi-o trecut, dupa o sap si ceva am facut'o cu prietenul meu.cand ar trebui sa-mi vina acum?pls ast raspuns urgent
0
11-10-2010, ora 18:23
un_mik_ingeras
Nu este medic/terapeut
un_mik_ingeras
buna...am si eu o intrebare si sunt putin disperata.deci mi-am inceput viata sexuala si acum o saptamina am avut relatii insa in timpul actului s-a rupt prezervativul..in ziua respectiva, adika deja dimineata am mers la farmacie si am luat postenor...insa dupa 3 zile am mai avut relatie si din nou s-a rupt prezervativul, de data asta am luat escapelle..trebuia sa-mi vina menstruatia acum 2 zile insa a intirziat, in ciuda faptului ca am luat pastilele alea pot fi insarcinata?sau intirzierea este cauzata de aceste pastile?
0
16-10-2010, ora 12:38
Andra111
Nu este medic/terapeut
Andra111
Buna ziua,
As avea o intrebare: are vreo legatura faptul ca am fost racita [si ca am luat modafen/ coldrex, sau orice alt medicament pe baza de paracetamol ] cu intarziera menstruatiei?
Deja mi-a intarziat 8 zile, iar cand am relatii sexuale ma protejez intotdeauna ( cu prezervativ)
Mentionez ca nu iau anticonceptionale.
Am efectuat si un test de sarcina si a iesit negativ.
Va rog sa-mi dati un sfat.
.Si inca o intrebare: dupa cat timp efectiv de la un contact sexual neprotejat, poate depista testul de sarcina o eventuala sarcina?
Multumesc anticipat. Astept raspuns.
0
16-10-2010, ora 20:43
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
Buna, am si eu o intrebare. Am 22 de ani sunt virgina si imi vine ciclul o data la 2 ani, mentionez k prima data mi.a venit la 18 ani, si cand imi vine ma tine ori o jumatate de ora, ori o saptamana, ce sa ma fac ? multumesc
0
22-10-2010, ora 19:25
crin@
Nu este medic/terapeut
crin@
buna ziua am si eu o intrebare: din 25 iulie am renuntat la anticonceptionale dupa aproape 2 ani si jumatete. i sotul meu a plecat urmatoarea zi, deci din 26 iulie nu am mai avut contact sexual. pe 30 iulie mi-a venit ciclul si in luna septembrie pe data de 1 pana pe data de 7.problema mea este k luna asta pana acu nu mi-a venit ciclul mi-am facut un test de sarcina si a iesti negativ. cat timp sa mai astept si care ar putea fi cauza de nu mi-a venit. in ultima perioada am fost cam stresata poate fi o cauza? va rog frumos astept un raspuns
0
23-10-2010, ora 20:06
cindea_sari
Nu este medic/terapeut
cindea_sari
buna, si eu am o problema!3 ani am luat anticonceptionale si nu am facut pauza deloc, din martie am hotarat sa fac pauza si de atunci nu am avut ciclu dar nu cred sa fie vorba de sarcina pentru ca ma protejez si am facut un test de sarcina si a iesit negativ
0
24-10-2010, ora 20:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@addna: este necesar un consult si niste investigatii amanuntite (ecografie si dozari hormonale).

@crin@: da, stressul este o cauza frecventa a intarzierii menstruatiei.

@cindea_sari: Folosirea mai indelungata a anticonceptionalelor duce la atrofie uterina. Nu sangereaza fiindca nu mai are ce sa sangereze. De asemenea, ovarele, scoase din functie timp de mai bine de trei ani, pot ramanea blocate si dupa ce nu mai luati anticonceptionale. Este necesar tratament, care e de doua feluri: inducere hormonala sau homeopatie. Personal, prefer ultima varianta.
Pe viitor, nu mai luati anticonceptionale niciodata.
0
25-10-2010, ora 13:37
cindea_sari
Nu este medic/terapeut
cindea_sari
multumec, dar vreau sa stiu daca pot face tratament naturiste(hormonal)si ce recomandati naturiste...multumesc foarte mult.
0
25-10-2010, ora 16:56
lica23
Nu este medic/terapeut
lica23
BUna ziua. am varsta de 42 de ani. Mi-a intarziat menstruatia o luna de zile, iar insarcinata nu pot fi pt ca mi-am facut test si ecografie. Am fost la medic mi-a prescris 10 zile dufaston, au trecut cele 10 zile dar nici un rezultat iar acum iar acum iau 5 zile orgametril si la fel nici un rezultat. este posibil sa intru la menopauza la varsta asta?
0
25-10-2010, ora 21:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@cindea_sari. Tratamentul este fie hormonal, fie naturist. In nici una dintre variante nu se recomanda a se prescrie fara un consult.

@lica23. Da, este necesar să se excludă varianta unei menopauze. O dozare a hormonului FSH ar clarifica lucrurile.
0
26-10-2010, ora 16:54
lica23
Nu este medic/terapeut
lica23
va rog sa imi explicati doza hormonului FSH ca nu prea ma pricep
0
30-11-2010, ora 22:58
Alecssandra
Nu este medic/terapeut
Alecssandra
buna... am si eu o problema destul de mare. de obicei menstruatia imi venea pe data de 22, 23. Se intampla sa imi si mai intarzie, dar la maxim o saptamana imi venea. Acum insa am 5 saptamani in care nu mi-a venit. Am facut 2 teste de sarcina la un interval de o saptamana si ambele au iesit negative. Eu sunt foarte stresata cand vad ca nu imi vine si cred ca e posibil si din acest motiv sa imi intarzie, dar chiar asa de mult? Stiu ca ar trebui sa merg la un medic ginecolog dar imi esteputin teama de ce raspuns ar putea sa imi dea.
Va rog mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Multumesc anticipat.
0
04-12-2010, ora 14:25
RalucaV.
Nu este medic/terapeut
RalucaV.
Buna ziua.am inceput in urma cu 2 ani si jumatate sa iau anticonceptionale rigevidon.de o luna nu am mai avut contact sexual si pana luna asta ciclul mi-s venit regulat dara cum mi-a venit doar o zi.de ce? ce se intampla.astept un raspuns
0
12-12-2010, ora 23:27
m0rena
Nu este medic/terapeut
m0rena
buna!..am si eu o problema..trebuia sa imi vina menstruatia in jur de 7.12.2010...pana in 10.12.2010 si imi este cam frica..sanii ma dor si burta la fel...m'i s'a mai dereglat odata din cauza bulinelor "postinor 2" dar asta a fost prin aprilie..si de atunci a incepout sa vina iar regulat..dar nu mi'a intarziat niciodata si mi'e cam frik..oare s'a intamplat ceva?cu iubitul meu nu fac sex protejat si de aceea mi'e teama..v'a rog sa ma ajutati!:(
0
13-12-2010, ora 14:21
sara_agear_26
Nu este medic/terapeut
sara_agear_26
buna ziua.am o mare problema nu am un ciclu menst regulat.acum 3 luni mi-a venit pe 30 aug, in oct pe 4, iar in noiemb pe 4. Acum suntem pe 13 dec si nu mi-a venit.Eu nu fac sex protejat, ejaculeaza afara, dar nu stiu ce sa cred aseara am facut test de sarc si a iesit negativ, am facut vreo 3 teste toate negative.nu am simptome de sarcina.ma doare mijlocul si burta jos.nu stiu ce sa cred. va rog ajutati-ma cu un sfat.multumesc
0
13-12-2010, ora 19:03
gheorghiucristina
Nu este medic/terapeut
gheorghiucristina
Ar fi foarte indicat un consult ginecologic pentru a determina cauza iregularitatilor ciclului mentrual. De asemeni iti poate recomanda anticonceptionale pentru reglarea menstrelor. Durerile pot precede chiar menstruatia sau indica o anexita care poate intarzia ciclul.
0
15-12-2010, ora 12:10
mitabiciclista
Nu este medic/terapeut
mitabiciclista
Mentionez pt. inceput ca am un ciclu destul de neregulat, anul acesta, durata dintre menstruatii a variat intre 11 si 27 de zile. Acum intarzie, au trecut 36 de zile de la ultima menstruatie, deci aproape dublu decat perioada medie. De 5 zile am sintomele obisnuite (dureri de burta) dar tot nu vine. Am o relatie stabila de 4 ani si folosesc prezervativul ca metoda contraceptiva, dar nu de la inceputul actului sexual. Stiu si de "picaturile placerii", cand sunt eliminate si ce contin dar pana acum nu am avut surprize neplacute. In acest context, care ar putea fi sansele sa fiu insarcinata? sau intarzierea ar putea fi din cauza cicilului neregulat?
0
15-12-2010, ora 20:42
bianck
Nu este medic/terapeut
bianck
buna!am 20 de ani si am avut probleme inca de la prima menstuatie, de la 12 ani. am un ciclu neregulat imi vine 2 luni da 3 nu si tot asa.problema e k vreau sa raman insarcinata si nu am ramas pana acum.am tot fost la medici dar nu am rezolvat nimik.toata lumea isi da cu parerea.ce se poate face in cazul meu? vreau tare mult un copil.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
558 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •