Daca am ceva la inima mi se vede la ekg?

18-06-2011
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Daca am ceva la inima mi se vede la ekg.??Sau trebuie neaparat sa fac si alte analize?...Mie ekg-ul mi-a iesit bine..insa uneori imi bate inima sa imi sara din piept eu nefacand nimic.sau doar cand ma ridic din pat...si e aiurea...vreau si eu sa stiu daca trebuie sa fac si altceva...si daca vreun doctor poate sa ma ajute cu vreun raspuns...ce ar putea fi...eu sufar si de anxietate usoara...insa uneori..am zis..ma ridic din pat...si inima bate foarte foarte tare.ce ar putea fi?..mie mi-e frica..mai ales ca acum am si un junghi la spate care da putin si in fata in partea stanga...si mi-e cam frica...ca poate nu este junghiul de vina ci inima mea.off.Astept un raspuns va rpg mult
5 comentarii
0
18-06-2011, ora 16:17
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Am uitat sa zic ca simt uneori si ca nu am aer..insa posibil de la anxietate pt ca oxigenarea e 100%...am fost la medic...
0
18-06-2011, ora 17:50
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Alexandra, pot exista probleme cardiace care nu se vad la ekg. Aici intra si palpitatiile: daca ekg-ul nu ti se face exact atunci cind tu simti ca inima bate aiurea, diagrama nu va indica nimic relevant. Probabil ca faci tahicardii pe fond anxios.
Pentru a te linisti insa in privinta inimii, iti sugerez sa faci o ecocardiografie pentru a vedea daca cordul in totalitate si pe parti componente e in regula; daca tulburarile acestea de ritm apar des, poti recurge si la un holter ekg, care inseamna inregistrarea moment cu moment, timp de 24 sau 48 de ore, a felului in care iti functioneaza inima. Ar trebui, de asemenea, vazut cum stai cu calciul, magneziul, potasiul din organism.
Daca palpitatiilor li se ataseaza si lipsa de aer (desi saturatie e 100%), tind sa cred ca faci mici atacuri de panica, prin urmare revenim tot la anxietate, deci asta trebuie tratata - parerea mea ! Numai bine !
0
18-06-2011, ora 20:54
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Mai am o intrebare...eu am tensiunea 10 cu 5..cam asa...si pentru inima mi a recomandat cineva sa beau o cana de ceai de paducel pe zi...imi poate face ceva?...adica sa imi scada tensiunea si sa apara alte probleme?:|
0
18-06-2011, ora 22:35
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Da, paducelul scade si tensiunea ! Este un foarte bun calmant natural si pentru anxietate, si palpitatii, si tensiune, insa pentru a avea efect se cer cantitati mai mari decit un ceai pe zi sau citeva picaturi de tinctura, ori o capsula.
Prin urmare, atentie cu paducelul daca tensiunea ta misca in jur de 10/5 !!
0
19-06-2011, ora 09:25
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Da...multumesc mult pentru raspuns...banuiam eu...mersi mult de raspunsuri:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •