infectie urinara cu e coli si insarcinata in saptamana 12

16-06-2011
elena21
Nu este medic/terapeut
elena21
buna seara
sunt inarcinata in 12 sapatamani, am avut dureri de burta si am fost internata in spital.la analize mi-au gasit infectie urinara cu e coli si candida.tratament mi-a dat NEGRAM-1capsula la 6 ore timp de 5 zile, URINEX(dar la farmacie nu se mai gaseste iar in loc mi-a dat URICLAR-1 capsula pe zi timp de 5 zile), iar ptr candida-niste ovule VIVIFLOR-1/seara(dar medicul de familie a zis sa nu le iau acum).am mai citit pe net de ceai de cozi de cirese-1sau2 litri pe zi.intrebarea mea este:este sigur tratamentul, nu afecteaza fatul?astept un raspuns foarte urgent.va multumesc
3 comentarii
0
18-06-2011, ora 01:21
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Doctorul cred ca stia ca esti insarcinata cand ti-a prescris negramul si ovulele ptr candida ( si infectia cu E- coli si candida trebuie tratate, ele reprezinta riscuri ptr buna desfasurare a sarcinii cat si a nasterii si binenteles a fatului ) Ceea ce ai luat insa de la farmacie la recomandarea farmacistei -Uriclar 1-! - este folosit cu predilectie in cazurile de microlitiaza urinara -pietricele- si tu ai infectie cu e - coli. In general in timpul sarcinii, orice medicament sau supliment natural trebuie aprobat de ginecologul care iti urmareste sarcina.
sanatate si sarcina usoara.
0
19-06-2011, ora 07:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Negram-ul nu se administreaza in primul trimestrul de sarcina( primele 12 saptamani), sa inteleg ca sarcina ta este tocmai de 12 saptamani, probabil trimestrul II; din punctul meu de vedere, trebuia facuta o antibiograma si ales un antibiotic care se poate administra gravidelor fara riscuri ; numai bine
0
24-06-2011, ora 15:33
Just me...
Nu este medic/terapeut
Just me...
Am si eu infectie urinara cu E.coli si doctorul mi-a prescris Augmentin de 500 mg, 3 pastile pe zi timp de cinci zile.Nu stiu inca daca va fi ok, desi nu si-a facut mari probleme cand a vazut rezultatul uroculturii.Dupa ce termnin tratamentul repet analiza si sper sa fie totul bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •