INFECTIE CU GARDNERELLA

05-12-2011
ade_adelutza
Nu este medic/terapeut
ade_adelutza
buna. Am o intrebare:mi-am facut niste analize din cauza unei secretii urat mirositoare si mi-a iesit ca am flora microbiana abundenta cu aspect de gardnerella.si mi-a dat tratament cu ovule KLION pe 10 zile si spalaturi cu tantum rosa tot timp de 10 zile inainte de aplicarea ovulului...acum citesc pe net ca daca ai o asemenea infectie nu e recomandat sa faci spalaturi.asa e??care ar fi consecintele??
2 comentarii
0
05-12-2011, ora 22:52
ade_adelutza
Nu este medic/terapeut
ade_adelutza
am uitat sa spun ca la partener a zis ca nu trebuie sa dea nimic ca nu e transmisibil...e ok?
0
06-12-2011, ora 16:18
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu iti recomand spalaturi vaginale. NU s-au dovedit eficiente si majoritatea expertilor contraindica aceste spalaturi
Legat de tratament se pare ca cel mai eficient e tratamentul oral urmat de tratamentul cu crema/gel. Se recomanda ca la primul ciclu de tratament sa tratezi si partenerul. Nu incurajez autotratamentul si recomand sa te adresezi unui medic ginecolog/dermatovenerolog/MF si sa il rogi sa iti dea TINIDAZOL in loc de Metronidazol tablete (sunt mai usor de tolerat) si eventual ovule pt refacerea florei vaginale dupa ce termini cu Klion.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.