INFECTIA NERVULUI OPTIC

17-11-2009
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
BUNA ZIUA.REVIN CU ACEEASI PROBLEMA, , A MAMEI MELE CU NEVRITA OPTICA.CU TOATE CA STA IN SPITAL DE O SAPT, EA SE SIMTE MAI RAU.ADICA CU OCHIUL DREPT CARE ERA AFRCTAT NU MAI VEDE DELOC.IERI CAND A PUS-O SA CITEASCA LITERELE DE PE PANOU, VEDEA DOAR PRIMUL RAND, ASTAZI, NU LE MAI VEDE NICI PE ALEA.D-NA DR IA SPUS CA ESTE O INFECTIE A NERVULUI OPTIC.ASA ESTE NORMAL SA SE INTAMPLE?
AM INTELES DE LA MAMA CA I-A AFECTAT SI CELALALT OCHI, DAR CU EL VEDE BINE DEOCAMDATA.ANALIZELE LA SANGE IAU IESIT BUNE, DAR NU STIU CE ANALIZE IAU FACUT PT CA MAMA NU PREA INTELEGE CE SE SCRIE PE FOAIA DE OBS.INFECTIA NERVULUI OPTIC ESTE ACELASI LUCRU CU NEVRITA?
MAMA NU ARE NICI HIPERTENS, NICI DIABET, NU ARE NICI O BOALA.DIN PACATE NU VA POT SPUNE CE TRAT II FACE ACUM, DAR CERT ESTE CA MAMA NU MAI VEDE NICI CAT VEDEA PANA ACUM.NU STIU CE SE POATE FACE.ASA SE MANIFESTA BOALA, ASA TB SA FIE?AM O SUTA DE INTREBARI DAR FARA NICI UN RASPUNS.MA POATE LAMURI CINEVA CE SE INTAMPLA?SI DE CE ESTE MAI RAU CA PANA ACUM?VA MULTUMESC DIN SUFLET.SANATATE!
2 comentarii
0
18-11-2009, ora 20:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara. Ar fi bine sa stim mai multe detalii despre diagnostic, investigatii( investigatii sangvine, Eco Doppler de artere carotide, artere vertebrale, inclusiv CT cerebral sau RMN); nevrita optica nu inseamna neaparat infectie ; Cred ca este mai indicat termenul de neuropatie optica pana se stabileste etiologia; si ar fi bine sa stim daca este vorba despre o neuropatie optica anterioara sau posterioara; avand in vedere evolutia, primeaza etiologia ischemica, prin urmare, as indica tratament antiischemic si un antiinflamator nesterooidian( Solumedrol 1000mg in pev, timp de 3-5 zile);numai bine
0
20-11-2009, ora 19:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Scuze; antiiflamator steroidian: SOLUMEDROL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.