Indicatie operatie varice..care este cea mai sigura si mai usoara interventie?

18-06-2011
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Am varice la piciorul stang pe vena safena.am consultat un flebolog si mi-a indicat operatia. Mi-a vorbit de doua modalitati(cu si fara laser). Mi-a prezentat ca fiind mult mai usoara metoda cu laser. Doresc insa sa aflu chiar de la cei care s-au operat deja daca este usor de suportat, ce fel de anestezie au avut, in cat timp s-au refacut, daca n-au facut recidive si cam dupa cat timp. De asemenea as dori sa aflu si nume de clinica si de medic f bun in Bucuresti ca si pretul unei astfel de interventii. Va multumesc mult!
12 comentarii
0
27-06-2011, ora 13:36
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Nimeninu s-a operat de varice?!!!
0
08-07-2011, ora 17:07
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Alice. Eu una tot caut sa scap de Helicobacter, am incercat n+1 variante si se pare ca tot isi face de cap.
Am gasit asta:

" Am avut giardia si-am urmat "n" tratamente fara niciun rezultat.intr-o zi, am citit in revista "Formula AS" urmatorul remediu: cumparati de la farmacie tinctura de propolis 30% si luati inainte de fiecare masa un numar de picaturi calculate in functie de greutatea dvs: respectiv jumatate din numarul de kilograme pe care il aveti.exemplu: eu am 60 kg si am luat cate 30 de picaturi).picaturile e bine sa le puneti pe putin miez de paine(pt ca in apa precipita)..faceti o cura de 3 saptamani si repetati analiza..chiar daca giardia a disparut, e bine sa mai repetati cura inca de vreo doua ori in lunile care urmeaza.
La mine a dat rezultat din prima luna si n-a mai recidivat niciodata(si sunt peste 10 ani de-atunci).
Va doresc multa sanatate! "

Am vazut ca mesajul tau deja are 1 an si ceva de cand e scris, vreau sa te intreb daca ai mai avut probleme cu bacteria? Eu acum din 1 iulie iau pentru Helicobacter, sper sa isi faca efectul ca si in cazul tau.

Multa sanatate
0
10-07-2011, ora 21:50
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
pentru Bestiutza23!

N-am mai avut nicio problema cu giardia(si sunt peste 10 ani)..continua sa iei tinctura de propolis pentru ca sigur va da rezultate. Am uitat sa mentionez ca de cand am reusit sa scap de giardia, n-am mai baut decat apa plata(in cazul meu exista suspiciunea c-am luat giardia din apa de la robinet)
Iti doresc multa sanatate si astept vesti bune!:-))
0
14-07-2011, ora 16:15
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Alice !

Multumesc mult pentru raspunsul tau ! Esti o scumpa si iti doresc din suflet toate cele bune dar in primul rand multa sanatate !

Si eu de vreo 2 ani cam asa numai apa plata beau ! Nici nu pun gura pe aia de la robinet ! Bleach !

O intrebare: tu scriai in postul tau ca se ia propolis inainte de mancare, e ok daca iau doar inainte de mesele principale, adica dimineata, la amaiza si seara? Sau trebuie inainte de absolut fiecare masa? Fie ea si gustare sa zic asa?

Multumesc scumpa mea
0
15-07-2011, ora 15:11
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
pt Bestiutza23!

se ia doar inainte de cele trei mese principale..succes!
0
11-04-2013, ora 19:53
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
alicebv, ti-am dat mesaj privat
0
14-03-2014, ora 18:26
Abby09
Nu este medic/terapeut
Abby09
alice ma numesc dan am 22 ani iar eu ieri mam operat varice picior stang, anestezia sa facut in coloana, na durut deloc, durerea a venit dupa operatiee, acum astept sami de drumul din spital luni...sa vedem cum stau lucrurile o sa revin.
0
17-03-2014, ora 14:08
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
pt Abby09!


Draga Dan, intre timp m-am operat si eu(si din pacate, chiar de doua ori).acum sunt bine dar poate ca merita sa las aici marturia mea despre cele inatamplate pt a le servi si altor persoane.
Initial am optat pt interventia cu laser care a avut loc fara nicio problema(anestezie cu sedare profunda), stat in clinica doar cateva ore iar seara eram deja acasa pe picioare. Nici recuperarea n-a fost dificila, cu dureri moderate..
Problema mea a fost insa ca interventia n-a reusit(respectiv, dupa 3 luni, la un control doppler s-a observat ca vena mea era inca functionala si dezvolta deja mici dilatari).
A trebuit sa ma operez din nou...am avut curajul sa optez pt acelasi medic si aceeasi clinica si nu regret.
A doua oara mi s-a facut interventia calsica(cu incizie inghinala), tot cu anestezie cu sedare, recuperare chiar mai usoara decat prima oara. Acum, la un an de la aceasta interventie, iti pot spune ca piciorul meu arata perfect, examenul doppler este f bun, nu am niciun fel de semn, de pata.
Sper ca si tu vei avea rezultate f bune. Iti doresc multa sanatate!

Alice
0
17-03-2014, ora 14:18
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Pt Bestiutza23!


Sper ca dupa atata timp, te-ai vinedcat deja de helicobacter.
Intre timp, m-am confruntat si eu cu aceasta problema si-am aplicat acelasi tratament ca si in cazul giardiei(doar ca timp mai indelungat.respectiv 3 luni). Bacteria n-a mai aparut nici la analiza scaunului, nici la analiza din sucul gastric(in urma endoscopiei repetate chiar acum cateva luni)
Multa sanatate! mai lasa vesti
0
17-03-2014, ora 21:03
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
pt silvia 89!

, mesajul tau de-aici e deja vechi de un an, dar eu acum l-am vazut. sa stii ca n-am primit niciun mesaj privat
0
17-05-2014, ora 20:29
ianabanu
Nu este medic/terapeut
ianabanu
Eu am 25 de ani, am varice pe piciorul stang, am dureri mari, mai ales cand stau mult timp in picioare, asa ca pana la urma m-am decis sa ma operez, mi-a fost recomandat dr. Marius Fodor de la Clinica de chirurgie generala si vasculara din Cluj unde m-am programat pentru consultatie. S-a operat cineva acolo?
0
12-08-2014, ora 10:54
pocoryna
Nu este medic/terapeut
pocoryna
Buna iana, si eu sunt din Cluj si vreau sa ma operez de varice la VenArt, la doctorul Fodor, am auzit de metoda cu aburi care este cea mai noua metoda, nedureroasa, fara internare si vreau sa aflu daca intre timp te-ai operat si poti sa imi spui si mie cum a fost...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •