IInfectie cu enterococcus

16-09-2010
figipy99
Nu este medic/terapeut
figipy99
Am fost diagnosticat cu:, sensibil la infectie cu enteroccocus-Urocultura 100, 000UFCml negativa, prezent enterococcus(dar nu precizeaza care!), sensibil la:ciprofloxacin, gentamicina, ampicilina, penicilina, vancomicina, amoxacilina+acid clavulanic, nitrofurantoin, fosfomicina. Enterococcusul ce-l am eu e atat de sensibil incat am luat 10 zile augumentin + zinnat, iar dupa o saptamana a recidivat, (am uitat sa precizez ca infectia s-a localizat in prostata), am dureri in zona prostatei +colon+vezica urinara, spre dimineata ma trezesc cu dureri in zona iar urina abia iese prin cadere si cu mari eforturi.Precizez ca nu sunt in tara si ca unde sunt eu nu pot merge la doctor intrucat nu sunt asigurat.Si nu pot face nici o noua urocultura!
Poate cineva sa-mi dea un sfat?
3 comentarii
0
23-09-2010, ora 00:57
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Tratamentul pentru prostatita este de durata mai mare.daca bine imi amintesc vreo 21 de zile de trament se recomanda(nu sunt de specialitate). Ati putea incerca numai ciprofloxacinul pentru o perioada mai lunga.
0
24-02-2019, ora 13:32
Paul G
Nu este medic/terapeut
Paul G
Ce ai mai facut om bun, te-ai mai vindecat de enterococul asta din prostata? Doamne ajuta sa vezi mesajul si sa-mi raspunzi.
0
15-10-2020, ora 09:58
Titel Adelin
Nu este medic/terapeut
Titel Adelin
Paul teai vindecat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici