ihtioza

17-08-2007
PUMA2029
Nu este medic/terapeut
PUMA2029
Va rog mult sa-mi spune-ti niste creme care sa amelioreze aceasta IHTIOZA, este groaznica., de culoare maronie. O am de la 3 ani iar acum am peste 30 de ani. Am auzit ca se iau si niste pastile de inttretinere cu vitamina A. VA ROG DIN SUFLET SA-MI SCRIE-TI ! VA MULTUMESC!!!
12 comentarii
0
18-08-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Pot ajuta:
- creme hidratante, uneori rezultatul apare dupa 2-3 saptamani.
- mai multe bai
- dermatologul (cereti medicului de familie un bilet de trimitere catre medicul dermatolog, pentru consult de specialitate)
- purtati pe piele fibre naturale, pot fi bune (lana, bumbac)
- soare, dar, IMPORTANT, nu excesiv, caci poate fi daunator si folosirea cremelor de protectie solara e recomandata
0
11-05-2009, ora 21:01
minna
Nu este medic/terapeut
minna
Hello!
Si eu am aceeasi problema, dar am gasit o rezolvare super la indemana - pentru corp folosesc Crema de maini de la farmec cu glicerina ( cea cu capac portocaliu) si glicerina citrica tot de la farmec. Imi merg de minune, pielea mea arata absolut normal. Incearca-le - rezultatele sunt imediate!

Pentru fata - Dove Intensive cream si Apidermin Lux pentru zona ochilor si in jurul gurii.

Cat despre baie - aici e un adevarat ritual - folosesc tarate.

Daca ai intrebari, sunt la dispozitia ta. :)

Mirra
0
12-02-2010, ora 18:55
manuka
Nu este medic/terapeut
manuka
Buna,
Si eu am ihtioza intr-adevar simpla dar o am de cand sunt mica si stiu ca este mostenire de la strabunica, acum am 22 de ani si pana anul trecut in septembrie nu am stiut ce am pt ca am fost la mai multi medici si nu mi-au dat nici un rezultat concret. Anul trecut am fost la un medic foarte bun particular si mi-a dat un tratament care consta in medicamente si crema (locoid crema) care se da si fara reteta si am facut tratament 30 zile cu ea, costa un tub 12, 5 lei si ai nevoie de 1 tub la 2 zile si se da pe zonele mai accentuate. Dar cel mai important dupa ce am terminat tratamentul mi-a dat o crema foarte buna cu care sa continui sa ma dau este de la IVATHERM - IVAHYDRA + pt piele sensibila si sunt foarte incantat de ea. se gaseste si in farmacii. bineinteles ca nici acum in ziua de azi nu mi-a trecut dar o pot controla cu aceasta crema.

Sper sa va fiu de ajutor, o zi placuta
0
22-10-2010, ora 13:05
Miki0411
Nu este medic/terapeut
Miki0411
Pentru ihtioza e nevoie de bai dese care sa inmoaie si sa mai curete din coji. Ca tratament va spun ce a mers cat de cat la mine : Neotigason si crema facuta in farmacie pe baza de lanolina si vitamine. Nu va sfatuiesc deloc sa incercati asa numitele tratamente minune de la Kozak sau Giurgiu pentru ca nu faceti altceva decat sa aruncati banii de pomana.
Ihtioza este o boala genetica, NU este vindecabila dar cu tratamentul potrivit se poate imbunatati. Nu exista un tratament standard care sa dea rezultate la fel la fiecare dintre noi, pentru ca difera in functie d egradul de ihtioza, etc. Va recomand un emdic foarte bun, profesionist, care nu va incerca sa va vanda nici un leac miraculos insa va sti sa va dea sfatul cel mai bun: Profesor Dr Popescu Sanda. O gasiti la Spitalul Colentina din Bucuresti.
0
12-01-2011, ora 14:28
mika52
Nu este medic/terapeut
mika52
buna ziua, am un copil de 6 ani si are Ihtioza din familia mea nu a avut nimeni si ia aparut de la 2 ani, am incercat multe tratamente dar nu au dat nici un rezultat, cel mai sever e pe timp de iarna asi dori un sta va multumesc
0
19-02-2012, ora 14:52
naty casian
Nu este medic/terapeut
naty casian
salut va multumesc la toti pentru sfaturi si comentarii ai lasate, eu am la fel aceiasi boala ihtioza am 22 de ani pina acuma am incercat multe metode de tratament dar cred ca totul in zadar a fost.cit despre vara, atunci ceva se simte o ameliorare poate razele solare influentiaza, vitamine mai multe consumam, dar iarna e catastrofa, , , degraba o sa ma casatoresc dar viitorul meu sot nu e la curent de problemele meli si nu stiu ce reactie va avea, , poate ma ajuta cineva cu sfaturi rete o sa fiu recunoscatoare..
0
28-09-2012, ora 00:20
tavasz
Nu este medic/terapeut
tavasz
Salut-,

Din pacate si eu o am boala aceasta "frumoasa ". Toata viata m-am chinuit cu ea.
Am incercat diferite metode, am fost in copilarie si la doctorul Kozak din Bucuresti.
Mi a dat o crema + ceva lichid si sa stiti ca a disparut aceea suprafata
urata a pielii. Imi mai aduc aminte, ca a trebuit si sa tin dieta cu carnea fara grasimi.
Cand sa terminat unguentul si lichidul printr-o farmacie am incercat sa o reproducem,
adica sa-o copiem compozitia. A rezultat o crema asemanatoare dar nu identica.
De atunci eu folosesc unguentul acesta, preparat de un farmacist.
Comand cate un 1/2 de kg, cand nu mai am.
Contine vaselina, lanolina, acid benzoic, acid salicilic vitamina A.
Ca crema sa fie mai moale, adaug la compozitie crema de lapte Doina.
Probleme mai putine cu pielea, numai vara am. Stau la soare mult timp ( ma ard, dar nu ca sa sufar ) si dupa
cateva zile cand fac baie razuiesc pielea moale cu unghiile. Se curata frumos si usor.
Vara nici nu ma ung cu creme cu acid, ci cu creme simple hidratante sau la plaja cu ulei de soare.
Eu inainte de a ma casatorii am spus la nevasta mea ca ce problema am, am si aratat pielea mea ( desigur nu cand era cea mai urata ) si i-am explicat cum se transmite mai departe prin gene.
Mult timp fac baie si acum. O ora, o ora si jumatate pana ce mi se inmoaie pielea in apa calda din vana.
O data pe saptamina fac baie, dupa care ma ung cu aceea crema acidica. Pe nevasta mea nu pre o las
sa stea in baie cand sunt in vana. O trimit afara zicand " lasa ma sa fac baie linistit !". Nu vreau sa vada
ce mizerie se curata de pe corpul meu.
Putin mai grea este viata pt. noi, dar nu insuportabila. Sunt altii cu boli mult mai grave.
Poti sa fi si tu fericit/a, dar trebuie ca sa ai grija tot timpul de tine !
Sper ca comentariul meu a fost de folos... !
0
15-10-2013, ora 23:33
Ionescu Anina
Nu este medic/terapeut
Ionescu Anina
Salut. Sunt o femeie de 46 ani. Am ihtioza din nastere. Suntem cinci frati : 4 surori si un frate. Eu si inca o sora avem ihtioza vulgara. Ihtioza este o boala de piele genetica. Daca imi permiteti pot sa va impartasesc din experienta mea... In anii copilariei am avut mai multe internari...dar fara rezultate... In prezent ihtioza nici nu se mai observa. Conteaza foarte mult de cum te ingrijesti. Important este ca in fiecare seara sa faci baie si imediat sa aplici crema pe tot corpul. Eu folosesc o crema facuta de mine, compusa din: crema ce contine glicerina + trei linguri de ulei de masline + cinci picaturi de vitamina A solutie. Trebuie sa mancati frunce si legume proaspete. Important este si sa consumati apa plata- 2 l/zi. In lunile de iarna este bine sa luati pe cale orala Vitamina A. (se gaseste in farmacie). Cele ce se gandesc sa dea nastere la un copil, nu trebuie sa fie ingrijorate. Eu am o fetita de 25 ani, fara probleme. Nu a mostenit aceasta boala. Cand am ramas insarcinata toti imi spuneau sa nu fac copil...ca nu am voie...avand ihtioza. Am simtit sa scriu aici ca vad cati sunt ingrijorati de acesta boala. Va doresc multa sanatate!
0
24-11-2013, ora 14:29
suci andreea maria
Nu este medic/terapeut
suci andreea maria
buna, ma numesc andreea, ma-m nascut cu aceasta boala, numita ichtioza, am doar 19 ani dar am parcurs clipe dificile din cauza acestei boli, acum 6 ani a fost facut si un reprtaj la acasa tv in legatura cu bala mea, mi sa dar un tratament, care ma ajutat enorm dar nu pt lunga durata, dar acum am reusit sa gasesc un tratament care ma ajutat enorm, adica nu mai am cruste, crapaturi, piele uscata si groasa care arata ca si o scoarta de copac (neagra verzuie)...acum sunt o persoana normala, ma simpt frumoasa, iar pielea imi este ca si matasa, fina, delcata si moale la atingere, as vrea sa ajut cum am fost si eu ajutata, si as dori sa ajut pe cei care sunt in situatia mea...astept sa ma contactati la nr 0754771021 pt a va invata si explica to ceea ce este de facut!!ca si un apropo nu vreau sa creada nimeni ca vreau sa castig ceva din acest fapt, vreau doar sa ajut !!!
0
24-11-2013, ora 14:35
suci andreea maria
Nu este medic/terapeut
suci andreea maria
am mai vazut diferite comentarii, despre neotigarson, la mine a avut reactii adverse, mi-a atacat foarte tare ficatul si din acest motiv nu il mai folosesc de ani buni, vreau sa stiu ce sa intamplat si in alte cazuri
0
19-12-2013, ora 15:05
natalia271
Nu este medic/terapeut
natalia271
Buna,
ma numesc natalia si am fost diagnosticata cu aceasta boala "superba" am urmat ff multi ani de tratamente la mine da rezultate dermovate unguent, il folosesc pentru fata (singurul incovenint ca nu mi trateaza si roseata pielii fetei, de aceea trebuie s ma machiez zilnic ) iar pentru corp folosesc elocom unguent care in cazul meu este foarte eficient.luni intregi nu imi apare nimic pe corp iar pentru par folosesc elocom solutie, parul creste este bogat si nu mai este asa aspru ( am descoperit elocom solutie de 2 ani si parul mi a crescut deja pana la umeri nici nu se mai rupe si nici nu cade cum cadea inainte, folosesc chiar si vopsea de par fara amoniac si nu mi agrveaza starea parului de acuma intradevar parul nu esta la fel de moale ca la o persoana normal dar nici ca sarma cum imi era inainte ) ca sa va dati seama cat este de eficient va spun ca inainte imi puneam batic pe cap asa grava era starea parului meu.si ca un bonus folosesc masca de par facuta de mine: 2 galbenusuri de ou miera faina de malai vitamina A si ulei de argan, de 2 ori pe saptamana, o las de seara pana dimineata pe par si dupa aceea ma spal, iar in cazul meu sunt foarte eficiente si samponul si balsamul de la l OREAL pentru par usat si fragil. pentru cremele de mai sus nu aveti nevoie de prescriptie medicala. a uitasem pentru ochi folosesc Kanamicina sulfat fara hidrocortizon.Si din luna ianuarie o sa fac cateva sedinte de criosauna am auzit ca sunt foarte benefice si incetineste imbatranirea asta rapida a pielii pe care o produce acest sindrom...nu beti bauturi acidulate si fara mancare prajita... sper ca v am oferit informatii utile o s va tin la curent cum functioneaza tratamentul cu criosauna. va multumesc si nu lasati aceasta boala sa va afecteze viata.
0
09-07-2014, ora 18:37
biga12564
Nu este medic/terapeut
biga12564
Sunt tatal unei fetite de 12 ani, s-a nascut cu ihtioza, probabil vulgara, mai exact e mai accentuata descoamarea pielii in perioada rece, soarele si aerul vad ca amelioreaza.
Ce ma nelinisteste de ceva timp e ca am observat o accentuare a craparii pielii dupa ce a stat cca 3-4 ore la piscina, probabil ca e normal in conditiile date, dar nu am observat aceasta cand era mai mica.
Tratamentul pe care l-a urmat de cand era bebe e de la Avenne, respectiv crema emolienta pt piele (si/sau altele din aceasta gama dar mai rar )
ma gandesc ca odata cu intrarea la puberate se intampla o destabilizare a chimiei pielii si poate de aceea am sesizat o accentuare a bolii.
In general e ok dar trebuie sa foloseasca ff des aceasta crema care e totusi scumputa cca 80-90 lei, ramane in continuare disconfortul estetic, si care in prezenta celor din jur (a copiilor) genereaza mici drame (de ex dupa iesirea din piscina palmele erau atat de crapate in cat m-a dus cu gandul la o piele in descompunere..., s-a corectat imaginea cu multa multa crema emolienta )
Multumesc pt rabdarea acordata si poate gasesc pe cineva cu care sa schimb cateva idei despre ameliorarea acestei boli, mentioneza ca mai am o fata ccare culmea e la extrema, adica de curand a facut ceva rani in calcaie si medicul a conchis ca are pielea prea fina in aceasta zona, dar asta e alta poveste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Ihtioza fetala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: